מיגרנה-טיפול בצמחי מרפא

מיגרנה

מיגרנה מבוא

בחרנו לטפל במחלת המיגרנה כי יש כמה דרכי טיפול במחלה זו. רצינו לבחור כרפלקסולוגים ותזונאים בכירים את הטיפול היעיל ביותר למיגרנה.
תחילה נסביר – מה היא מיגרנה.
מיגרנה הוא כאב ראש,עם מאפיינים מיוחדים. הסיבה המדויקת לכאב הראש הזה לא ידוע. שכיחותו אצל ילדים וצעירים גדולה, ובגיל 50 לערך יש לה נטייה להעלם. כאב ראש כזה מקבלים "במתנה" מהדורות הקודמים,כשהבנות מובילות. קושרים את המיגרנה גם עם הריון, מחזור.

הגורם לכאב הראש הוא כיווץ ולאחר מכן הרפיה של עורקים בבסיס הגולגולת. הגורם להתכווצות הזאת בבסיס הגולגולת אינו ידוע.

המיגרנה מופיעה בהתקפים כמו גלים. תדירות ההתקפים שונה מאדם לאדם. התקף יכול להופיע פעם בכמה חודשים או כמה פעמים בשבוע. גם אורך ההתקפים שונה,משעתיים ועד יומיים שלושה. ישנם סוגים שונים ומגוונים למחלת המיגרנה.

יש כמה גורמים היכולים לעורר את המיגרנה: מאכלים כמו-שוקולד,אוכל מלוח מאוד,גבינה צהובה,קפה ,שוקו,שמן סויה,בננה,אבוקדו. ישנם ריחות מסוימים העלולים לעורר את המיגרנה,או רעש חזק,או אור בוהק ומסנוור,כמו גם מתח ( בעבודה,בחיים האישיים), או מחזור.

נציין כי יש לפעמים סימנים מקדימים להופעת המיגרנה והם נקראים AURA .זה כולל נימול בידיים,שינויים במצב הרוח,הפרעות בראיה הכוללים הבזקים של אורות נוצצים והופעות של צורות גיאומטריות בשדה הראיה. הסימנים הללו באים יחד עם התכווצות כלי הדם במוח. כאב הראש יופיע אחר כך כשכלי הדם במוח יתרחבו. הכאב מורגש בצד אחד של הראש באזור הרקה, מלווה בבחילה,רגישות לאור, ולרעש. החולה סוגר עצמו בחדר שקט וחשוך עד יעבור זעם.

ברפואה ההוליסטית רואים את האדם כשלם, לכן נטפל לא רק בסימפטום אלא ננסה לאתר את הגורם למיגרנה ואז מובטח לנו שהטיפול יהיה היעיל ביותר.

נושאי המחקר :
השפעת טיפולי רפלקסולוגיה או צמחי מרפא ורפלקסולוגיה או
שיאצו ורפלקסולוגיה או צמחי מרפא או תזונה על מחלת המיגרנה.
מטרות המחקר :
1.בדיקת השפעת טיפולי רפלקסולוגיה על מחלת המיגרנה
2.בדיקת השפעת טיפולי רפלקסולוגיה + צמחי מרפא על מחלת המיגרנה
3.בדיקת השפעת טיפולי רפלקסולוגיה + שיאצו על מחלת המיגרנה
4.בדיקת השפעת טיפול בצמחי מרפא על מחלת המיגרנה
5.בדיקת השפעת טיפול בתזונה על מחלת המיגרנה

שאלות המחקר :
1.האם טיפול ברפלקסולוגיה ישפיע על מחלת המיגרנה
2.האם טיפול ברפלקסולוגיה + צמחי מרפא ישפיע על מחלת המיגרנה
3.האם טיפול ברפלקסולוגיה + שיאצו ישפיע על מחלת המיגרנה
4.האם טיפול בצמחי מרפא ישפיע על מחלת המיגרנה
5.האם טיפול בתזונה ישפיע על מחלת המיגרנה

1.טיפול רפלקסולוגי יכול להפחית או להפסיק את התקפי המיגרנה


2. טיפול רפלקסולוגי+ צמחי מרפא יכול להפחית או להפסיק את התקפי המיגרנה


3. טיפול רפלקסולוגי + שיאצו יכול להפחית או להפסיק את התקפי המיגרנה


4.טיפול בצמחי מרפא יכול להפחית או להפסיק את התקפי המיגרנה


5.טיפול בתזונה יכול להפחית או להפסיק את התקפי המיגרנה

רקע תיאורטי - מיגרנה

הגדרת המחלה

המונה הלועזי "מיגרנה" הוא קיצורה של מלה יוונית HEMICRANIA שהוראתה "חצי ראש".(גומס, 1991) הגדרה זאת נובעת מהעובדה שהכאב נמצא בדרך כלל בחצי אחד של הראש למרות שלעיתים מתפשט הכאב אף לחצי השני של הראש.(רותם 1981 )
הפיזיולוגיה של המחלה
מדי פעם כל אדם חווה כאב ראש, הצורה הנפוצה ביותר של כאב ראש היא כאב ראש ממתחים, בניגוד למיגרנות, כאב ראש ממתחים הינו בדרגת חומרתו קל עד בינוני ובד"כ ניתן למתן אותו ע"י מנוחה והרפיה וכמות גדולה של משככי כאבים, מנגד מגרנה היא ליקוי תפקודי שמקורו במערכת העצבים המרכזית, הכולל מערכת יחסים מורכבת בין אופן אספקת הדם למוח והמוח כשלעצמו.

הסימפטום השכיח ביותר במיגרנות הוא כאב ראש הולם המחמיר ע"י פעולות שיגרתיות בעליה במדרגות או התכופפות לעיתים קרובות חשים בכאב בצד אחד של הראש, למרות שהכאב יכול להחליף צד בעת התקף או בזמן הביניים שבין התקף להתקף אנשים הסובלים ממיגרנה מתארים את הכאב כ-"הולם" או "פועם" עם זאת, מגרנה היא תופעה הכוללת יותר מכאב ראש.

ככלל המנגנון של המחלה עדיין אינו ברור לחלוטין אם כי מקובל לחשוב שהכאב עצמו נגרם בגלל
כיווץ כלי הדם בקרקפת ובמוח שלאחריו – כתגובת נגד- מתרחשת הרפיה והתרחבות מהירה של
כלי הדם השטחיים שבעור הגולגולת ובמוח כדי לפתוח מסלול עןקף למחזר הדם.(רותם, 1981)
שינויים חדים אלו בכלי הדם יוצרים איפוא מצב של כאב

מה גורם לשינויים חדים אלו?

כאמור לעיל , אין מנגנון המחלה ברור אולם על פי מחקרים שנעשו בענין נתגלה כי טסיות הדם אצל אנשים הסובלים ממיגרנות הינן דביקות יותר דבר הנובע משחרור יתר של סרוטונין.ומכאן נובעת איסכמיה – היצרות ,כלי הדם.(אינט' 1) הסרוטונין אף מעורב בוויסות קוטרם של כלי הדם בכך שיש לו השפעה מכווצת חזקה במיוחד על כלי הדם.(לוי, 1999)
כמו כן גם למערכת העצבים יש תפקיד בקידום התהליכים המביאים להתפתחות המיגרנה. כפי הנראה רגישות יתר של מערכת העצבים אצל הסובלים ממיגרנה גורמת להפרשת נוירו – כימיקלים שיוצרים תהליד דלקתי . חומרים אלה גורמים להפרשת היסטמין ופרוסטגלנדינים ובצורה כזו מרחיבים כלי דם וגורמים לכאבים חזקים. (אינט',1)

סוגי המיגרנה השונים ושלביהם :
מיגרנה לובשת צורות שונות אצל אנשים שונים. נהוג לחלק התקפים של מיגרנה לשלושה סוגים:
מיגרנה מצויה , מיגרנה קלאסית ומיגרנה מסובכת.(לוי,199

מיגרנה מצויה – ללא אורה
מצב זה מתואר ככאב בצד אחד של הראש – בעיקר ברקה , במצח או סביב העין , אם כי כשהכאב חזק הוא יכול להיות מפושט בכל הראש. פעמים רבות הכאב מורגש בפעימות דבר המרמז על הקשר עם כלי הדם שבמוח. הכאב של המיגרנה מאופיין כמלווה בכמה תופעות.
החולה מתחיל לסבול מבחילה ואינו יכול לאכול או אפילו הקאות שגורמות לתחושה לא
נעימה אבל למרבה ההפתעה עוזרות לחולים רבים ומקלות על הכאב. לכן יש כאלו שאפילו מכניסים אצבע לפה ומקיאים בצורה יזומה כדי להקל על כאב המיגרנה. כמו כן מתפתחת רגישות לסביבה בזמן ההתקף . החולה נהייה רגיש מאוד לאור ,לרעש ולריחות כך שהוא מעדיף להתבודד ולהסתגר בחדר חשוך.(מוסק,2)
בסוג מיגרנה זה לא ניתן לזהות על פי סימפטומים השונים את שני שלבי המיגרנה – התכווצות והתרחבות כי אם את שלב ההתרחבות המתבטא בכאב בלבד .

מיגרנה קלאסית – עם אורה

את הסימפטומים הקליניים של המחלה בצורתה הקלאסית ניתן לתאר בהתאם לשלבים הפיזיולוגיים של המחלה.


שלב התכווצות כלי הדם - AURA

שלב זה מתחלק מבחינה סימפטומטית לשני שלבים:
1. הרגשת חרדה, אי שקט, חוסר ריכוז, חוסר סבלנות ואפילו אדישות.
שלב זה יכול להמשך שעות אחדות עד יום.
2. ליקויי ראיה הנגרמים – כפי שסבורים – עקב התכווצות כלי הדם בקליפת המוח. החולה רואה לפני עיניו נצנוצי אור ובקיעים בשדה הראיה. כמו כן ניתן לחוש קהות והרגשה של דקירות בזוית אחת של הפה או ביד אחת.שלב זה יכול להמשך כחצי שעה.(לבקוביץ',1991)
יש לציין שלאחרונה פורסמה עבודת מחקר שנעשתה על ידי צוות בראשות פרופסור מייקל מוסקוביץ מאוניב' הארוורד בארה"ב. החוקרים השתמשו במכשיר MRI - הדמיה בעזרת תהודה מגנטית – תפקודי. בשיטה זו ניתן ללמוד על פעילות המוח בזמן הצילום. במחקר הנוכחי עשו את הבדיקות תוך כדי שהנבדק היה בהתקף מיגרנה עם אורה. הנבדקים דיווחו על אורה שהתבטאה באורות מנצנצים כמו 'שלג בטלוויזיה'. אורות אלו נראו במרכז שדה הראיה ואחריהם הופיע איזור שחור של הפרעה בראיה. התופעה נראתה בצד אחד של שדה הראייה והיא נעה לאורך שדה הראיה מהמרכז כלפי חוץ. האורה נמשכה כ – 20 דקות ואחריה הופיע כאב ראש. הצילומים של המוח בזמן המאורע הדגימו שבאזור האחורי של המוח שהוא אזור הראיה, הופיע בנקודה המוכרת כאזור ראיה A3V שינוי בפעולת המוח. שינוי זה התפשט לאיזורי ראיה סמוכים בקצב של 3 מ"מ בשניה. לסיכום, טענו החוקרים, שאורה במיגרנה אינה מתחילה בכיווץ כלי דם וירידה באספקת הדם למוח. היא מתחילה כנראה בפעולה מוגברת של מרכזים עצביים שגורמת לכל התגובות האחרות.(אינט',3)

שלב התרחבות כלי הדם - כאב

לאחר השלב השני מתפתח כאב חזק המלווה בחולשה ולרוב גם בהקאה ולעיתים קרובות בהתאדמות הפנים עם עורקי רקה מורחבים הפועמים בחוזקה. מניחים שכאב הראש המתחיל פעמים רבות ככאב נוקב מעל העין או ברקה אך עד מהרה מקיף את כל צדו של הראש , נובע בגלל התרחבות כלי הדם שהתכווצו קודם. לעיתים קרובות מלווה כאב הראש בהתאדמות הפנים עם עורקי רקה מורחבים הפועמים בחוזקה.
קיימת רגישות לאור לרעש ולריחות כמו במיגרנה המצויה. (לבקוביץ',1991)

מיגרנה מסובכת

התקף של מיגרנה מסובכת גורם להפרעה נוירולוגית שיכולה להתבטא בתסמינים כמו נימול או חולשה של פלג גוף מסוים, אובדן כושר הדיבור או ראייה כפולה בעקבות הפרעה בתנועות העיניים. אחת הצורות הנדירות של מיגרנה מסובכת מתבטאת בכאב ראש מלווה בסחרחורת, צלצולים באוזניים, בלבול ולעיתים אף אובדן הכרה . סוג זה של מיגרנה קשור לפגיעה בעורק הבזילרי, המספק דם לבסיס לבסיס המוח. מקורן של ההפרעות האלה באזורי מוח שמקבלים את הספקת הדם שלהם מסעיפים של עורקי התרדמה העמוקים והן יכולות להימשך זמן קצר לאחר היעלמות כאב הראש (לוי,1999)

משך ההתקף ותדירותו

משך ההתקף יכול לנוע בין שעתיים לשלושה ימים,
תדירות ההתקף יכול להשתנות בין חולה לחולה ויכול לנוע בין מספר התקפים בשבוע לבין התקף אחת לשלושה חודשים.(תמיר,1997)

שכיחות המחלה

1. ששה עשר אחוזים מהאוכלוסיה סובלים ממיגרנה.(אינט',4)
2.מחלה שכיחה אצל נשים יותר מאשר אצל גברים: נשים – 21% - 23%
גברים – 10% - .12%. המחלה מופיעה לראשונה בדרך כלל בגילאי העשרה או בשנות העשרים המוקדמות. בילדים המיגרנה מגיעה לכ – 4% .
3. לרוב נעלמת המחלה מעל גיל חמישים.(תמיר,1997)
גורמי המחלה

1. נטיה גנטית- יש למחלה נטייה להופיע במשפחות אך אין למחלה תבנית תורשתית ברורה כלומר , לא ברור מהו הקשר הגנטי. למשל , בתאומים זהים ייתכן שלאחד תהיה מיגרנה ולשני לא . משמעות הדבר היא שישנם גם גורמים סביבתיים ,לא גנטיים , שמשפיעים על התפתחות המיגרנה. לאחרונה זוהו שני גנים שגורמים לצורה מסוימת של מיגרנה עם אורה – המתבטאת בצורת שיתוק חולף. (מוסק,2)
לאחרונה נמצא כי בצורה הספציפית של המחלה (MIGRAINE HEMIPLEGIC) נמצא ליקוי בכרומוזום מספר 19 .(אינט',4)
ב. למי שיש נטייה לסבול ממיגרנה , תתכן רגישות למספר גורמים שעלולים להשפיע על הופעת ההתקף:

2. ליקויים הורמונליים - הקשר בין המיגרנה לבין המאזן ההורמונלי הוא המוכר ביותר. בזמן שעד לגיל ההתבגרות שווה שכיחות המיגרנה בבנים ובנות עם תחילת השינויים ההורמונלים של מחזור הווסת עולה בצורה חדה שכיחותה בבנות . קשר זה מודגם בם בנטייה של המיגרנה להיעלם במהלך ההריון. כמו כן מתבטא הדבר בכך שאצל חלק מהנשים קיימת המיגרנה באופן קבוע במהלך המחזור החודשי כשאצל נשים רבות היא נחלשת בגיל הפסקת המחזור החודשי.(מוסק,2)
אף שימוש בהורמונים סינתטיים (גלולות למניעת הריון,HRT ) יכול להשפיע על הופעת התקף.(אינט',1).
3. מזון ושתיה- אלרגיה / אי סבילות למזון היא , כנראה אחת הסיבות למיגרנה. מחקרים הראו, שגילוי המזונות האלרגיים / חסרי הסבילות והרחקתם יבטלו או יקטינו מאוד סימפטומים של מיגרנה אצל רוב הסובלים. אולם לא ברור מה אחוז החולים במיגרנה שעבורם בקרת מזון היא גורם החשוב בהופעת מיגרנה או מניעתה. כמו כן המנגנון לפיו אלרגיה/ אי סבילות מזון גורמת להתקף מיגרנה אינו ידוע עדיין. אולם מספר תאוריות מנסות לשער את המנגנון:
תגובה לא- נורמלית לחומרי מזון פעילים מבחינה פרמקולוגית – רפואית , כגון טיראמין ואשר נמצא בכמות גבוהה במאכלים כגון : יין אדום , גבינה צהובה, ושוקולד. משלימה לכך העובדה שלעיתים קיים מחסור באנזים מונואמין אוקסידאז שבדרך כלל מחסל חומרים כאלו.
המאכלים הנ"ל מכילים אף אמינים וזוקאקטיוויים, הגורמים להצרת כלי דם באורח ישיר או עקיף באמצעות שחרור של קטכולאמינים. אמינים וזואקטיוויים אלו מפורקים בדרך כלל על ידי קבוצת האנזימים של מונואמין אוקסידאז שפעילותם בטסיות הדם של חולי מיגרנה מוקטנת בייחוד בשעת התקפים עף שלא נמצאו סימנים עקביים למחסור באנזימים אלה. (מוריי, פיז'ורנו, 1995)
תגובות אלרגיות למזונות גורמות לטסיות הדם לשחרר סרוטונין, (מוסק).
אף ההיסטמין הינו אחד החומרים (המרכזי) המופרש כתגובה לכניסה של חומרים אלרגניים לגוף. אחד המאפיינים של ההיסטמין הוא בכך שמרחיב את כלי הדם שבמוח. מכאן שאף הוא יכול להיות גורם למיגרנה .(שרון, 1986). אף החסרת ארוחה, מיעוט שתיה ובוודאי צום ממושך יכולים לזרז הופעת מיגרנה.(מוסק,2)

4.שינה - שינוי בהרגלי שינה יכול להשפיע על המיגרנה. במיוחד בולט הדבר בסוף שבוע או
חופשות כשישנים יותר שעות או כשהולכים לישון מאוחר יותר ומתעוררים עם מיגרנה. הקשר
האפשרי הוא דרך מרכזים מסוימים במוח. ההערכה כיום היא שמרכזים בגזע המוח מופעלים ויכולים לעורר את התחלת התקף המיגרנה. מה בדיוק מפעיל מרכזים אלו עדיין בשלבי מחקר אולם הם סמוכים מאוד למרכזי שינה וייתכן ששינוי בצורת השינה יכול להפעיל את המרכז
המעורר מיגרנה.(מוסק,2)


5.מתח ועייפות - מרבית המומחית בנושא כאבי – הראש , מסכימים שרבים ממטופלי המיגרנות סובלים ממתח. מצבים טעוני מתח ושינויים קיצוניים באורח החיים יכולים להביא בעקבותיהם בתקפים , אצל אותם אנשים שיש להם נטייה לכך. (ון דר מיר,1991) מתח, טראומה , כעס, פחד , התרגשות וצער , כל אלה מגבירים את ייצור הקורטיזונים , אותם הורמונים של בלוטת יותרת הכליה. הקורטיזונים או קורטיקו – סטרואידים , הם חומרים המרחיבים את כלי הדם וגורמים בכך להגברת הספיקה של הלב וזרימת הדם. (שרון.1986)

6.מזג אוויר - על פי מחקר חדש שנערך בארצות הברית, יכולים שינויי מזג אוויר לעורר התקפי מיגרנה בערך אצל חצי מאלו הסובלים ממיגרנה. מימצאי המחקר:51% מהחולים נמצא מושפעים מתופעות שונות של מזג אוויר ופיתחו מיגרנה. בעיקר השפיעו על הסובלים ממיגרנה מזג אוויר קר ויבש יותר מחום ולחות. היו שהושפעו מהשינוי עצמו שחל במזג האוויר. כלומר, פיתחו מיגרנה בזמן שקרה שינוי בטמפרטורה או בלחות או בלחץ הברומטרי.
הסבר לדבר עדיין אינו ידוע. (מוסק,3)
אף החשפות ממושכת לשמש עשויה להוות גורם מאיץ למיגרנה.(מוריי, פיז'ורנו, 1995)


הטיפול

בהתמודדות עם המיגרנה יש ללכת בשני מסלולים: א. מניעה ב. טיפול
א. מניעה: ככלל יש להימנע מכל מלממש את הגורמים למיגרנה.
1.יש לאמץ דרכים ושיטות להתמודדות עם מצבי מתח ועייפות. כמו כן יש לאמץ אורח חיים הלוקח בחשבון אי כניסה למצבי מתח ועייפות.
2.יש להימנע ממאכלים העלולים לגרום למיגרנה. כמו כן יש להרבות בשתיה במיוחד בימים חמים.
3.יש להערך מבעוד מועד לקראת שינויים במזג האויר. כמו כן יש להימנע מחשיפה ממושכת לשמש.
4.יש להימנע עד כמה שניתן מלהשתמש בהורמונים סינטטיים.
5.לאחרונה נמצא שגם מגנזיום ציטראט כתוסף מזון יעילים כטיפול מונע.(מוסק,2) מחקר בענין זה אף פורסם באתר האינטרנט של סולגאר. ובו פורסם כי בנטילת מגנזיום דרך הפה חלה ירידה של 41.6% ובנטילת מגנזיום בהזרקה חלה ירידה של 50% .(אינט',5)
6.לאחרונה פורסם שגם ויטמינים תורמים למניעת מיגרנות.( מוסק,2) כדוגמא לכך פורסם מחקר באתר האינטרנט של סולגר ובו פורסם על הטבה של בין 50% לבין 59% אצל נחקרים שנטלו ויטמין B-2 אולם מצוין שדרך השפעתו של ויטמין זה על המיגרנה אינה ברורה.(אינט',6)
7.יש להרבות באכילת מזונות המעכבים צימות טסיות דם, כגון: שמנים צמחיים מטיפוס אומגה – 6 (שמן פשתה , נר הלילה , זיפן) שמני דגים , פלפל חריף , שום ובצל. (אינט',1)
8 .יש להימנע מצריכת שומן מן החי שמהווה מקור של חומצה ארכידונית שהינו חומר מוצא לייצור חומרים מתווכי דלקת. (שם)

ב.טיפול:
1 .במקרים קלים ניתן להשתמש במשככי כאבים כגון פאראצטאמול, איבופרופן, דיפירון, נאפרוקסן ועוד.
2.במקרים חריפים משתמשים בשנים האחרונות בתרופות חדשות נוגדות מיגרנה מקבוצת הטריפטינים. בארץ קיימות 4 תרופות מסוג זה: NARAMIG,ZOMIG,RISALT,LMITREX תרופות אלו פועלות על מערכת הסרטונין בכך שהן משפיעות על קולטנים בדפנות כלי הדם וקצות העצבים במעטפת המוח והם יכולים להפסיק התקף מיגרנה. תרופות אלו יעילות מאוד ( 70%-80% ,אינט',4) ויכולות להפסיק את התקף המיגרנה .
באוסטרליה ובשוודיה משווקת תרופה חדשה מאותה קבוצה ,אלמוטריפטן,
(מוסק,3).

ניתוח הגורמים וההתמודדות על פי התפיסה ההוליסטית

על פי התפיסה ההוליסטית אין אנו מטפלים במחלה כי אם באדם שבמקרה זה סובל ממיגרנה. מכאן שבבואנו לבחון את האדם אנו מתייחסים אליו כיחידה שלמה שאין בה הפרדה בין הגוף לנפש. מכאן שמחלות ופגעים שעוברים על הגוף משפיעים על הנפש וכן להפך מצבים שעוברים על הנפש נותנים את ביטוים בגוף. כאב ראש הוא אחד הביטויים הבולטים לכך כפי שלעיתים קרובות ניתן לשמוע את משפט הבא: "כואב לי הראש כי אני בלחץ", או "כואב לי הראש כי הרגיזו אותי" או "תירגע קצת, יעבור לך הכאב".(אור,1997) לפיכך כל מה שצוין לעיל כגורם למיגרנה אינו אלא התפתחות מאוחרת של רקע נפשי שמשפיע על תהליכים פיזיולוגיים שהתוצאה הסופית שלהם היא ההתקף המיגרני. מכאן שיש לחפש תחילה את הגורם, במצבו הנפשי של המטופל ואיתו יש להתמודד כרקע וכגורם בסיסי למחלה. ואולם אף על פי שבטיפול אנו נתייחס לגורם הנפשי המנטלי מ"מ אף לרבדים הפיזיים של המחלה אנו נתייחס באמצעות טכניקות טיפוליות שונות.

כאבי ראש הם ביטוי לחוסר איזון בפעילות שלושת המרכזים . בסיסו של חוסר האיזון, אצל אנשים הסובלים מכאבי ראש, הוא בדרך כלל חולשה של הכליות. הכליות כבסיס שעליו נשענים משמשות לעגינה בקרקע, ובמובן הרחב יותר לעגינה בחיים והיכולת שלנו לסמוך עליהם. ככל שהעגינה חזקה יותר, הראש יתנשא לגובה ויוכל להרשות לעצמו להיות בעננים, ולעסוק בדברים שברומו של עולם. ככל שהעגינה רופפת הביטחון בחיים מתערער והראש יהיה באדמה מנופח וטרוד בחששות ודאגות סביב בעיות שרידה וקיום ביצירה של בטחונות מלאכותיים ובתכנונים וספקולציות עתידים. כאשר הכליות חלשות, הראש תופס את השליטה במקומו של הלב. שליטה של הראש משמעה חיים המונעים בידי תחרותיות מאבקי כוחות, חשדנות, חוסר אמון, חוסר פרגון וריכוזיות שלטונית. המתח והתסכול הם פועל יוצא של גישה כזו לחיים ומתחתיהם מסתתר לו הפחד- שאאבד את מקום העבודה שלי ולא אצליח למצוא מקום אחר, שאף אחד לא יעריך אותי, שאאבד את מקומי בחברה ושאף אחד לא ירצה להיות חבר שלי שאשאר לבד בודד חסר אונים וללא מקום בעולם הגדול והמאיים הזה. כאשר הראש שולט אין מקום לחשיפה של רגשות ולעתים אף אין מקום אפילו למגע איתם. שכן בעולם של תחרותיות ומאבקי כוח, רגשות הם ביטוי לחולשה ועלולים להיות מנוצלים בידי האויב הנמצא מכל עבר. הלב ובית החזה מקום משכנם התמרתם ועיבודם של הרגשות נאטמים במצוותו של הראש. הכעס המתח והתסכול באין מוצא אחר עולים לראש נתקעים שם מביאים עצמם למצב של עודף ומביאים עצמם לידי ביטוי באמצעות כאב ראש. כל העומס האנרגטי, רגשי, או מנטלי שנתקע בראש יוצר בעיית מקום והראש מאותת ומתריע בכאב. כאב הראש שהוא ביטוי לבעיית המקום הקיימת בראש מהווה מטפורה לבעיית ה"מקום" שנותן האדם הסובל מכאבי ראש לעולם הרגשי.

תהליך הריפוי מכריח את האדם לעצור לרגע להתייחס לעצמו ולפנות לכאב "מקום" אם זה אומר לבטל פגישה ולתתת למוח לפנות מקום לכאב הראש משמעו שהאדם מפנה מקום לעצמו – לתחושותיו, צרכיו ורצונותיו. מטרת התהליך הטיפולי היא לאפשר לשלושת המרכזים המוח הלב והכליות להתאזן ולתפוס את מקומם הנכון. חיזוק הכליות מחזק אצל האדם את תחושת הביטחון במקום שלו ובזכותו עליו ומגביר אצלו את האמון בחיים. תשתית זו יכולה לתת לו את האומץ לקחת את הסיכון ולהרפות מהצורך להיות חזק מהכעסים מהתסכולים מהטרדות ומהדאגות האובססיביות שתקועים בראש. הללו יוכלו להתחיל לנוע ולשקוע, דרך העורף והצוואר למקומם הטבעי בית החזה והלב. כאשר הראש מרפה משליטה הלב יכול להיפתח לעולם ולתת לכל אותם רגשות מרחב, אור, קבלה ומחילה, שלהם הם זקוקים לצורך התמרתם לאהבה. האהבה במגעה יכולה אט אט לרפא את אותן צלקות רגשיות קדומות שיצרו את חוסר האמון הבסיסי הזה בחיים. תהליך הריפוי כולל בתוכו את ההבנה שאף אחד לא ייתן לי את הבטחון, המקום, ההערכה והאהבה שאני צריך לרווחתי, אם אהיה נחמד, "בסדר", מוצלח, אף אחד גם לא ייקח לי את המקום שלי או את הביטחון שלי בעצמי אלא אם כן אני אתן לו את הכוח לעשות זאת.בידי היכולת והעצמה להסתכל על העולם ועל עצמי מגובה הלב, ולתת לעצמי את המקום, הפרגון, הקבלה והאהבה שאני צריך ואז אני מלך.(שנברג,1997)

טכניקות טיפוליות הוליסטיות
היפנוזה

אמנם מתח איננו סיבתה של המיגרנה, אך הוא עלול להוות עבור מספר אנשים גורם מעורר במהלך מחזור טיפולים בהיפנוזה, המהפנט מעודד במטופל אופני חשיבה שגורמים לצמצום תחושות הכאב או הדאגה או לצמצומו של הצורך להמשיך בנוהג בלתי רצוי , המנגנון המדויק שעל פיו פועלת ההיפנוזה הוא לא ידוע, ביכולתה של ההיפנוזה לצמצם קלט חושי מעיק באופן כללי ההיפנוזה יוצרת מצב של רגיעה עמוקה ואז מציגה בפני המטופל הצעות שיש בהן תועלת.

למהפנטים טכניקות אימון רבות, לדוגמא, המטפל עלול להציע למטופל שיתמקד בפעולה או במקום שמרגיעים אותו, ואזי יבקש ממנו לתאר את הסיטואציות הרגשיות העולות ברוחו,
מטפל עלול להציע למטופל שידמיין את ראשו הופך לקר, בתקווה שהדימוי יביא להפחתת הכאב הבא ממיגרנות, מטרתה של ההיפנוזה הוא היפנוזה עצמית, אורך הזמן הדרוש ללמידת יסודות ההיפנוזה העצמית הוא כחצי שעה, אך יש צורך גם במפגשי בקרה עם המטפל. על המטפל המדריך להיות פסיכולוג מדופלם, או רופא מתמחה בהיפנוזה קלינית בעל ידע ממוקד במיגרנות כליקוי רפואי.

כירופרקטיקה ופיסיותרפיה

פיזיותרפיסטים כירופרקטים ומרפאים ידניים אחרים מטפלים בליקויים בשרירי שלד כמתח שרירי ותנוחות גוף לא נורמליות במקרה של כאבי ראש המטפלים הידניים מתמקדים בתפקודו של הצואר, הצואר מורכב משבעה חוליות אינדיוידואליות באמצעות קצות עצבים החיבורים המקיפים את קצות העצבים והשרירים של הצואר מסוגל המוח לבקר פעילות ותנועה.
כאשר ישנה תנועה מעטה מדי בחוליות עלול כאב בחיבורים הקטנים בצוואר להוליך לעוויתיות שריר ולמתחים בעיצבי עמוד השדרה אשר עלולים בתורם להוביל כאב ראש.
אנשי מקצוע מכנים סוג זה של כאב ראש CEI VICOGENIC HEADACH (כאב ראש של הצוואר) .
כאב ראש מחריף כשישנה תנועה בצוואר או באזור הצוואר, כאב ראש צווארי עלול להתעורר ע"י תנועות מסויימות כשיעול עיטוש ולחץ, אדם הסובל מכאב ראש צווארי סובלים לעיתים קרובות מכאב ראש כרוני סמוי שחריפותו משתנה לאורך היום, באורך הזמן שבין התקף להתקף, יחושו אנשים עם כאב ראש צווארי נוקשות מתח וחולשה של השרירים, רופאים מבדילים בין כאב ראש צוווארי למיגרנה, אשר מופיעה עקב נטייה גנטית. ושהתקפיה מתהווים ביתר אטיות חריפותם פחותה וארך זמנם ממושך יותר.

רפואה ידנית עשויה לעזור לאלו הסובלים מכאב ראש צוארי היא עשויה לעזור גם במצבים אחרים, אם היית מעורב בתאונה או שעבדת עם המחשב או בכל סוג אחר של עבודה הגורמת למתחים כתוצאה מתנוחה לא נוחה, יתכן כי כירופרקטיקה ופיסיותרפיה
יעזרו לך. מתח בחיבורים ובשרירים של הצוואר עלולים להיות גורם מחריף עבור אנשים הסובלים ממיגרנה וכנגד הכאב הקשה המלוה התקף מיגרנה עלול להביא למתח והדיקה של השרירים באזור הצוואר, תראפיה ידנית עשויה לשפר את התנועה ולהביא להרפיה.
אקופנטורה ACUPRESSURE שיאצ'ו

אקופנטורה היא צורת טיפול בטוחה הגורמת לתופעות לוואי מעטות ואולי בכלל לא, עם זאת רצוי שאנשים מסוימים ינהגו בזהירות לדוגמא, אין ליצור גירוי חשמלי באנשים עם קוצב לב,נשים בשלבי הריון מוקדמים או שסובלות מהמופיליה חייבות להתייעץ עם רופאים לפני תחילת הטיפול באקופנטורה, אם אתה שוקל לקבל טיפול באקופנטורה בקש הכוונה מאיש מקצוע.
ACUPRESSURE הוא ואריאציה של אקופנטורה הגירוי מתבצע ללא דקירה של עור האצבעות, הציפורניים ובלי סיכות בעלות קצה מעוגל ככדור, לטיפול בשיאצ'ו מתלווה מאסז' עמוק.
פירוש השם שיאצ'ו ביפנית הוא "לחץ אצבע" המרפא יוצר לחץ מושהה בעיקר באמצעות האצבעות על נקודות נבחרות. הוא ישתמש גם באצבעות בכפות הידיים במרפקים ובמידה רבה גם בברכיים.

אורח חיים תזונה ותוספי מזון: נושא זה כבר קיבל התייחסות רחבה בפרק העוסק בטיפול – מניעה.

רפלקסולוגיה

יש לגשת בארבעה רבדים:א. איזון יסודות – מיגרנה תאובחן על כף הרגל כהשתלטות של יסוד אדמה על יסוד אויר. מכאן שעלינו לחזק את יסוד
אויר כדי להחזיר את יסוד אדמה למקומו ומצב היסודות יהיה באיזון.

מחקרים

א. להלן תמצית של מחקר שנערך על ידי המוסד הלאומי הדני לפרמקולוגיה בשיתוף עם חמישה מוסדות שונים לרפלקסולוגיה והתפרסם בעיתון הרפלקסולוגים הדני בשנת 1995.
במחקר השתתפו 220 אנשים שכאבי הראש היוו עבורם בעיה ראשונית. אורך סדרת הטיפולים נקבעה בין המטופל למטפל באופן אישי.
ארבע מתוך חמישה מטופלים היו נשים ורובן בגילאי 25 עד 54. 42% מהמשתתפים היו שכירים, 11% עובדים מומחים, 11% מובטלים, 7% סטודנטים, 6% פועלים לא מקצועיים, 77% מהמטופלים היו מועסקים בעת המחקר.
45% מהמטופלים קבלו טיפול רפואי קונבנציונאלי שלא עזר להם. 40% מהמטופלים ניסו תרופות מאושרות והביעו רצון לוותר עליהן.
41% מהמטופלים לא ניסו בעבר טיפול ברפואה משלימה אך הביעו רצון לקבל טיפול רפלקסולוגי. 33% מהמטופלים ניסו בעבר טיפול דומה שלא עזר להם. 35% מהמטופלים קבלו טיפול נגד כאבי ראש מרופא יועץ, 4% קבלו טיפול נגד כאבי ראש מרופא יועץ, 4% קבלו טיפול מפיזיוטרפיסט ו – 20% קבלו טיפול משלים.
על פי בדיקה של המטופלים עלה שהמשתתפים במחקר היו "משתתפים כבדים" של תרופות. המטופלים דווחו שהתרופה שנרשמה עבורם הועילה אך ורק לתקופה של מספר שנים והקלה על הכאבים בצורה חלקית בלבד.

תוצאות

תוצאות המחקר מראות כי בעקבות הטיפול הרפלקסולוגי 78% מהמטופלים דווחו שנרפאו (23% ) או שהטיפול עזר להם (55% ). שלושה חודשים לאחר תום הטיפול 16% מהמטופלים דווחו שהם נרפאו ו – 65% שהטיפול עזר להם. 18% מהמטופלים דווחו בשלושת החודשים שלאחר תום הטיפול שלא חל שינוי מאז שהחלו בטיפול ועד לסיומו. המטופלים הצעירים יותר והמטופלים שסבלו מכאבי ראש תקופה קצרה, דווחו יותר כי נרפאו.
לאחר סיום סידרת הטיפולים כ – 1/3 מהמטופלים בחרו להמשיך באופן אישי בטיפול רפלקסולוגי, עובדה שנלקחה בחשבון במחקר נבדק האם הייתה לה השפעה על כאבי הראש. נראה כי בעקבות המשך טיפולים אלו יותר מטופלים דיווחו כי הרפלקסולוגיה עזרה להם אך לא היה שינוי במספר המטופלים שדיווחו על ריפוי.

מסקנה

המחקר מוכיח שהטיפול הרפלקסולוגי מביא להשגים משמעותיים בריפוי או הקלה במקרים של כאבי ראש ומיגרנות. יש השפעה לגיל המטופלים ולמשך הזמן שהם סובלים מכאב הראש. ככל שהאדם צעיר יותר או משך זמן הסבל קצר יותר, סיכויי הריפוי גדולים יותר. (רפלקסוטון)


ב. דו"ח לא – מפורסם שמקורו מועידת המחקר FDZ , דנמרק.
מתוך 100 מיקרים, נבחרו 23 מהקשים ביותר. למטופלים אלו התקפי מיגרנה לאורך תקופת זמן ארוכה, בדרך כלל מספר שנים, ומטופלים באמצעות מורפיום, קטוגן ואלברגין. שלושה מטופלים פרשו באמצע המחקר ו- 20 המטופלים שנותרו קיבלו 240 טיפולי רפלקסולוגיה כשהממוצע הוא של 12 טיפולים לפציינט.

תוצאות

תוצאות המחקר היו מבוססים על הערכתם של המטופלים: 9 מטופלים (45% ) נפטרו מכאבי הראש.
6 מטופלים (30% ) חשו שיפור ניכר. 2 מטופלים (10% ) חשו הקלה מעטה ו- 3 מטופלים (15% ) לא חשו כל שיפור.(אינט' , כת"י)

מסקנה: כנ"ל

ג. דו"ח לא מפורסם שמקורו בועידת המחקר FDZ ,דנמרק.
במחקר זה נבדקה השפעת הרפלקסולוגיה על כאבי כתף, צוואר וראש.
השתתפו במחקר 29 אנשים שמתוכם 22 נשים ו – 7 גברים בגילאים 17 עד 71 שסבלו מכאבים במשך 6 חודשים עד 30 שנה. 3 נשים פרשו באמצע המחקר. כל אחד קיבל 10 טיפולי רפלקסולוגיה.

תוצאות

כאבי צוואר: כל ה – 26 התלוננו על כאבי צוואר לפני תחילת הטיפול. לאחר הטיפול,
13 מטופלים(50%) נפטרו ממחושיהם. 8 מהמטופלים (30.77% ) חשו הקלה. 2 משתתפים (7.69% ) חשו הקלה מעטה. 3 משתתפים (11.54% ) לא חשו דבר.

כאבי כתף: 23 מתוך 26 התלוננו על כאבי כתף לפני הטיפול. לאחר הטיפול 8 מטופלים (34.78% ) נפטרו מהכאבים. 10 מטופלים (43.48% ) חשו הקלה משמעותית. 2 מטופלים (8.70% ) חשו הקלה מועטה. ו - 3 מטופלים (13.04% ) לא חשו דבר

כאבי ראש: 23 מתוך 26 מטופלים התלוננו על כאבי ראש לפני הטיפול. לאחר הטיפול, 11 מטופלים (47.83% ) נפטרו מכאבם. 6 מטופלים (26.09% ) חשו הקלה משמעותית. 2 מטופלים (8.70% ) חשו הקלה מועטה ו – 4 מטופלים (17.39% ) לא חשו בהקלה כל שהיא. 4 חשו בצמצום הכאב באזורים אחרים של הגוף, הקלה בסימפטומי האלרגיה והאסטמה, התחזקות אנרגטית ותחושת רווחה. (אינט', כת"י)


צמחי מרפא

בן חרצית

בן חרצית – חרצית ריחנית או בשמה הבוטני TANACETUM PARTHENIUM או בשמה האנגלי המוכר אף בארץ FEVERFEW שהוא סירוס של השם FEATHERFEW .
בשנים האחרונות עלה קרנה של בן חרצית כתרופה משככת ומונעת מיגרנה. גם בעבר שימש הצמח לשיכוך כאבי ראש אלא שאז עשו בו שימוש חיצוני: סברו שהוא מר מדי ועלול להזיק בשימוש פנימי.(פנלופי, 1998)

מחקרים
במחקר שנערך בארץ עם תרכובת מהזן הנ"ל השתתפו 57 נבדקים (47 נשים ו- 10 גברים) בגיל ממוצע 38
(בטווח גילאים 9 ל- 65 שנה) שטופלו במרפאת כאב. נעשה שימוש בסקאלה מספרית להערכת כאב עצמית המדורגת מ- 0 ל- 10 כאשר 0 מייצג מצב ללא כאב ו- 10 מייצג את הכאב החריף ביותר.
הבדיקה חולקה לשלושה חלקים:
1. בדיקה מקדימה פתוחה: הנבדקים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות (A ו- (B בשלב זה שתי הקבוצות קיבלו מנה יומית של 100 מ"ג בן – חרצית (2 כמוסות) למשך 60 יום.
2 – 3. בדיקה אקראית בהצלבה כפולית סמיות: קבוצה A (N=30 ( המשיכו לקבל בן – חרצית למשך 30 ימים נוספים ולאחר חכן קיבלו טיפול של פלסבו למשך 30 יום (100 מ"ג ליום של אבקת פטרוזיליה).
קבוצת B (מ=27 ) קיבלה ראשית את טיפול הפלסבו למשך 30 יום ולאחר מכן עברה לטיפול של בן –
חרצית למשך 30 יום. לא היו תקופות התנקות בין שלבי הבדיקה.

תוצאות

תוצאות השלב המקדים הראו הפחתה ניכרת של עוצמת הכאב. לאחר 60 ימי טיפול בבן – חרצית, ממוצע עוצמת הכאב בשתי הקבוצות (A ו- B ; N=57 ) פחת ב- 4.27 נקודות בסקאלה. ההבדל בעוצמת הכאב לפני ואחרי הטיפול בבן – חרצית היה מאוד משמעותי. בשלב השני של כפל הסמיות, עוצמת הכאב של הנבדקים מקבוצת A שקיבלו בן – חרצית פחתה ב- 1.54 נקודות בסקאלה בעוד בקבוצת הפלסבו (B ) נרשמה עליה של 1.55 נקודות בסקאלה. תוצאות דומות התקבלו כאשר בוצעה ההחלפה בין שתי הקבוצות (שלב 3). עוצמת הכאב של קבוצה B שקיבלה בן- חרצית פחת ב- 3.95 נקודות בסקאלה.

תופעות לוואי

בשלב המקדים נצפתה הפחתה ניכרת בסימפטומים שונים כגון הקאה או רגישות לאור ולרעש. ההבדלים היו משמעותיים ביותר. תוצאה דומה התקבלה בהשוואת שתי הקבוצות בשלב כפל הסמיות. כל ההבדלים שנצפו היו משמעותיים ביותר למעט הרגישות לרעש בשלב הראשון ולאחר פעולות ההחלפה בין הקבוצות.
התוצאות מראות בבהירות שבן – חרצית גרם להפחתה ניכרת בתכיפות התקפי המיגרנה אצל הסובלים הכרוניים. (43% סבלו מיותר מ – 10 התקפים בחודש) השיפור הקליני הושג גם בשלב המקדים וגם בשלב כפל הסמיות. תוצאות החלפת הטיפול לקבוצה מבן חרצית לפלסבו או ההפך, הייתה הגדלה או הפחתה נראית לעין של עוצמת הכאב. את ההשפעה המהותית של הטיפול בבן חרצית ניתן לראות בתופעות הלוואי האופייניות למיגרנה כגון בחילה דחף להקאה ורגישות לאור ורעש.
מסקנה: מניעה כימית של מיגרנות עם בן – חרצית מסתמנת כדרך המעשית ביותר לעצור לחלוטין, להאט, או להקל על מיגרנות וכאבי ראש כמו גם למנוע את תופעות הלוואי התוקפות את הנוטלים את התרופות הנפוצות.(עירון)
המחקר הנ"ל מזכיר את המחקר הראשון שנערך בנוגע לקשר הטיפולי שבין בן – חרצית למיגרנה.
המחקר נערך על ידי ד"ר א.ס. ג'והנסון מהמרפאה העירונית של לונדון למיגרנה בשנת 1984. המחקר הראה כי מבין 300 סובלי מיגרנות 70% העידו על הפחתה בתדירות התקפי המיגרנה ובעוצמת הכאב כתוצאה מצריכת עלי בן – חרצית במשך 2.5 שנים. (עירון, אינט')


1. מחקרים טרומיים מראים כי תוספים אורליים של SAME (methionine-( S-adenasy-L עשויים להפחית סימפטומים עבור כמה מסובלי המיגרנות.
התפקוד של בלוטת הפיינל (אצטרובל) וההפרשה המחזורית שלה של מלטונין עלולים להיפגע אצל אנשים הסובלים ממיגרנות.
עבודה מוקדמת מראה כי לקיחה של 5 מ"ג מלטונין ליום כ-30 דקות לפני השינה עשויה להפחית סימפטומים של מגרנות. "נמצא גם ברשת האינטרנט".

2. עשבים שיכולים לעזור: העשב שעושים בו את השימוש השכיח ביותר בטיפול במיגרנות הוא Feverfew
בן חרצית.

שלושה מבחנים כפולים – עיוורים הראו כי שימוש מתמשך בבן חרצית מביא לצימצום חריפותם, דחיפותם ואורך זמנם של ההתקפים, למרות שבמבחן כפול – עיוור אחד מצא את הבן חרצית כצמח לא יעיל.
מחקרים מראים יעילות רבה בשימוש בתמציות מבוקרות של עלי בן חרצית המספקות מינימום של 250 מ"ג של פרטינוליד ליום.
יתכן כי לא יראו כל תוצאות עד תום 4-6 שבועות של לקיחת התמציות למרות שהייתה מחולקת עד לפני זמן מה.
האם פרטינוליד הוא רלוונטי כמרכיב אקטיבי, עדיף להשתמש במינימום של תמצית בן חרצית עד אשר המחקרים יראו אחרת. " נמצא גם ברשת האינטרנט".

3. על פי ראייה אנקדוטית ג'ינג'ר עשוי להקל על מגרנות ועל הבחילות המלוות אותן תמצית ג'ינקו בילובה עשוייה גם היא לעזור מכיוון שהיא מבייתת את פעולתו של החומר הידוע Platelet – activating factor אשר יכול להקל על תסמיני המיגרנה. עם זאת יכולתו של הגינקו – בילובה בטיפול במיגרנות לא הוכחה במבחן קליני עד כה.
" נמצא גם ברשת האינטרנט".

4. תמצית מבוקרת של Butterbut (petasites hibridus) הראתה במבחן כפול – עיוור את יכולתה להפחית את תכיפותם של המיגרנות לאורך תקופה של 3 חודשים. הנבדקים לקחו 50 מ"ג מהתמצית פעמיים ביום. יש לציין כי ה-Butterbut מכיל pyrrolizidine alkaloids (pas) מרכיבים מזיקים בפוטנציה לכבד. התמצית שבה השתמשו במחקר הפחיתה את הכמות ה-pas לרמות בטוחות ע"י סמכויות הבריאות הגרמניות.
" נמצא גם ברשת האינטרנט".


5. ישנה ראייה מוקדמת ש-capsaicin התרכובת הפעילה של Cayenne יכולה להיות יעילה כנגד מגרנות כשלוקחים אותה דרך האף. עם זאת, מכיוון ששאיפת Capsaicin עלולה לגרום תחושת בעירה, יש להשתמש בה רק תחת השגחת רופא המכיר את דרכי פעולתה. " נמצא גם ברשת האינטרנט".

גישות משולבות נוספות שעשויות לעזור:

6. מחקרים רבים הראו כי דיקור סיני יכול לעזור בטיפול במיגרנות.
במבחן מקדים, 18 עד 26 אנשים שסבלו ממיגרנות הראו שיפור בסימפטומים לאחר דיקור סיני, כמו כן, היה צמצום בשיעור של 50% בשימוש בתרופות.

מבחנים מקדימים פרלימינריים קודמים הראו תוצאות דומות אשר אומתו גם במבחני פלסבו.
שיפור במצב הבריאותי נשאר יציב כשנה ואפילו 3 שנים מאוחר יותר.
במחקר פרלימינרי נראה כי המטופלים שסבלו מכאבי ראש כרוניים שונים (כולל מגרנות, כאבי ראש מצטברים, כאבי ראש ממתחים) חשו שיפור בסימפטומים לאחר טיפול בדיקור סיני.

במבחן המשווה דיקור סיני לרפואה מסורתית בתרופות, שיעורים גדולים במידה משמעותית של הצלחה היו לקבוצה שקיבלה דיקור סיני ביחס לזו שקיבלה טיפול בתרופות (75% לעומת 34%). " נמצא גם ברשת האינטרנט".

7. דיקור יבש הוא צורה של אקופנטורה שאפשר להשתמש בה בדיאגנוזה של רפואה סינית מסורתית ובנקודות טיפול מסורתיות. סיכות ננעצות באזורי כאב של השרירים (אזורי גירוי).
מחקר של 85 מטופלים המשווה דיקור סיני יבש לרפואה קובנציונלית בתרופות מצא צמצום דומה בתכיפותם ובאורך זמנם של המיגרנות בשני קבוצות הטיפול.

גירוי עצבי אלקטרוני הפועל דרך העור (PENS) הוא טכניקת גירוי – עצבי אלקטרוני שהפופולריות שלה גברה עקב ניהול אלטרנטיבי או הומומנטרי של סינדרומים של כאב.
משתמשים ב- (Pens) בהחדרת סיכות, בדומה לאקופנטורה, בנקודות ריפוי ספציפיות ולאחר מכן מפעילים דרגות נמוכות של זרם חשמלי.
במבחן אחד, Pens הראה יעילות רבה בהרבה משימוש בסיכות בלבד בהקלה על כאבי מיגרנות (חל שיפור גם בהקלה על כאבי ראש כתוצאה ממתחים או טראומה).

אנשים שהשתתפו במניפולציה העידו על הצלחה בטיפול במגרנות.
הסובלים ממיגרנות מעידים לעיתים קרובות על כאבי צוואר, התרככותם של נקודות עמוד השדרה של הצוואר, על יכולת מוגבלת להניע את הצוואר.
ניתן לפתור בעיות צוואר אלה באמצעות מניפולציה.

שני מבחנים פרלימנרים הראו שיפור ניכר אצל 75% - 80% מהסובלים אשר טופלו באמצעות מניפולציה, כאשר מבחן פרלימינרי שליש הראה צמצום בתכיפותם ובאורך זמנם של ההתקף, הבחילה, והרגישות לאור שנה לאחר סיום שני החודשים של קורס המניפולציה.
מבחן מבוקר השווה שלושה סוגים של מניפולציה ומצא שיכולים הם לצמצם את חריפותם, בפלסבו עם יחידת חשמל א – תפקודית.
אנשים שעברו טיפול המניפולציה הראו צמצום ניכר בתכיפותם ובאורך זמנם של כאבי הראש, ויכולת לתפקד בחיי היום יום. הם שתמשו גם בפחות תרופות.

המבחן המבוקר הגדול ביותר המתועד הוא מבחן שהשווה שמונה שבועות של מניפולציה עם טיפול בתרופות ובקומבינציה של שתי צורות הטיפול.

המניפולציה הייתה מוצלחת כמו הטיפול התרופתי, ביכולתה לצמצם את שיעורם הכולל של המיגרנות והראתה צמצום במס' האנשים שסבלו מתופעות לוואי. " נמצא גם ברשת האינטרנט".

מחקר אודות אקופנטורה בדנמרק


8. חוקרים בדנמרק הוכיחו לאחרונה כי יש בכוחה של האקופנטורה להטיב עם הסובלים ממיגרנות.
המחקר התמקד ב-85 פציינטים עם הסטוריה של מיגרנות שעברו מחקר כפול-עיוור, שרירותי, שבו מחקר אקופנטורה (דיקור במחטים יבשות במרידיינים בצוואר) השווה ל-METOPTOLOL ביכולתו למנוע התקפי מיגרנות. כל המטופלים החוקרים ואנשי הסטטיסטיקה לא ידעו את הטיפול בעוד שהרופא לא ידע את התוצאות. המחקר התבצע במרפאת כאב באזור קופנהגן הצפוני והמטופלים שהשתתפו בניסוי קיבלו הפניות ע"י המתרגלים הכללים או ע"י עצות מהעיתון.

מטופלים אחדים הוצאו מהניסוי – כאלה שהיו בהריון, שהתנסו בעבר באקופנטורה, סוכנים חוסמי ביתא, אנשי שסבלו מסינדרומים של כאב כרוני, אנשים עם סותרים ידועים הטיפול המערב חוסמי-ביתא.

המטופלים יוחדו לקבוצה אחת או שניים:
לקבוצה הראשונה ניתן משטר של 17 שבועות הדיקור הסיני וטבליות פלסבו ,ולקבוצה השנייה ניתן גירוי אקופנטורה פלסבו ו-100 גרם של METOPTOLOL בכל יום.

התוצאות היו ששתי הקבוצות חוו צמצום ניכר בתכיפותם ובאורך הזמן הממוצעה של התקפי המיגרנות. עם זאת חריפות ההתקפים נמצאה כנמוכה יותר בקבוצת ה-metoptolol, אך קבוצה זו חוותה בנוסף תופעות לוואי מגוונות.
מכאן הסיקו החוקרים כי אקופנטורה מציעה "תוסף בעל ערך לרשימת הכלים המשמשים בכאמצעי מניעה עבור מיגרנות" בהיותה שווה ערך ל- Metoptolol בהשפעתה על התדירות ואורך הזמן (אך לא החריפות) של ההתקפים ועליונה במושגים של תופעות לוואי שליליות.

במחקר גרמני, מטופלים עם הסטוריה של התקפי מיגרנה נבחרו באופן אקראי לקבוצה אחת משתיים. האחת קיבלה טיפול בהחדרת סיכות מסורתיות באזורי מרידיינים, השנייה שימשה כקבוצת בקרה וקיבלה טיפול בפלסבו באמצעות החדרה מלאכותית של סיכות באזורי נקודות שאינן שייכות לאזורי –מרידיין.
כל המטופלים רשמו ביומנם את כאבי הראש והמיגרנות מהם סבלו לפני הטיפול, במהלכו ושנה אחת לאחריו.
" נמצא גם ברשת האינטרנט".


9. בהתאם למחקר לאומי מקיף שנעשה בדנמרק, הטיפול ברפלקסולוגיה הטיב עם הסובלים ממיגרנות ומכאבי ראש ממתחים. המחקר נערך במחלקה של רוקחות סוציאליות, בבית ספר מלכותי הדני לרוקחות בשיתוף פעולה עם ארגוני רפלקסולוגיה.
220 מטופלים השתתפו בניסוי שנעשה ע"י 78 רפלקסולוגים מנוסים לאורך המדינה.

כאבי הראש נותרו כאחת מבעיות הבריאות השכיחות ביותר בקרב אוכלוסיית המבוגרים והוערך שבגללם ישנו אובדן של כ-3 מליון עובדים ליום בכל שנה.

נעשה שימוש מחודש ברפלקסולוגיה כדי להרגיע מטופלים ולשחרר אותם ממתחים ומסיבה זו הוערכה ברפלקסולוגיה כשיטת טיפול מעניינת בכאבי ראש ממתחים ומיגרנות.
מכל המטופלים שלקחו חלק במחקר, 90% העידו שקיבלו תרופות כמרשם עבור כאב ראשם כשנה לפני השתתפותם וכ-36% מהם דיווחו על תופעות לוואי כתוצאה מהטיפול.

81% מתרופות המרשם בקבוצת ACETVLSALICYCLIK ACID וה-paracetamol נלקחו לפחות פעמיים בשבוע ו-72% מתרופות נגד מיגרנה נלקחו בגלוי לפחות אחת לשבועיים, עובדה המרמזת כי רוב האוכלוסייה סבלה מסיפטומים מתונים עד חמורים. 34% לקחו תרופות עבור מחלות נוספות מלבד כאב ראש.
3 חודשים לאחר סידרת טיפול שלמה ברפלקסולוגיה, 8% מהמטופלים העידו כי הרפלקסולוגיה ריפאה (16%) או עזרה להקל (65%) על הסימפטומים שלהם.
19% מהמטופלים דיווחו שהצליחו לוותר באופן מוחלט על תרופות המרשם שנלקחו לפני המחקר.

הרפלקסולוגים מצאו קשר הדוק בין כאבי הראש לבין שלפוחית המרה, הקיבה, השלפוחית ומרידיינים של הפרשה פנימית.
בסופו של מחקר המטופלים שהטיפול הטיב עימם סבלו מפחות מתחים בנקודות הרפלקס של השחלות, המעיים, השלפוחית, הקובה, הכבד והכליות בהשוואה למצבם לפני הטיפול.
הצלחה שכזו נמצאה בעיקר אצל:

א. מטופלים שהמטפלים שלהם לא מצאו בהם מתחים באזורי הרפלקסים של שלפוחית המרה והשתן.
ב. מטופלים צעירים יותר שסבלו מכאבי ראש במשך תקופת זמן קצרה בלבד.
"נמצא גם ברשת האינטרנט".

הטבה במצבם של חולי המיגרנה באמצעות מסאז'

10. חוקרים במחלקה של נוירופסיכיאטריה, בבית חולים של פארק בוטהם – חקרו את השפעותיהם של האקופנטורה והמסאז' על כאבי ראש כרוניים.
המטופלים הופנו לטיפול באקופנטורה או למסאז' המשחרר ממתחים במקום לקבל הוראת שינוי במערך התרופתי.

בשני צורות הטיפול חל שיפור ניכר בחומרת הכאב, אם כי המטופלים שטופלו באמצעות מסאז' הראו תוצאות טובות בהרבה בהשוואה לאלו שעברו טיפול באקופנטורה. " נמצא גם ברשת האינטרנט".


גינקו בילובה

פעילות פזיולוגית

משפר זרימת דם במיוחד מגביר זרימת דם לכלי הדם של המוח. מגביר ספיגת גלוקוז וחמצן על ידי תאי המוח, מנטרל רדיקליים חופשיים, נוגד אלרגיה.
עשרות מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו שמיצויים מעלים של גינקו בילובה משפרים את הזיכרון, בפרט זיכרון קצר מועד, משפרים ספיגה ומטבוליזם של חמצן, מגינים על תאי המוח מפני נזק שיכל להיגרם מחוסר חמצן, מעכבים התלכדות של טסיות דם ומנטרלים רדיקלים חופשיים.


שימושים ברפואה

מומלץ למקרים של: אי ספיקת דם למוח, מחלות כלי דם היקפיים, צלצולים באוזניים – TINITTUS, סחרחורות, אובדן זיכרון, קשיים בריכוז, סניליות, עייפות, כאבי ראש. הגדלת זרימת דם מוחית ושיפור בנוזליות הדם כתוצאה מהעיכוב של צימות של טסיות דם, הפחתה של שבירות ושל חדירות של כלי דם נימיים.(פארן,1997)

זנגביל
מוצא הזנגביל או בשמו הבוטני ZINGIBER באסיה הטרופית אך במערב הוא מוכר כצמח לפחות אלפיים שנה. יעילותו בטיפול בהקלה על בחילות קשות שמתלוות בחלק ממקרי המיגרנה.
הומאופתיה

תרופות הומאופתיות מסוגלות להפחית את הכאב והבחילה, בעיקר אם משתמשים בהן בשלבים מוקדמים.

בלדונה:

תרופה זו עשויה להתאים לאנשים הסובלים ממיגרנות בגב הקרקפת או הצוואר העליון ושמתפשטות למצח ולרקה (בעיקר בצד ימין). הכאב הולם וכותש, ומחמיר כתוצאה מצרימות, אויר ורעש.
כאבי הראש מתחילים בעיקר בתחילת הבוקר ובצהריים, ועשויים להחמיר בצהריים. הפנים עשויות להפוך אדומות ובוהקות, תתכן תחושת חום בעור הגוף, על אף שהידיים והרגליים הופכות לעיתים קרובות לקרות. האישונים עלולים להתרחב לעיתים קרובות מפאת רגישות לקור והאדם עלול להרגיש הזוי או מרושל.

BRYONIA:

תרופה זו עשויה לעזור לאדם עם כאב ראש כבד או "מפוצל", כאב תמידי המקונן בעין אחת (בד"כ השמאלית) או אשר מתפשט לכל הראש. הכאב מתחזק עם כל הבעה של רגש, אפילו כתוצאה מהזזת העיניים, האדם הסובל משתוקק לשכב דומם במיטתו בלי שיטרידוהו וללא שיחות עם הזולת. בחילה מלווה בתחושת כבדות בבטן והקאות עלולים להופיע. פיו של החולה עלול להפוך יבש וישנה סבירות גבוהה שיחוש בצמא.
:CIMICIFUPA

תרופה זו מותאמת לעיתים קרובות עבור אנשים הסובלים ממיגרנות המאופיינות בסימפטום של כאבים הולמים ("כמו קצהו של הראש עומד להתבקע") . לעיתים קרובות כאבי הראש מתקשרים עם הופעת וסת או תקופת לימודים ארוכה או דאגות מתמשכות. כאבי צוואר קשים וכואבים מתלווים לעיתים קרובות לכאב הראש. האדם החולה (שבאופן נורמלי יחוש אנרגטי ויהיה בעל שיחה) יחוש כהה חושים ועגמומי, או אפילו חרד, לאורכה של המיגרנה. הכאב מתחזק במצבים ריגשיים. אכילת מזון עלולה להביא להתקף.

רקפת:

מיגרנות שבתחילתן יהיו מצמוצי עיניים, ראיה מעורפלת, או טשטוש, מתאימות לעיתים לתרופה זו. הכאב מופיע בד"כ בצד ימין ויכול לכלול את האוזן – שיכולה גם היא לעקצץ ולהעלות מיחושים. החולה יחוש חלש וחולה וצמא (תחושת הבחילה עלולה להתגבר כתוצאה מאכילת שומנים), הוא יגלה רגישות חריפה לקור, ומצבו יחמיר אף יותר כשיבוא במגע עם האוויר הפתוח.
אנשים שתרופה זו מתאימה להם יהיו סימפטיים ורגשניים, לעיתים קרובות יחושו חרטה או דאגה שאולי הזניחו מחויבות כלשהי.

GELSEMIUM :

תחושה זו מתאימה לאנשים חלשים ורדומים, שחשים בעיניים כבדות. לעיתים הכאב מרוכז בעיקר בגב הראש ובשריר הצוואר. יתכן כי האדם ירעד וכי חום וקור יחלפו בעמוד השידרה שלו. לעיתים קרובות השתנה מקלה על הכאב. לעיתים דאגה, פחד ואימה יחריפו התקף.

IGNATIA :

תרופה זו מתאימה לאנשים רגישים, בעיקר לאנשים שחשים בכאב ראש לאחר רוגזים נפשיים או צער, בד"כ הכאב מופיע בצד אחד של הגוף וננעץ כמסמר. תכופות ישנם מיחושים בפנים, בשרירי הצוואר, בגב או בצינורות הדם. האדם נאנח או מפהק או (ברוב המקרים) יבכה. יתכן ויראה "היסטרי" מבחוץ.

אירוס רב גווני:

תרופה זו עלולה לפתור ממיגרנות חריפות הגורמות לראייה מעורפלת, לכאב בפנים ובשיניים, להקאות או לתחושת בעירה בגרון ובקיבה. האדם החולה חש ברע במצבי מנוחה ובטוב במצבים פעילים.


:KALIBICH-OMICUM

תרופה זו מתאימה לאנשים הסובלים ממיגרנות הגורמות לכאב מייסר באיזורים קטנים, או לכאב בריסים (או בעין אחת). כאבי הראש יחמירו עם תקופת הוסת.


:NATRUM MURITICUM

תרופה זו תעזור לאנשים הסובלים ממיגרנות חמורות (בד"כ בצד ימין) שמתגברות עקב רוגז נפשי או צער, מחשיפת יתר לשמש, או צמוד ממש לתקופת הוסת. כאב הראש יהיה כ"אלף פטישים קטנים שמכים במוח". תשישות בעיניים תביא לעיתים קרובות להחמרת המחלה. לעיתים יחוש החולה כהות או דגדוג בשפתיים ובפנים לפני תחילתו של כאב הראש. עיניו יהיו רגישות ביותר לאור. בד"כ הוא יחוש טוב יותר לאחר שינה או בשכיבה באזור חשוך.

:SANGUIMARIA

תרופה זו עשויה לעזור לאנשים הסובלים ממיגרנות בצד ימין, ממתח בצוואר ובכתף המתפשט למצח ומתחושה מתפרצת בעין, צרימות, אור ורעש גורמים לאי נוחות כאבי הראש מתחזקים לאחר הקאות, גיהוקים וגזים. לעיתים קרובות שינה תרגיע את החולה. תכופות תופיע המיגרנה לאחר ארוחות או כתוצאה מקשיי עיכול ומאלרגיות.

SEPIA

תרופה זו עשויה לעזור לאנשים הסובלים ממיגרנות בצד שמאל המלוות בבחילה ותחושת טשטוש, ואשר מתגברות לאחר תקופת וסת ותקופת מעבר הכאב עלול לבוא בזעזועים, והחולה יחוש רע יותר בתוך ביתו וכשישכב על האיבר הכואב הוא יחוש תשישות קור, עצבנות ויתאווה להיוותר בגפו.

SPIGELIA
תרופה זו עשויה לעזור לאנשים הסובלים מכאבים מייסרים בצד השמאלי של הראש מהלמות אלימות, מכאבים מעל העין או דרכה, הכאב עלול להתפשט מהפנים אל כל הגוף ולהתגבר מתנועה, משינויי תנוחה, וצרימות. החולה יחוש בטוב משכיבה בצד ימין כשראשו נתמך ומחוסר תנועה.

מערך המחקר


אוכלוסיית המחקר – חקר מקרים, אנשים הסובלים ממיגרנה.

לצורך המחקר נבחרו 7 מטופלים הסובלים ממיגרנה.


כלי המחקר – שאלונים + ראיונות

למטופלים חולקו שאלונים זהים בתחילת הטיפול וגם בסוף הטיפול וכן קויים
ראיון בין המטפל למטופל כדי לקבל תמונה רחבה ככל האפשר על מצבו של המטופל.

שיטות התערבות – נבחרו 5 שיטות התערבות הוליסטיות :

1. רפלקסולוגיה, 3 מטופלים ע"י שלמה לוסטיג
2. צמחי מרפא, מטופל אחד ע"י אלי שכטר
3. שיאצו+רפלקסולוגיה, מטופל אחד ע"י רני כהן
4. צמחי מרפא+רפלקסולוגיה, מטופל אחד ע"י נורית ישראלי
5. תזונה, מטופל אחד ע"י רפי חמו

רפלקסולוגיה
המטפל : שלמה לוסטיג
המטופלים : ציון, מירי וליאור
כל מטופל קיבל 2 טיפולים בשבוע במשך חודש כאשר כל טיפול ארך 45 דקות.
סה"כ 12 טיפולים לפחות לכל מטופל.
ההדגשים בכל טיפול היו מערכת לימפה גוף עליון, עצבי ראש, אוזניים, עיניים, היפופיזה,
סינוסים,צוואר,גרון,סולר,מערכת שתן,מערכת עיכול .
כל מהלך הטיפול מפורט בדו"ח המטופל של שלמה.תזונה
המטפל : רפי חמו
המטופלת : מימי זרד
הומלץ לה להפחית את כמות שתיית הקולה ואם אפשר להמנע בכלל.
בנוסף הומלץ לה להגדיל את כמות שתיית המים, להמנע לתקופה של חודש
לפחות מאכילת לחם לבן. מאחר והיא אינה אוכלת מזונות אחרים שמסווגים
כגורמי מיגרנה כמו מוצרי חלב, בשרים ואלכוהול ונמצא שתזונתה אינה
מגוונת נתתי לה רשימה של מזונות כדי לבחור מתוכם את המועדפים עליה
ובנינו ביחד תפריט יומי .

המלצות לתוספי תזונה:
קומפלקס צמחים של חברת SOLGAR , HERBAL FEVERFEW COMPLEX
2-3 כמוסות ביום לאחר הארוחות.
מגנזיום ציטראט של חברת SOLGAR 200 מ"ג 2-3 טבליות ביום אחרי הארוחות.

הטיפול נמשך חודש אחד בלבד בגלל נסיעתה לחו"ל והמעקב היה טלפוני.
שיאצו + רפלקסולוגיה
המטפלת : רני כהן
המטופל : דוד
המטופל קיבל 12 טיפולים משולבים של רפלקסולוגיה ושיאצו, כאשר 45 דקות
רפלקסולוגיה ו 30 דקות שיאצו. ארבעה טיפולים ראשונים פעמיים בשבוע ולאחר
מכן פעם בשבוע. פירוט הטיפול מופיע בדף מהלך הטיפול של רני כהן.


רפלקסולוגיה + צמחי מרפא
המטפלת : נורית ישראלי
המטופלת : אורלי
המטופלת קיבלה 20 טיפולי רפלקסולוגיה וכן צמחי מרפא גינקו+בן חרצית.
כל טיפול ארך 45 דקות עם הדגשים בסולר , עצבי הראש, אוזניים, עיניים
סינוסים, חוליות צוואר C1-C7 והרגעה.
כל מהלך הטיפול ופירוט מלא מופיע בדף מהלך הטיפול של נורית.


צמחי מרפא

המטפל: אלי שכטר
המטופלת : חנה שכטר
המטופלת קיבלה טיפול בצמחי מרפא טנצטום 50% , גינקו בילובה 30% ,ג'ינג'ר 20%
פירוט הטיפול המלא מופיע בפרק מהלך הטיפול.

מהלך הטיפול ברפלקסולוגיה ע"י שלמה לוסטיג למטופל ציון
לאחר התשאול ואבחון לפי כף הרגל, כף היד, ציפורניים, התחלתי טפול ראשון. ציון נראה בריא יחסית לגילו, אין בעיות מיוחדות. כללית ציון בריא. יש צרבת קלה לאחר אכילת מאכלים חריפים/שומניים. לא לוקח תרופות (בקבוע), ואין מחלות כרוניות.

בתאריך 26/1/2001 התחלתי טיפול ראשון. בטיפול הראשון לא עשיתי כל הדגשים. טיפלתי בכל המערכות בגוף. הסברתי לציון לשים לב לשינויים לא רגילים (באם יהיו ) ולדווח לי על כך. השינויים יכולים להופיע גם לאחר יום יומיים.

טיפול מס' 2 : 02/12/2001
תשאול על השבוע שחלף, על מצב הבריאות ובאם חלו שינויים.
הטיפול: חימום רגל שמאל ועבודה על מערכת הלימפה גוף עליון, עצבי ראש,שיניים וחניכיים, אוזניים ועיניים, היפופיזה בדגש כ 9 לחיצות, סינוסים, רקע ועורף, שרירי טרפז+עצם הבריח. צוואר, גרון, טימוס, לוע, תעלות האף לימפת שד, לימפת בית השחי, שקדים, תירואיד+פרה תירואיד, לימפת גוף תחתון, חזה, בטן, סולר בדגש, סרעפת. מערכת השתן פעמיים בטיפול, מערכת העיכול פעמיים. טחול, ע.שידרה צווארי.
ברגל ימין אותו הטיפול חוץ מזה שאין כאן טחול. יש כאן את הכבד עם כיס המרה בדגש.

טיפול מס' 3: 09/12/2001
תשאול על מצב הבריאות, בירור באם היו תגובות על הטיפול בשבוע שעבר, ותחילת טיפול. הטיפול כמו בשבוע שעבר. בגלל תלונה על כאב בברך ימין טופל ציון עם דגש במפרק הברך.

טיפול מס' 4: 16/12/2001
במוצאי שבת – 15/12/2001 היה כאב ראש (לא מיגרנה). חוץ מזה לא חל כול שינוי בבריאות. הברך כואבת עדיין.
בטיפול נתתי דגש למפרק הברך. (המקום כואב). כל שאר הטיפול כמו בשבוע שעבר.

טיפול מס' 5: 23/12/2001
שינוי קל בכאב בברך. אין סימנים מיוחדים לטיפולים במגרנה. הסברתי לציון כי השינוי יהיה, אם יהיה, רק אחרי כ 10 טיפולים לערך. ומכיוון והמיגרנה באה לא לעיתים קרובות קשה בשלב זה להביע דעה לכאן או לכאן.

טיפול מס'6: 30/12/2001
הברך כואבת פחות. הטיפול כמו שבוע שעבר.

טיפול מס' 7: 06/01/2002
תשאול על השבוע שחלף. אין משהוא מיוחד הראוי לציון. הטיפול כמו בשבוע שעבר עם דגש על קנה הנשימה, צוואר, גרון, ראות (יש רגישות בריאות ובקנה הנשימה- יש קריסטלים).

טיפול מס' 8: 13/01/2002
יש הרגשה טובה, פחות עייף, יותר ערני-נכון עד ארבעה-חמישה ימים אחרי הטיפול. חוץ מזה אין שינויים מיוחדים. אין יותר רגישות במערכת הנשימה. הברך מציקה פחות.

טיפול מס' 9: 20/01/2002
הטיפול מועיל להרגשה הכללית, מחכה לטיפולים, אין כאבי ראש או כאב כל שהוא. הטיפול כמו בשבוע שעבר.

טיפול מס' 10 : 27/01/2002
ציון מציין כי השנה לא לקח חיסון נגד שפעת ועדיין לא חלה בשפעת.
למרות שכל שנה לפחות פעם אחת ציון חולה בשפעת. מרגיש טוב, ערני ומרוצה מהטיפול. הטיפול שקיבל הוא כמו בטיפול החולף.טיפול מס' 11: 03/02/2002
שכח לציין כי בפעמים הקודמים עד לפני כשבועיים (20/01/2002), היה לו כמו לחץ קל קבוע בתוך הראש. תחושה זו נעלמה מהשבוע שעבר לכן ציון שם לב לתחושה זו. הוא חשב שתחושה זו היא קבועה אצל כולם ורק כשזה נעלם לו, הוא ציין זאת בפניי. הטיפול כמו בשבוע שעבר.

טיפול מס' 12: 10/02/2002
אין כאבים, הרגשה כללית טובה. הטיפול כמו בשבוע שעבר.

טיפול מס' 13: 17/02/2002
תחושה טובה, אין כאבי ראש או מיגרנה. הטיפול כמו בשבוע שעבר.

טיפול מס' 14: 24/02/2002
בכל התקופה עד היום לא היה אף התקף של מיגרנה. בתקופה שלפני הטיפולים שלי היו כמה וכמה התקפים על תקופת זמן כמו זו שטיפלתי בציון. הטיפול כמו בשבוע שעבר.


מהשבוע הבא נתחיל בטיפולים דו חודשיים למשך 4 טיפולים. אחר כך נעבור לטיפולים של פעם בחודש למשך 3 טיפולים. אחר כך נטפל פעם בשלושה חודשים ל-4 טיפולים. ונעבור לטיפול חצי שנתי למשך זמן לא מוגבל. הכל תלוי במצב הבריאות של ציון.


מהלך הטיפול ברפלקסולוגיה ע"י שלמה לוסטיג למטופלת ליאור

באבחון בכף הרגל ראיתי אדמה על האש. בתשאול אכן הוברר כי לי|אור מעשנת (קופסא ליום). ראיתי גם אדמה על האוויר באצבעות מספר 1,2,4. הריאות לא נקיות. עשיתי טיפול ראשון בלי הדגשים. הטיפול כלל את כל איברי הגוף כדי לבחון ולהכיר חסימות אישיות (אם יש). הטיפול התחיל ב: 17/01/2002 . אין בעיות נוספות חוץ מהמיגרנה.

טיפול מס' 2: 24/01/2002
תשאול על השבוע שחלף. היה שבוע קשה, היו כאבים. בצד ימין של הראש – כנראה מהמתח הגדול בעבודה. הכאב כמו מיגרנה אבל קל יותר . היו לה כאבים כאלה בעבר ממתח רב.
לאחר החימום הטיפול מתחיל. לימפה גוף עליון, עצבי ראש, כתפיים, אוזניים, עיניים, על ההיפופיזה עבודה בדגש 9-8 לחיצות, סינוסים ברגש כ 7-8 לחיצות בכל אצבע. חניכיים שיניים, שרירי הטרפז ועצם הבריח. א.ת. רקע ועורף, גרון, צוואר, עורף בלוטת התימוס, תירואיד+ פרהתירואיד, תעלות האף, לימפת בית השחי, לימפת השד, לימפת גוף תחתון, מפרק הירך, בטן, סרעפת+סולר בדגש כ9 לחיצות בשני מחזורים, טחול כ8 לחיצות, שיתון (מערכות השתן כולה).
במערכת הנשימה קנה הנשימה, סימפונות, הריאות בתולעת. בעמוד השידרה חוליה 1C בדגש וגם כל חוליות הצוואר כ 6 לחיצות על כל חוליה בצוואר . שיתון.
מערכת המין לפי 9 הנקודות ולפי הסדר הקבוע וברצף. מערכת העיכול: ושט, קרדיה בדגש, קיבה, לבלב, תריסריון, מעי דק עם האגרוף בכל המים בכוון מלמעלה למטה.
שיתון בפעם השלישית עקב ואיתו גב תחתון ועובר לרגל ימין.
חימום הרגל, לימפת צוואר וראש, סינוסים בדגש (9-8), עיצבי ראש, חניכיים ושיניים שרירי הטרפז+ עצם הבריח, תירואיד ופרהתירואיד, אוזניים ועיניים. סולר+ סרעפת, שיתון, במערכת
התנועה דגש כל חוליות הצוואר עם דגש מיוחד על חוליה C 1 . כתף, לימפת בית החזה, זרוע/ירך בסחיטה כ4 פעמים. עקב וא.ת. גב תחתון, לימפת גוף תחתון, מערכת הנשימה כולה, מערכת המין כולה, שיתון . במערכת העיכול דגש על הכבד. על המעי הגס עובדים לפי הסדר (לפי האנטומיה). סיום בשתי הרגליים.

טיפול מס' 3: 31/01/002
דיווחה על מיגרנה חזקה בלילה של 24/01/2002, ממש התקף (יום אחר כך קיבלה מחזור) וזה היה קורה לה בעבר, שלפני מחזור ממש היתה מקבלת מיגרנה כמו סימן מקדים למחזור.
קיבלה טיפול מלא עם הדגשים הרלוונטיים.

טיפול מס' 4: 07/02/2002
היה לליאור שבוע טוב בלי כאבי ראש בכלל. סך הכול מבחינתה היה שבוע טוב. נתתי טיפול מלא.

טיפול מס' 5 : 13/02/2002
היה כאב ראש קל לא מיגרנה. חוץ מזה לא היו כאבי ראש אחרים רק פעם אחת בלבד. הטיפול היה טיפול מלא עם כול ההדגשים.

טיפול מס' 6 : 16/2/2002
היה שבוע טוב. הרגשה כללית טובה, לא היו כאבים בכלל. הטיפול היה מלא.

טיפול מס' 7 : 21/2/2002
לא היו דיווחים על כאבים כל שהם, היה טיפול מלא.

טיפול מס' 8 : 26/2/2002
היה אתמול כאב ראש קל, ממש קל מין תחושה של כאב ראש. כנראה בגלל שליאור צבעה אתמול כל היום בתוך חדר סגור עם צבעי שמן והריח ומשך הזמן (כל היום) אלו הגורמים לכאב הקל. מלבד זה כל השבוע היה ממש טוב. נתתי לה טיפול מלא.

טיפול מס' 9: 02/3/2002
שבוע עבודה קשה מאוד עבר על ליאור. ולמרות הקושי הרב בעבודה הפעם בניגוד למקרים קודמים, הפעם ליאור היתה רגועה. היא בעצמה היתה מופתעת מהרוגע של עצמה. בפעמים הקודמות היא היתה נלחצת ומתעצבנת, הפעם לא.
ליאור קיבלה טיפול מלא.

טיפול מס' 10: 06/3/2002
שבוע בלי כאבים למרות שהיה לחץ בעבודה. טיפול מלא.

טיפול מס' 11: 10/3/2002
היה שבוע קשה מאוד בעבודה אבל לא היו לה כאבים. מציינת את העובדה שהיא נשארת רגועה למרות הלחץ הרב בעבודה. זה לא היה קורה לה בעבר. אז היתה נלחצת וכועסת ומקבלת כאבי ראש.
קיבלה טיפול מלא עם הדגשים.

טיפול מס' 12: 15/3/2002
שבוע טוב, בלי כאבי ראש. מאוד מרוצה מהטיפולים, כבר ממתינה לטיפול הבא. נתתי לליאור טיפול מלא.

תוכנית העבודה להמשך יהיה:

טיפולים שבועיים עד סוף חודש מרס – עוד שני טיפולים.
טיפולים דו שבועיים ס"ה 4 טיפולים עד סוף חודש מאי.
טיפולים פעם בחודש ס"ה 4 טיפולים עד סוף חודש ספטמבר.
טיפולים תלת חודשיים ס"ה 3 טיפולים עד סוף חודש יוני 2003.
נמשיך בטיפולי דו שנתיים או יותר לפי רצונה או אם תצטרך טיפולים נוספים.

מהלך הטיפול ברפלקסולוגיה ע"י שלמה לוסטיג למטופלת מירי

לאחר תשאול ראשוני נראה לי כי מירי בצורה כללית בריאה, לפחות כך היא נראית. אינה עצבנית, רגועה, ומוכנה לקבל טיפול רפלקסולוגי. סובלת רק ממגרנה .
בתאריך 13/11/2001 התחלתי את הטיפול הראשון. בטיפול הראשון נתתי טיפול מלא בלי כל הדגשים. הסברתי למירי לשים לב לריאקציות היכולות להופיע אחרי הטיפול, אם בכלל, ולדווח לי על כל שינוי שיהיה לה ביום יומים הבאים.

טיפול מס' 2 : 26/11/2002
תשאול קצר על המצב הבריאותי ההרגשה הכללית, שינויים שעברה בימים שחלפו ותחילת טיפול.
לאחר חימום הרגל, טיפול במערכת הלימפה גוף עליון, עצבי ראש, אוזניים, עיניים.
דגש על ההיפופיזה כ 9-8 לחיצות. דגש בסינוסים 8-7 לחיצות בכל אצבע.
א.ת. רקה ועורף, חניכיים, שיניים, שרירי טרפז+עצם הבריח
צוואר, גרון, תימוס, לוע/תעלות האף, שקדים, תירואיד+ פרהתירואיד, לימפת שד,
לימפת בית השחי, בטן, לימפת גוף תחתון+מפרק הירך, סרעפת+סולר.
מערכת התנועה – 1C בדגש + לכל חוליות הצוואר כ- 4-3 פעמים. כל איזור העקב בסחיטה ותולעת, בלחץ משמעותי. עצב השת (אכילס).
מערכת הנשימה פותחים וסוגרים את הרגל, קנה הנשימה+ סימפונות, ריאות בתולעת.
מערכת המין עשיתי פעמיים לפי הסדר הקבוע (ס"ה 9 נקודות בכל טיפול).
שיתון עשיתי בשלב זה פעמיים +טחול.
מערכת העיכול –ושט קרדיה, קיבה, לבלב, תריסריון, מעי דק עם אגרוף בכל איזור המים מלמעלה למטה.
שיתון פעם שלישית, ועובר לרגל ימין.
חימום הרגל, טיפול במערכת הלימפה, ראש צוואר, סינוסים בדגש, עצבי ראש, מנגנון שיווי משקל, שרירי טרפז+ עצם בריח, תירואיד+פרהתירואיד, אזניים, שיתון פעמיים, סרעפת+סולר, מערכת תנועה 1C בדגש גם על חוליות הצוואר דגש קל כ4 לחיצות לכל חוליה. עברתי על כל עמוד השידרה. על הכתף כ- 4 לחיצות זרוע/ירך בסחיטה כ-4 פעמים, מפרק ברך/מרפק בסיבובים כ-4 פעמים שוק/אמה בסחיטה כ-4 פעמים. איזור העקב בסחיטה ותולעת בלחיצות משמעותיות, עצב השת, מערכת הנשימה כולה, מערכת המין עם דגש להיפופיזה, שיתון. במערכת העיכול דגש בכבד, דגש במעי הגס כ- 4 פעמים. סיום ברגל שמאל, סיום ברגל ימין. הסבר לגבי התגובות היכולות להיות כתוצאה מהטיפול אם יהיו. ולדווח לי אם יהיה משהו חריג.

טיפול מס' 3: 02/12/2001
תשאול קצר על מצה הבריאות. לא היו תגובות לטיפול, אבל גם כאבי ראש לא היו. טיפול כמו בפגישה הקודמת. הטיפול כ-50 דקות לערך.

טיפול מס' 4: 09/12/2001
אין שינוי, לא היו תגובות לטיפול הקודם מלבד הקלה בסינוסים, הם לא גדושים כל כך, קל יותר לנשום. שילבתי עיסוי ראש, ולשמן זרעי הענבים הוספתי 3 טיפות של סטופטרת. בעיסוי הראש עשיתי דגש לסינוסים. הסינוסים נפתחו והנשימה יותר קלה. נרדמה תוך כדי טיפול.

טיפול מס' 5: 16/12/2001
שינוי קל בסינוסים, אין גודש, יש עוד נוזלים. שינה יותר קלה והרגשה כללית טובה יותר. ממשיך עם עיסוי הראש+הסטופטרת. נרדמה וישנה טוב בטיפול.

טיפול מס' 6: 23/12/2001
אין שינוי מהטיפול הקודם. היה לה כאב ראש, לא מיגרנה ובכל זאת לקחה את התרופה שלה (סירופ אופטלגין). אין לדעת אם זה כאב ראש או מיגרנה.

טיפול מס' 7: 30/12/2001
תשאול על הימים שחלפו. היה יום צום בלי שום כאב ראש, בפעם הראשונה מזה הרבה שנים. הצום היה קל, בחיים לא היה כזה יום צום קל. טיפול מלא עם עיסוי ראש+ 3 טיפות סטופטרת בתוך השמן שמיועד לעיסוי הראש. מדווחת שיש לה הרגשה כאילו והיא מרגישה תגובות כמו זרם באיברים שונים בגופה בזמן הטיפול. בטיפול הבא נבדוק מה מרגישה בזמן הטיפול.

טיפול מס' 8: 06/01/2002
דיווחה על הרגשה כללית טובה. עדיין יש לה נוזלים בסינוסים. עשיתי דגש בסינוסים – 12 לחיצות בכל אצבע בשלושה מחזורים.

טיפול מס' 9: 12/01/2002
מרגישה טוב, ממתינה כבר לטיפול, יש לה הרגשה שהיא צריכה טיפול. בטיפול הקודם לא הספיקה לדווח מה מרגישה בזמן הטיפול כי היא נרדמה. היום עשיתי טיפול מלא כמו הקודם.

טיפול מס' 10 20/01/2002
הרגשתה טובה, פעם ראשונה מאז שזוכרת את עצמה מירי מתחילה חורף ולא חולה בשפעת או דלקת גרון, ראות. מרגישה מצויין. מקבלת את הטיפולים בצורה טובה. דווחה לי שבטיפול הקודם עוד הספיקה להרגיש כמו זרם וזה הרגשה נעימה מאוד. גם היום מירי נרדמה בטיפול.

טיפול מס' 11: 27/01/2002
אין כאבי ראש, מרגישה טוב. למרות החורף השורר בחוץ אין גודש בסינוסים. יש בהם נוזלים אבל לא מעיק על מירי, כמו שהיה לה לפני הטיפולים. עשיתי היום טיפול מלא עם עיסוי ראש+3 טיפות מה סטופטרת בשמן המיועד לעיסוי הראש.

טיפול מס' 12 03/02/2002
הרגשה טובה, סינוסים נקיים אבל לא לגמרי, לא היו כאבי ראש, ישנה יותר טוב, טיפול מלא עם דגשים ב- 1C , היפופיזה, מערכת הורמונלית, מעי גס, עשיתי גם עיסוי ראש+סטופטרת – 3 טיפות.

טיפול מס' 14: 10/02/2002
דיווחה על הרגשה כללית טובה. רוצה להמשיך בטיפולים. אמשיך בטיפולי תחזוקה.
כל שבועים שלוש בחודש הקרוב, ואחר כך פעם בשלושה שבועות – חודש רווח בין טיפול לטיפול.

מהלך הטיפול ברפלקסולוגיה + צמחי מרפא ע"י נורית
לאחר התשאול והראיון החלטתי לתת לאורלי 20 טיפולי רפלקסולוגיה ובנוסף טיפול
בצמחי מרפא גינקו בילובה 10 טיפות ובן חרצית 10 טיפות שלוש פעמים ביום.
כל טיפול ארך 45 דקות . חוליות צוואר C1-C7 ,עצבי הראש, אוזניים, עיניים, סינוסים,
סולר.

טיפול שני
המטופלת סיפרה שהיה לה התקף חזק אחרי הטיפול, ההדגשים נעשו חזקים יותר
והרבה לחיצות על הסולר.

טיפול שלישי
אחרי הטיפול השני היתה אומנם רגיעה אך הכאב היה עדיין חזק לכן נעשה טיפול
הוליסטי ללא הדגשים מיוחדים רק בראש.

טיפול רביעי
היתה רגיעה בכאב הראש אך היה לחץ בעבודה לכן קיבלה טיפול רגיעה.

טיפול חמישי
מטיפול זה ועד סוף הטיפולים המטופלת קיבלה אותו טיפול עם הדגשים על חוליות
הצוואר והסולר. בחודש הראשון קיבלה 2 טיפולים בשבוע. לאחר מכן עברנו
לפעם אחת בשבוע עד גמר הטיפול.

מהלך הטיפול ברפלקסולוגיה ושיאצו ע"י רני כהן

המטופל : דוד
לאחר תשאול ואבחון כף הרגל ואבחון בטן שיאצו, התחלתי טיפול ראשון כאשר
דוד מציין שהוא בריא בדר"כ ולא סובל מבעיות בריאות רק ממיגרנות חוזרות
ונשנות ,כאבים בצוואר ובחוליות העורף.
באבחון כף הרגל נמצאו הרבה קריסטלים באזור הצוואר, בכתפיים, בברכיים, בריאות.
עקב ריבוי התקפי המיגרנה החלטתי לתת לו ארבעה טיפולים ראשונים פעמיים בשבוע
ואחר כך לעבור לפעם בשבוע.
באבחון בטן שיאצו לא נמצא רגישות יתר באבר ספיציפי ולכן לתת בשיאצו טיפולי
פנים, ראש וצוואר.


3/12/01 טיפול ראשון : טיפול מלא ברפלקסולוגיה + דגש קל באברי הראש, עצבי
ראש, שיניים וחניכיים, אוזניים, עיניים, שקדים, סינוסים, מצח, רקות, הנעת מפרקים,
עמוד +חוט שדרה, רצועת כתפיים, לימפה גוף עליון ותחתון, מערכת שתן, מערכת
הורמונלית, חוליות צואריות C1-C7 , הרגעה, עמוד שדרה, סולרפלקסוס.

טיפול פנים - שיאצו
1 לחץ על BZ-1
2 תנועות סיבוביות ברקות לחיצות לכיוון האוזן.
3 עיסוי LI-20 ופתיחת האף על כפל החיוך.
4 עבודה מתחת לעצם ה ZIGONTIC מן המרכז לכיוון האוזן ולחיצה על .ST-2
5 לחיצות על "השפם".
6 עיסוי הסנטר מן המרכז כלפי חוץ.
7 הנחת הידיים על פניו של המטופל.

טיפול ראש - שיאצו
1 החלקת האגודלים על המצח מן המרכז החוצה.
2 צביטות על הגבות.
3 לחיצות מן המרכז לצדדים בארבעה קווים עד לקו השיער.
4 לחיצות אגודל על אגודל ממרכז המצח כלפי הקודקוד ולחיצה על הקודקוד GV-20 .
5 הטיית הראש הצידה ולחיצות מן המרכז כלפי האוזן.
6 עיסוי האוזן, עיסוי שריר הלעיסה.
7 גירוד העורף ולחיצות ב .GB-20

טיפול צואר – שיאצו
1 פתיחה ראשונית של חגורת הכתפיים ע"י דחיסת כתפיים כלפי הרצפה וכלפי הרגליים.
2 הנחת הראש בשתי כפות הידיים,האצבעות נכנסות ומותחות את הראש כלפי מעלה.
3 עיסוי שני צידי הצוואר עם 3 אצבעות מכל צד.
4 הטיית הראש לצד ב 45 מעלות ועבודה ב3 מסלולים עם האגודלים.
5 עיסוי לאורך המסלולים בלהב כף היד.
6 הטיית הראש לכתף ומתיחת הכתף הנגדית.
7 עיסוי הצוואר בשני הצדדים + ניעור.
8 ביצוע שמיניות כאשר האף מוביל ופעם כאשר הקודקוד מוביל.
9 מתיחת הראש כלפי מעלה ולצדדים .
10 ערסול הראש בכפות הידיים,להניע את האצבעות קדימה ואחורה כך שהתנועה
עוברת לאורך עמוד השדרה עד אצבעות הרגליים.


טיפול מס' 2 6/12/01
המטופל סיפר שאחרי הטיפול הקודם ישן טוב מאוד. הטיפול אותו דבר רק דגשים
יותר חזקים + פירוק קריסטלים בצואר, בראש, כתפיים, ברכיים,ריאות.

טיפול מס' 3 10/12/01
יום לפני כן סבל ממיגרנה יחסית קצרה ולכן בטיפול נתתי בעיקר דגש על
הרגעה, עמוד שדרה, סרעפת, סולר, ראש וצואר.

טיפול מס' 4 13/12/01
לאחר הטיפול הקודם איכות השינה השתפרה והיה רגוע יותר למחרת היום.
בטיפול ניתן דגש כמו בטיפול הראשון רק דגש חזק יותר.

טיפול מס' 5 18/12/01
לא חלו כל שינויים עקב הטיפול הקודם, ניתנו אותם דגשים כמו בפעם הקודמת.

טיפול מס' 6 25/12/01
אחרי הטיפול הקודם הרגיש טוב. במשך ימים אלו לא היה כאב. אותו טיפול.

טיפול מס' 7 1/1/02
בנוסף לטיפול הקודם ניתנה גם הרגעה וחיזוק מערכת החיסון.

טיפול מס' 8 8/1/02
ישן טוב מאוד וחש הקלה בכאבים בצואר ובאזור החוליות, ניתנו אותם הדגשים.

טיפול מס' 9 15/01/02
אותו טיפול כמו הקודם.

טיפול מס' 10 29/1/02
סבל שוב ממיגרנה ולכן קיבל טיפול הרגעה.

טיפול מס'11 5/2/02
הרגשה כללית טובה חוץ מכאב ראש גבולי למיגרנה. קיבל הרגעה.

טיפול מס' 12 12/2/02
3 ימים לאחר הטיפול הקודם נתקף במיגרנה למשך יום שלם וגם ביום הטיפול
אבל קלה יותר. קיבל טיפול הרגעה בלבד.

מהלך הטיפול בתזונה ע"י רפי חמו

המטופלת : מימי זרד
לאחר ראיון ומילוי שאלון עולה שהמטופלת סובלת כבר הרבה שנים ממיגרנה
קשה שמלווה בתופעות כמו כאב באזור העיניים ולכוון הרקות. הכאב מטפס לקודקוד,
הרגשת סחרחורת ובחילות ולפעמים הקאות. קיים רצון עז להיות במקום חשוך ושקט.
לפני כארבע שנים לאחר שהפסיקה לקבל מחזור וכתוצאה מטיפול הורמונלי חלה
ירידה במספר התקפי המיגרנה ועוצמתם. כמו כן היא מקבלת טיפול תרופתי.

מבדיקה של התפריט התזונתי שלה נמצא חוסר איזון מוחלט.
מאחר והיא צורכת חלק ניכר מהמזונות " החשודים" כגורמי מיגרנה כמו מוצרי
חלב, גבינה צהובה, שוקולד, ביצים, פרי הדר, בשר, אלכוהול, הצעתי לה להמעיט בשלב
ראשון את כמות הקולה שהיא שותה, לעבור ללחם משיפון מלא במקום לחם לבן.

בנוסף נתתי לה רשימת מזונות כדי שתבחר מתוכם וניסינו ביחד לבנות תפריט
מאוזן ומגוון.
הצעתי לה לכלול בתזונתה שמן אומגה 6 ממקורות כמו שמן פשתה, שמן דגים,
שום, בצל ושמן אומגה 3 בכמוסות.

כמו כן המלצתי על מספר תוספי מזון כמו מגנזיום ציטראט, ויטמין B3 + B קומפלקס,
קומפלקס צמחים HERBAL FEVERFEW COMPLEX אבל בצורה מבוקרת.

מאחר וטיפול מסוג זה אורך זמן רב ומעקב ממושך כולל שיתוף פעולה מלא
מצד המטופל לא יכולתי בזמן הקצר שעמד לרשותי לקבל נתונים מספיקים כדי למצות
את המחקר ולהגיע למסקנות חדות וברורות.

מהלך הטיפול בצמחי מרפא ע"י אלי שכטר
המטופלת היא אישה בת 53 הסובלת ממיגרנה קשה במשך שנים רבות. היא סובלת משני
התקפי מיגרנה לפחות בשבוע. למטופלת ניתנה פורמולה מצמחי מרפא המותאמת לטיפול
במיגרנה לפי הנוסחה הבאה:

1 – טנצטום 50%
2 – גינקו בילובה 30%
3 – ג'ינג'ר 20%

בהתאם לאורח חייה נתבקשה המטופלת לקחת 45 טיפות פעמיים ביום במשך חודש.
לאחר מכן לעשות הפסקה של שבוע ולקחת עוד חודש.

כאשר תחוש שמתחילה להתפתח מיגרנה עליה ליטול מיד 90 טיפות ולאחר מספר
שעות ליטול שוב 90 טיפות.

יש לציין שהמטופלת לא נתבקשה לשנות במהלך הטיפול שום דבר מאורח חייה.
בדיווח שנתקבל במהלך הטיפול לא חל כל שינוי במצבה.

לאחר תקופה של חודשיים לא נראה שיפור מבחינת מספר המיגרנות ולא בעוצמתן.

צמחי מרפא ומיגרנה

צמחי מרפא ומיגרנה צמחי מרפא

בן חרצית
בן חרצית – חרצית ריחנית או בשמה הבוטני TANACETUM PARTHENIUM או בשמה האנגלי המוכר אף בארץ FEVERFEW שהוא סירוס של השם FEATHERFEW .
בשנים האחרונות עלה קרנה של בן חרצית כתרופה משככת ומונעת מיגרנה. גם בעבר שימש הצמח לשיכוך כאבי ראש אלא שאז עשו בו שימוש חיצוני: סברו שהוא מר מדי ועלול להזיק בשימוש פנימי.(פנלופי, 1998)

מחקרים
במחקר שנערך בארץ עם תרכובת מהזן הנ"ל השתתפו 57 נבדקים (47 נשים ו- 10 גברים) בגיל ממוצע 38
(בטווח גילאים 9 ל- 65 שנה) שטופלו במרפאת כאב. נעשה שימוש בסקאלה מספרית להערכת כאב עצמית המדורגת מ- 0 ל- 10 כאשר 0 מייצג מצב ללא כאב ו- 10 מייצג את הכאב החריף ביותר.
הבדיקה חולקה לשלושה חלקים:
1. בדיקה מקדימה פתוחה: הנבדקים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות (A ו- (B בשלב זה שתי הקבוצות קיבלו מנה יומית של 100 מ"ג בן – חרצית (2 כמוסות) למשך 60 יום.
2 – 3. בדיקה אקראית בהצלבה כפולית סמיות: קבוצה A (N=30 ( המשיכו לקבל בן – חרצית למשך 30 ימים נוספים ולאחר חכן קיבלו טיפול של פלסבו למשך 30 יום (100 מ"ג ליום של אבקת פטרוזיליה).
קבוצת B (מ=27 ) קיבלה ראשית את טיפול הפלסבו למשך 30 יום ולאחר מכן עברה לטיפול של בן –
חרצית למשך 30 יום. לא היו תקופות התנקות בין שלבי הבדיקה.

תוצאות

תוצאות השלב המקדים הראו הפחתה ניכרת של עוצמת הכאב. לאחר 60 ימי טיפול בבן – חרצית, ממוצע עוצמת הכאב בשתי הקבוצות (A ו- B ; N=57 ) פחת ב- 4.27 נקודות בסקאלה. ההבדל בעוצמת הכאב לפני ואחרי הטיפול בבן – חרצית היה מאוד משמעותי. בשלב השני של כפל הסמיות, עוצמת הכאב של הנבדקים מקבוצת A שקיבלו בן – חרצית פחתה ב- 1.54 נקודות בסקאלה בעוד בקבוצת הפלסבו (B ) נרשמה עליה של 1.55 נקודות בסקאלה. תוצאות דומות התקבלו כאשר בוצעה ההחלפה בין שתי הקבוצות (שלב 3). עוצמת הכאב של קבוצה B שקיבלה בן- חרצית פחת ב- 3.95 נקודות בסקאלה.

תופעות לוואי

בשלב המקדים נצפתה הפחתה ניכרת בסימפטומים שונים כגון הקאה או רגישות לאור ולרעש. ההבדלים היו משמעותיים ביותר. תוצאה דומה התקבלה בהשוואת שתי הקבוצות בשלב כפל הסמיות. כל ההבדלים שנצפו היו משמעותיים ביותר למעט הרגישות לרעש בשלב הראשון ולאחר פעולות ההחלפה בין הקבוצות.
התוצאות מראות בבהירות שבן – חרצית גרם להפחתה ניכרת בתכיפות התקפי המיגרנה אצל הסובלים הכרוניים. (43% סבלו מיותר מ – 10 התקפים בחודש) השיפור הקליני הושג גם בשלב המקדים וגם בשלב כפל הסמיות. תוצאות החלפת הטיפול לקבוצה מבן חרצית לפלסבו או ההפך, הייתה הגדלה או הפחתה נראית לעין של עוצמת הכאב. את ההשפעה המהותית של הטיפול בבן חרצית ניתן לראות בתופעות הלוואי האופייניות למיגרנה כגון בחילה דחף להקאה ורגישות לאור ורעש.
מסקנה: מניעה כימית של מיגרנות עם בן – חרצית מסתמנת כדרך המעשית ביותר לעצור לחלוטין, להאט, או להקל על מיגרנות וכאבי ראש כמו גם למנוע את תופעות הלוואי התוקפות את הנוטלים את התרופות הנפוצות.(עירון)
המחקר הנ"ל מזכיר את המחקר הראשון שנערך בנוגע לקשר הטיפולי שבין בן – חרצית למיגרנה.
המחקר נערך על ידי ד"ר א.ס. ג'והנסון מהמרפאה העירונית של לונדון למיגרנה בשנת 1984. המחקר הראה כי מבין 300 סובלי מיגרנות 70% העידו על הפחתה בתדירות התקפי המיגרנה ובעוצמת הכאב כתוצאה מצריכת עלי בן – חרצית במשך 2.5 שנים. (עירון, אינט')


1. מחקרים טרומיים מראים כי תוספים אורליים של SAME (methionine-( S-adenasy-L עשויים להפחית סימפטומים עבור כמה מסובלי המיגרנות.
התפקוד של בלוטת הפיינל (אצטרובל) וההפרשה המחזורית שלה של מלטונין עלולים להיפגע אצל אנשים הסובלים ממיגרנות.
עבודה מוקדמת מראה כי לקיחה של 5 מ"ג מלטונין ליום כ-30 דקות לפני השינה עשויה להפחית סימפטומים של מגרנות. "נמצא גם ברשת האינטרנט".

2. עשבים שיכולים לעזור: העשב שעושים בו את השימוש השכיח ביותר בטיפול במיגרנות הוא Feverfew
בן חרצית.

שלושה מבחנים כפולים – עיוורים הראו כי שימוש מתמשך בבן חרצית מביא לצימצום חריפותם, דחיפותם ואורך זמנם של ההתקפים, למרות שבמבחן כפול – עיוור אחד מצא את הבן חרצית כצמח לא יעיל.
מחקרים מראים יעילות רבה בשימוש בתמציות מבוקרות של עלי בן חרצית המספקות מינימום של 250 מ"ג של פרטינוליד ליום.
יתכן כי לא יראו כל תוצאות עד תום 4-6 שבועות של לקיחת התמציות למרות שהייתה מחולקת עד לפני זמן מה.
האם פרטינוליד הוא רלוונטי כמרכיב אקטיבי, עדיף להשתמש במינימום של תמצית בן חרצית עד אשר המחקרים יראו אחרת. " נמצא גם ברשת האינטרנט".

3. על פי ראייה אנקדוטית ג'ינג'ר עשוי להקל על מגרנות ועל הבחילות המלוות אותן תמצית ג'ינקו בילובה עשוייה גם היא לעזור מכיוון שהיא מבייתת את פעולתו של החומר הידוע Platelet – activating factor אשר יכול להקל על תסמיני המיגרנה. עם זאת יכולתו של הגינקו – בילובה בטיפול במיגרנות לא הוכחה במבחן קליני עד כה.
" נמצא גם ברשת האינטרנט".

4. תמצית מבוקרת של Butterbut (petasites hibridus) הראתה במבחן כפול – עיוור את יכולתה להפחית את תכיפותם של המיגרנות לאורך תקופה של 3 חודשים. הנבדקים לקחו 50 מ"ג מהתמצית פעמיים ביום. יש לציין כי ה-Butterbut מכיל pyrrolizidine alkaloids (pas) מרכיבים מזיקים בפוטנציה לכבד. התמצית שבה השתמשו במחקר הפחיתה את הכמות ה-pas לרמות בטוחות ע"י סמכויות הבריאות הגרמניות.
" נמצא גם ברשת האינטרנט".


5. ישנה ראייה מוקדמת ש-capsaicin התרכובת הפעילה של Cayenne יכולה להיות יעילה כנגד מגרנות כשלוקחים אותה דרך האף. עם זאת, מכיוון ששאיפת Capsaicin עלולה לגרום תחושת בעירה, יש להשתמש בה רק תחת השגחת רופא המכיר את דרכי פעולתה. " נמצא גם ברשת האינטרנט".

זנגביל
מוצא הזנגביל או בשמו הבוטני ZINGIBER באסיה הטרופית אך במערב הוא מוכר כצמח לפחות אלפיים שנה. יעילותו בטיפול בהקלה על בחילות קשות שמתלוות בחלק ממקרי המיגרנה.

מסקנות

מסקנות ישנם צמחי מרפא יעילים לטיפול במיגרה אנו פשוט חייבים להיות יותר ערים ומודעים לנושא "צמחי המרפא ובכלל צמחי מרפא של א''י"
להלן צמחי מרפא נוספים המסייעים בבעית המיגרנה על פי המסורת והפולקלור של צמחי מרפא של א''י .
1.בראש ובראשונה :צמח מרפא הפיגם -"הרוטא" ובעיקר שמן הפיגם המשמש לשימוש חיצוני ופנימי כאחד (לא לנשים הרות!)
2. צמח מרפא האזוביון רפואי-לבנדר ובמיוחד השמן הצמחי לשימוש חיצוני ופנימי.
3.צמח מרפא חרצית(צהובה) בעיקר התמצית המיימית.(מנסיון אישי!)
4 להלן רשימה נוספת:ריחן,רוזמרין,קמומיל,מליסה רפואית,תלתן אדום וצהוב,סיגלית,מרווה,חוטמית,נענה ,מריום,ורבנה,וקורנית.
על הצמיחם הנ''ל ניתן לראות בהרחבה :במדור שמנים ,ובצמחי מרפא באתר זה.

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז