שיער-טיפול צמחי מרפא

שיער

בעיות הקשורות לשיער :
נשירה
שיער דליל וחלש
שיער שומני
קשקשת
בעיות קרקפת

מבנה השיער

מבנה השיער מבנה השיערה
שיערה מאופיינת כתוספת לעור.כל זקיק שיער מחובר לבלוטת שומן אשר נפתחת לעור לאורך זקיק השיער. זקיק שיער בוגר מגיע מאפידרמס (שכבת העור החיצונית) ועד לשכבת העור הפנימית יותר. השיערה הצומחת מזקיק השיער מורכבת מ 3-2 שכבות המחוברות בכמות גדולה של פרוטאין הנקראת Keratins .הפרוטאין הנ"ל מסופק על ידי תאים הנמצאים בפקעת השיערה. תא הפיגמנט הנמצא בפקעת השיערה יוצר את הפיגמנט הצובע את השיערה. בזקיק שיער בוגר,ישנם 3 רבדים מרוכזים של תאים אפיתליים היוצרים את השורש הפנימי.השורש החיצוני הקשור לשכבת העור החיצונית ולבלוטת השומן יוצר את השכבה החיצונית של זקיק השיער. אנשים נולדים עם כל זקיקי השיער שיהיו להם בעתיד,בקירוב ל – 5 מליון . למרות שכמות השיער והזקיקים יכולה להשתנות במשך תקופת החיים כל אדם מאבד בממוצע בין 100-40 שיערות ליום.

medicinal plants&natural cosmetics

נשירת שיער הטיפול הטבעי-צמחי מרפא-זה עובד טבעי...!

נשירת שיער הטיפול הטבעי
מיתוך אתר עור
איך הוא צומח ?
שעות רבות ותשומת לב מיוחדת מוקדשים לטיפוח השיער.למראה השיער השפעה פסיכולוגית ניכרת הן אצל נשים והן אצל גברים ופגיעה בצמיחתו עלולה לגרום עוגמת נפש רבה.ידוע לכל שיותר משני שלישים של הגברים מתקרח במידה חלקית או מליאה אך רק מעטים יודעים שגם אצל רוב הנשים מופיע דלדול שיער במהלך החיים. לפני שדנים במשחות ונוזלי קסם המתימרים להצמיח רעמות שיער אצל קרחים, כדאי להבין מספר עובדות יסוד הקשורות לצמיחתו של השיער ונשירתו.

בעור הקרקפת הנורמלית קיימים כמאה אלף זקיקי שיער. לכל זקיק שיער יש מחזור חיים בין 2-5 שנים שבסופו השערה נושרת וחדשה צומחת תחתיה. ברור היום שברגע נתון, כ 85 אחוזים מזקיקי השיער הנורמליים נמצאים בשלב של צמיחה הנקרא אנאגן Anagen לאחר שהזקיק מסיים את שלב הצמיחה שנמשך כשלוש שנים הוא עובר שלב מעבר קצר הנקרא קטאגן Katagen ואחריו מגיע לשלב השלישי והאחרון הנקרא טלוגן Telogen. בסיום שלב הטלוגן, הנמשך כשלושה חודשים, השערה נושרת והזקיק מתחיל לייצר שערה חדשה.


התקרחות גברית


מה הסיבות ?

הסיבה להתקרחות גברית היא שילוב בין נטייה תורשתית גנטית להשפעות הורמונאליות של ההורמונים הגבריים (אנדרוגנים). באנשים עם נטייה גנטית להקרחה, ההורמון Dihydrotestoterone , הופך יותר מהרגיל לטסטוטרון פעיל על ידי אנזים שנקרא חמש אלפא רדוקטאז. עודף הפעילות של הטסטורון הפעיל בזקיק השערה גורם באנשים, עם הנטייה להקרחה, למעבר של זקיקי השיער באיזורים האופיינים ממצב של שיער בריא תקין למצב של שיער מנוון שאינו נראה לעיין.

טיפוליים רפואיים בהתקרחות גברית:איור: מחזור צמיחת ונשירת השיער (לחלץ להגדלת התמונה).

נשירה טבעית זו של כמאה שערות ליום מהווה תהליך טבעי ובריא לחלוטין. אף על פי כן, כאשר השיער מתדלדל במהירות או כשנראה שמספר השערות על המברשת והכרית הוא גדול ממאה, מומלץ לפנות לרופא עור לבירור סיבת הנשירה המוגברת.רופא עור יוכלעל ידי מספר שאלות מנחות, בדיקת עור הקרקפת, השיער,ובדיקות מעבדה פשוטות לעזור בזיהוי גורם הנשירה.

התקרחות גברית


מה הסיבות ?

הסיבה להתקרחות גברית היא שילוב בין נטייה תורשתית גנטית להשפעות הורמונאליות של ההורמונים הגבריים (אנדרוגנים). באנשים עם נטייה גנטית להקרחה, ההורמון Dihydrotestoterone , הופך יותר מהרגיל לטסטוטרון פעיל על ידי אנזים שנקרא חמש אלפא רדוקטאז. עודף הפעילות של הטסטורון הפעיל בזקיק השערה גורם באנשים, עם הנטייה להקרחה, למעבר של זקיקי השיער באיזורים האופיינים ממצב של שיער בריא תקין למצב של שיער מנוון שאינו נראה לעיין.

טיפוליים אלטרנטיבי טבעי בהתקרחות גברית:

1.שמפו /סבון הדס

2.מרכך גירניום .

3.קומפלקס שמנים צמחיים לנשירה המכיל צמחי מרפא כגון גרגירנית יוונית,סרפד,מליסה ועוד..לשימוש פנימי.

4.מסכה צמחי מרפא פעילה.

ועוד..

נשירת שיער בנשים - אבחון וטיפול
נשירת שיער מוגברת כללית - ללא כל שינוי בעור הקרקפת. יכולה להופיע עקב חסר בברזל, לאחר דיאטות חריפות, לאחר מצבי מתח מתמשכים, עקב מחלות שונות (הפרעה בתפקוד בלוטת התריס, זאבת מערכתית, סכרת, אנמיה), לאחר הריון, לאחר הפלה או לאחר הפסקת גלולות נגד הריון.באילו מחלות יכולה להופיע נשירת שיער?
נשירת שיער יכולה להופיעכ 6 עד 8 שבועות לאחר מחלת חום קשה כמו למשל שפעת או דלקת ריאות קשה. אובדן שיער מסוג זה הוא ברוב המיקרים זמני והמחזור הרגיל של צמיחת השיער עשוי להתחדש לאחר חודשים ספורים. הפרעות בפעילות בלוטת התריס יכולות גם הן לגרום לדלדול השיער, שהוא הפיך לאחר הטיפול המתאים בבלוטה. במקרים בודדים תרופות מסויימות בינהן תרופות נגד קרישת הדם, תרופות נגד שיגדון (Gout), תרופות לטיפול בדיכאון, תרופות מסוג חוסמי בטא המשמשות לטיפול ביתר לחץ דם ובהפרעות בקצב הלב ותרופות המכילות נגזרות של וויטמין A עלולות לגרום גם הן לנשירת שיער מוגברת. הפרעות הורמונליות המתבטאות אצל נשים בשיעור יתר ובמחזור בלתי סדיר עלולות לגרום גם לדלדול שיער. הטיפול בהפרעה ההורמונלית מביא ברוב המקרים להחזרת צמיחתו התקינה של השיער.
תרופות הגורמות לדלדול שיער
Allopurinol לטיפול ב Gout
Heparin נוגד קרישה
Coumarin נוגד קרישה
Clofibrate מפחית כולסטרול
Gemfibrazil מפחית כולסטרול
חלק גדול מהתרופות הכמותרפיות
נשירה על רקע הורמונאלי - גנטי. בגברים מתאפיינת בהרחבת המפרצים בקדמת הקרקפת ואיזור מתרחב ללא שיער בקודקוד. בנשים נשירת שיער על רקע תורשתי תהיה יותר במרכז הקרקפת ללא מפרצים.

מה הסיבה לדלדול שיער אצל נשים מבוגרות?
הקרחת הגברית מוכרת לכל אך רק מעט יודעים שחלק מהנשים סובל גם הוא מדילדול שיער דומה, המופיע בד"כ אחרי העשור הרביעי או החמישי לחיים. הפסקת צמיחת השיער הנורמלי ותחילת צמיחתו של שיער פלומתי עדין ובלתי נראה לעיין באיזורים מסויימים של הקרקפת קשורה בגורמים תורשתיים והורמונליים וגורמת להופעת הקרחת הגברית האופיינית. גם אצל חלק מהנשים המבוגרות מתרחשת תופעה דומה אך אצלן מופיע דלדול שיער בלבד ללא התקרחות מליאה.בדומה לגברים הסיבה השכיחה ביותר לדלדול שיער אצל נשים בגיל 40 ומעלה היא סיבה גנטית, כאשר הנטייה יכולה לעבור הן מצד האם והן מצד האב. לעיתים הנטייה לדילדול שיער מדלגת על דור אחד. במקרים אלה להורים יש שיער מלא עד גיל מבוגר אבל ניתן לזהות את דילדול השיער המשפחתי אצל הסבא, או אחת הדודות.

לפני שנקבעת האבחנה של דלדול שיער מסיבה גנטית, חייב רופא עור לבצע תחילה מספר בדיקות כדי לשלול סיבות אחרות לדילדול שיער.תופעות כמו נשירת שיער לאחר הריון, נשירת שיער לאחר דיאטה חריפה ונשירת שיער עקב מחלות פנימיות שונות יאובחנו ע"י רופא העור ויטופלו בהתאם.
האם יש קשר בין תזונה לנשירת שיער?
איכות התזונה ובמיוחד כמות החלבון במזון חשובים ביותר לצמיחה תקינה של השיער.החלבון המצוי בכמות גדולה בבשר לסוגיו, בייצים, חלב, גבינות, פולי סויה וקטניות, חיוני ליצירת הקראטין שהוא מרכיבו העיקרי של השיער. טבעונים או אנשים (בעיקר נערות) המיישמים דיאטות קיצוניות למטרות הרזייה עלולים לפתח דלדול שיער קשה. הנשירה המסיבית מופיעה במיקרים אלו כ 3 חודשים לאחר תחילת הדיאטה. המצב הפיך על ידי חזרה לתזונה נכונה המכילה כמות מספקת של חלבונים. סיבות אחרות הגורמות לדלדול שיער הן חוסר ברזל הגורם לאנמיה, חוסר אבץ ועודף ויטמין A .

מה הוא הקשר בין נשירת שיער להריון ולידה?

נשירת שיער מוגברת שכיחה לאחר לידה. תופעה זו נובעת מכך שיותר זקיקי שיער נמצאים בשלב הצמיחה הפעילה בתקופת ההריון. עם סיום ההריון והשינוי במצב ההורמונלי זקיקים אלו עוברים חזרה לשלב המנוחה דבר המתבטא לעיתים בנשירת יתר. תופעה זו היא זמנית וצפיפות השיער חוזרת ברוב המקרים לתיקנה תוך 1 עד 6 חודשים מיום הלידה. במטרה להפחית ככל האפשר את נשירת השיער לאחר הלידה יש לנהוג בו בעדינות מרובה ולהבריש במברשת רכה בלבד. מומלץ לחפוף בעדינות וליבש את השיער על ידי ספיגת המיים במגבת. בתקופה זו כדאי לאמץ תסרוקת פשוטה שאינה מצריכה מתיחת יתר של השיער. אצל חלק קטן מאוד של הנשים הסובלות מנשירת שיער הדבר תלוי בשימוש בגלולות למניעת הריון. אצל רובן הנשירה מופיעה דווקא לאחר הפסקת השימוש בגלולות וזאת מסיבות הדומות לנשירת השיער לאחר הריון. השיער חוזר לצפיפותו הרגילה לאחר 6 עד 12 חודשים.

סיכום הסיבות השכיחות לנשירת שיער - ללא שינוי במראה עור הקרקפת

תזונה לקוייה מחסור בחומצות אמינו, מינראלים
דיאטת "כאסח" חוסר קלוריות - לא מאפשר צמיחת שיער
שינויים הורמונאליים אחרי הריון, אחרי הפסקת גלולות למניעת הריון
מחלות עם חום גבוה אחרי שפעת, דלקת ריאות או כל מחלה קשה אחרת
איבוד או מחסור בדם חוסר בדם או הפחתת דם לקרקפת "חונקת" את הזקיקים
תרופות למשל קומאדין, הפארין,דראלין, עודף ויטמין A ואחרים
בלוטת התריס גם עודף פעילות וגם תת פעילות של בלוטת התריס גורמות לנשירה
תינוקות חלק מהילודים מאבדים הרבה שיער בשבועות הראשונים לחייהם
לחץ נפשי Stress לחץ - מתח נפשי פתאומי או מתמשך עלול לגרום לנשירה מהותית
מחלה קשה מחלה קשה מכל סוג או תאונה קשה עלולות לגרום לנשירת שיער
נטיה גנטית דלדול השיער בעיקר מרכז הקרקפת בנשים (מפרצים בגברים)


הטיפול הטבעי לנשירת שיער אצל נשים הינו:

1.שמפו /סבון הדס.

2.מרכך טבעי גירניום.

3.שמן צמחי נר הלילה.שימוש פנימי.

4.קומפלקס שמנים צמחיים:לשימוש פנימי.

5.מסכת שיער צמחי מרפא.

6.קרם הזנה אשכול הכופר.

7.סירום שיקום וטיפוח השיער בותני.

הערה:

תודה רבה לכתבה מאתר העור

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז