עור-צמחי מרפא

מחלות עור

מחלות עור להלן מס' בעיות עור המוגדרות כמחלות מוכרות לקהל הרחב:
1.בעיות גרב על סוגיו.
2.פסוריאזיס
3.אסטמה של העור.
4.פטרת בעור ובציפורנים
5.בעיות עור הפנים.

אקנה-בעית עור

אקנה-בעית עור רקע:
Acne vulgaris היא הפרעת העור השכיחה ביותר בארה"ב (17 מיליון אמריקאים), כ- 10% מכלל הביקורים אצל רופא ראשוני, ומעל 4.8 ביקורים אצל הרופאים פר שנה. מאופיינת בהופעת פצעים מוגלתיים, המלווים לעיתים קרובות בדלקת, בעיקר, באזור הפנים והגב.Prevalence (שכיחות) הקומדונים (זקיקים מוגדלים המלאים בחלב שומני ובבקטריות) בזמן גיל ההתבגרות מגיעה ל –100%, למעשה, 90% מהנערות ו – 100% מהנערים סובלים מצורה כלשהי של אקנה בזמן ההתבגרות.
אקנה יכול להשפיע בכל קבוצות הגיל, מתינוקות ועד לאנשים מבוגרים. יש עלייה במספר האנשים מעל גיל 25 (שסובלים מהתפרצות מאוחרת או אקנה עיקש). אקנה מופיע אצל
כ – 8% מבני 25-34 ואצל 3% מבני 35 – 44 . לצערנו, נקבוביות מורחבות אינן נחלתם של הצעירים בלבד. הנקבוביות של אנשים בכל הגילאים יכולים להתרחב במידה והן נחסמות (למשל על ידי תאים מתים, איפור, לכלוך, הזעה, חשיפת יתר לשמש ועודף שומן). בכלל, עם הגיל, הבלוטות הגורמות לזיעה ולשימון העור מתחילות לעבור תהליך אטרופיה (ניוון). העור נעשה יבש יותר אך במקביל גם נעשה חשוף יותר לאקנה במידה והנקבוביות נעשות עמוסות. חשוב כי מטפלים יתייחסו לבעיה זו כי יש לה השלכות פסיכולוגיות על האנשים (בושה, דימוי עצמי נמוך, חרדה ואפילו אפשרויות תעסוקה).
פתוגנזה:

מדובר במחלה על רקע מולטי פקטורילית. גורמים חיצוניים, מטבוליים, תורשתיים וכמובן הורמונליים.
מכל מקום נראה כי קיימים 5 פקטורים עיקריים האחראיים לתופעה זו:
• Hyperkeratosis – עודף ייצור של קרטין בתאי העור
• עלייה בייצור סבום
• נוכחות החיידק acnes Propionibacteriumבתוך הזקיקים
• דלקת
• עלייה ברמת ההורמונים האנדרוגניים, בעיקר, רמת ההידרו-טסטוסטרון.
אקנה היא דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיק השערה. בעור תקין בלוטות החלב נפתחות לתוך זקיקי השערות ומפרישות חלב דרך הנקבוביות אל פני העור. החלב משמש כחומר סיכה לעור ולשיער דבר השומר על גמישותם. הבלוטות הגדולות ביותר נמצאות באזורי הפנים, חזה עליון, גב עליון ועל הקרקפת. לכן אקנה מופיעה בעיקר בפנים, בחזה ובגב אך יכולה להופיע גם בקרקפת, זרועות ואף בעכוז. אקנה נקרא גם "סוכרת של העור". יש בעיה של עודף מטבוליזם של סוכר בעור. בנוסף, יש בעיה בחילוף החומרים של אבץ. בהיעדר אבץ יהיה מצבור של עודפי אנדרוגנים, שהעיקרי הוא הדהידרוטסטוסטרון המגביר פעילות בלוטת חלב. אבץ מעכב את האינזים אלפא רדוקטאז שהופך טסטוסטרון לדהידרוטסטוסטרון.
האקנה יכול להופיע בדרגות חומרה שונות, מפצעון קטן בודד ולעיתים רחוקות ועד לכמויות גדולות של מיגולים (פצעונים עם מוגלה) על המצח, הלחיים, הסנטר החזה והגב. ככל שמספר המיגולים גדול יותר קיים סיכון גבוה יותר לריפוי עם צלקות וכתמים.
הסיבה העיקרית לאקנה המופיעה מגיל ההתבגרות ואילך, היא פעילות יתר וחסימה של בלוטות החלב של העור. בגיל ההתבגרות עקב הפעילות המוגברת של הורמוני מין גבריים (קיימים גם בגברים וגם בנשים) המכונים אנדרוגניים (שהעיקרי הוא הדהידרוטסטרון) המגבירים פעילות של בלוטות החלב המייצרות כמות גדולה של החלב (sebum).

בשלבים הבאים יצוצו פצעים המתחילים להתהוות בגלל חסימה בחלק העליון של התעלה המפרישה סבום רב ובגלל ייצור קרטין עודף וסתימת פתח התעלה. במצב כזה קיים שגשוג של החיידקים המזיקים ונוצר תהליך דלקתי, הנראה כראש לבן מלא מוגלה. כאשר החלק העליון של הקומודון חשוף לאוויר הוא מתחמצן ומשחיר ויוצר "נקודה שחורה". דלקת שאינה מטופלת, עלולה לגרום לנזק בתאים מסביבה ולגרום לצלקות שנשארות למשך שנים רבות על פני העור ופוגעות במראה האסטטי שלו.

דלקת של בלוטות חלב יכולה להופיע בצורות שונות:
דרגה ראשונה: קומודון סגור/ראש לבן, קומודון פתוח/ראש שחור.
דרגה שני: פצעון או פצעון המכיל מוגלה ונקבוביות חסומות. הפצעון הופך למוגלתי בגלל חיידקים הנמצאים על פני העור ומזהמים את הפצע.
דרגה שלישית: דלקת נרחבת בעור המתבטאת בהרבה פצעונים מוגלתיים והמשך התפתחות קומודונים שחורים ולבנים.
דרגה רביעית: ציסטות (בליטות גדולות ואדומות הנמצאות מתחת לפני העור וגורמת לכאב). במצב בו הנקבובית נסתמת לחלוטין וחלב שנוצר בבלוטה אינו יכול להשתחרר החוצה נוצרת הציסטה. החלב המצטבר נשפך לרקמות מסביב וגורם לדלקת עמוקה, אשר יכולה להותיר צלקת לאחר הריפוי.

הגורמים המביאים להחמרת האקנה

* רמה גבוהה של טוקסינים (רעלנים) בדם שנספגו ממערכת העיכול יכול להחמיר מצב שלאקנה.
* זיעה: אין הוכחות כי היגיינה לקויה מובילה לאקנה אם כי ברור כי היגיינה טובה עוזרת בשמירה של עור בריא. אחד הגורמים העיקריים להתפתחות פצעי אקנה, היא הזיעה המצטברת על פני העור ומחמירה את החסימה של הנקבוביות מהן מפרישות בלוטות החלב. קצב ייצור החלב בנקבוביות העור גדל בחום ולכן אצל ספורטאים או העוסקים בפעילות גופנית ניתן לראות את הנגעים בעיקר בגב, בחזה, בעכוז ובירכיים ופחות בפנים.
* תזונה: רוב הרופאים אינם מקשרים בין אקנה לתזונה. יש להדגיש, כי התגובה למוצרי מזון שונה מאדם לאדם. ההנחה הרווחת, כי מאכלים כגון שוקולד, אגוזים, גבינה צהובה, מטוגנים וכד` עלולים להחמיר אקנה, לא הוכחה, אך עדיין מומלץ לשמור על תפריט מאוזן.
* גלולות למניעת הריון: תלוי בסוג הגלולה. גלולות שהמרכיב הדומיננטי שלהם אסטרוגן יכולות לשפר מצב של אקנה. פרוגסטין עם פעילות אנדרוגנית יכול להחמיר מצב של אקנה.
* תרופות: כגון סטרואידים, תרופות אנטי שחפתיות, אנטי דיכאוניות (ליטיום), תרופות אנטי אפילפטיות
* קוסמטיקה: להימנע ממוצרים שומניים מידי המכילים לנולין ווזלין. להימנע ממוצרי קוסמטיקה באיזורים המועדים לאקנה. אם משתמשים במייק-אפ מומלץ בהיפואלרגני וללא ריח.
* מתח נפשי: מתח נפשי יכול להחריף את האקנה בעיקר בקרב נשים צעירות.
* צבירת נוזלים: צבירת נוזלים לקראת המחזור החודשי עלולה להחריף אקנה.
* שפשוף מוגזם של הפנים עלול לגרום לפתיחה של זקיק השערה החסום ולהתפשטות הדלקת לאזורים חדשים. מומלץ לכן לרחוץ את הפנים בעדינות פעמיים או שלוש ביום בסבון נאוטרלי ובעל פעילות אנטי דלקתית. (סבון אנטי ספטי).
* עישון - מעשנים נוטים לפתח יותר מיקרים חמורים של המחלה.
אפשר לטפל באקנה בשיטות קונבנציונליות וכמובן שימוש ברפואה המשלימה כגון צמחי מרפא, שמנים אתרים, הדרכה לתזונה נכונה, תוספי מזון ומוצרים קוסמטיים טבעיים מותאמים. ללא טיפול תתכן התפתחות דלקת קבועה, תוך כדי גרימת נזק בלתי הפיך לעור, המתבטאת בחריצים, סדקים וקמטים.
שיטות הריפוי הקונבנציונלי מבוססות על :
סוג הטיפול נקבע על פי חומרת האקנה.
באקנה קלה ובינונית הטיפול המקובל הוא בעזרת תכשירים לשימוש חיצוני. בתכשירים לטיפול מקומי (חיצוני) המרכיב החשוב הוא המרכיב האנטיביוטי. יש המשלבים טיפולים ע"י תכשירים למריחה מקומית כמו ה- oxy ודומיהם שפותחים את פתחי בלוטות החלב ומפחיתים את כמות החיידקים בתוכם.

בשנים האחרונות קיים שימוש המבוסס על נגזרת של ויטמין A. ויטמין A משפיע על צמיחה תקינה של תאי העור, מונע היווצרות של פקק בתוך הצינורית של בלוטת השומן ובכך מקטין את הדלקת. ויטמין A גורם גם לקילוף קל של שיכבת העור העליונה, מסייע לריכוך ולהסרת ראשים שחורים ולבנים וליצירת עור חלק ואחיד יותר.
באקנה קשה, יהיו רופאים שיוסיפו Roaccutane. תרופה זו שמקורה בוויטמין A גורמת להקטנת בלוטות החלב המורחבות אצל הסובלים מאקנה קשה ועל ידי כך מביאה לשיפור משמעותי ביותר גם במצבים הקשים ביותר. תופעות הלוואי השכיחות של הטיפול ברואקוטן הוא יובש ומעט קילוף עור סביב השפתיים והציפורניים שחולפים עם גמר הטיפול. מומלץ לבדוק את רמת השומנים בדם ואת תפקודי הכבד כל חודש בזמן נטילת התרופה. אם פצעי בגרות הם בדרגה בינונית או קשה ואינם מגיבים לטיפול המקומי כדאי לשקול טיפול בתרופות הנלקחות דרך הפה (אנטיביוטיקה בעיקר ממשפחת הטטראציקלינים הניתנת דרך הפה).
טיפול חיצוני באקנה:
*לשטוף את המקום הנגוע פעמיים ביום עם סבון ניטראלי . אין צורך לשפשף.
*להקפיד לחפוף את הראש באופן סדיר על מנת שלא יזהם את הפנים ולהימנע ממגע בפנים ובצוואר.
*להימנע מגילוח באיזור הפצעונים.
*לא לחטט בפצעים על מנת לא לגרום לצלקות

אקנה -שיטות טיפול

אקנה -שיטות טיפול • תזונה מומלצת:
------------------------
חשוב כי התזונה תהיה מאוזנת על מנת לשמור על עור פנים בריא. הסינים מאמינים כי אקנה קשורה לחוסר יכולת לעכל מזון דבר שבתורו יביא למטבוליזם טוקסי המתבטא בעור. ככל שהתזונה תהיה פשוטה יותר כך העור יבריא מהר יותר. תזונה שעוזרת לעור מדגישה בישול קל של ירקות, במיוחד ירקות עליים ירוקים המכילים מינרלים ועשירים בסיבים. התזונה תכלול מקורות חלבון (אפשר מבשר רזה) ופחממות מורכבות כגון אורז, לחם מלא, תפוחי אדמה וקטניות. אוכל זה עשיר בסיבים עוזר לניקוי מערכת העיכול דבר שחיוני במיוחד בטיפול באקנה. ותמיד נשאלת השאלה האם אוכל שומני ושוקולד גורמים לאקנה. התשובה איננה ברורה. התזונה בהחלט משחקת תפקיד בהתפתחות אקנה. בתרבויות מסויימות שצורכות תזונה השונה באופן משמעותי מתזונה מערבית (כאלו שלא צורכות פחממות מזוקקות או פשוטות) שיעור מיקרי האקנה נמוך. אולי השילוב של תזונה וגנטיקה במשך מאות שנים גורם לאוכלוסיות אלו להיות פחות פגיעות. ככלל, אכילת מזון עשיר בפירות וירקות טריים ושתיית 6-8 כוסות מים ליום יכול לשפר את הבריאות הכללית, אך המחשבה כיום היא ששוקולד וקוקה – קולה לא מהווים גורם ישיר בהתפרצות אקנה בבני נוער. מכל מקום, ג`נק פוד חסר מרכיבים חיוניים החשובים לבריאות עור טובה. אוכל שעשיר בשומן רווי ויוד (מצוי ברכיכות, צדפות ומאכלי ים) גם יכולים לגרום לגירוי התפרצות אקנה אצל אנשים מסויימים.

להלן קוים מנחים לתזונה בטיפול באקנה:
*להימנע מפחמימות מזוקקות כסוכר, קמח לבן.מאכלים אלו בעלי ערך גליקמי גבוה מעלים את רמת האינסולין בדם, הטסטוסטרון גם עולה ומעודד התפתחות אקנה.

*לצרוך מזונות עשירים בבטא קרוטן כגון דלעת, מלון ופירות צהובים – כתומים אחרים וירקות.
*לצרוך ירקות ירוקים מידי יום.
*להרבות בשתיית מים על מנת לעזור בשטיפת טוקסינים מהגוף.
*להימנע משומן מהחי וחומצות טרנס שומניות לפחות במשך חודש-חודשיים. בקטגוריה זו כלולים מוצרי חלב שונים, מרגרינה, בשר אדום שמן, עוף עם עור ומזון מטוגן. צעד זה בלבד לעיתים יכול לגרום לשיפור דרמטי.
*מומלץ לאכול 3 ארוחות ביום על מנת לספק לגוף את מרכיביו החשובים ולמעט בסוכרים ובאוכל מטוגן (הגורם בין היתר ליצור חומצה ארכידונית המעודדת תהליכים דלקתיים).
*ניקוי הגוף בעזרת צום – הפסקת מזון או מעבר לשתיית מיצי פירות לתקופה מוגבלת מאפשר לגוף לעסוק רק בהפרשות. העור משתפר בצורה דרמטית.

• טיפול פנים
-------------------
יש לבחור תכשירי ניקוי המבוססים על מים, ללא בושם וכימיקלים שונים, לנקות את הפנים לפחות פעמיים ביום. לשטוף עם מים פושרים ולאחר מכן עם מי צמחים מתאימים. ניתן לבצע פילינג עדין באמצעות תכשירים המכילים לוונדר, קומפרי, קלנדולה וקמומיל גרמני.למרוח קרם לחות לא שומני מידי. מסכת חימר ירוק הסופחת שומן ומשילה תאי עור מתים באיזורים הנוטים לאקנה (פעם עד פעמיים בשבוע).

• ויטמינים
---------------
* ויטמין C וביופלבנואידים יכולים לנקות את האקנה על ידי חיזוק ריקמת החיבור ולפעול כחומר טבעי אנטי דלקתי. ההמלצות הם 250 mg 3 פעמים ביום במשך חודש אחד ובהמשך 250 mg פעם ביום במשך עוד חודש (בין הארוחות).
* ויטמין A ויטמין E עובדים במשולב על מנת להפחית ייצור סבום. ויטמין E עוזר לווסת רמות רטינול באנשים. רטינול (ויטמין A) יעיל בטיפול באקנה במינון גדול מאד 400,000-300,000 IU/ליום במשך 5-6 חודשים. בטא קרוטן המסיס במים שהוא הפרקורסור של ויטמין A הוא פחות טוקסי ולא נראה שיש לו את אותה היעילות .ויטמין A במינון פחות מ – 25,000 IU/ליום הוא בטוח ויעיל בטיפול באקנה במיוחד כשנלקח עם אבץ וויטמין E. קיימת קונטרא אינדיקציה לשימוש ברטינול בהריון מאחר ויכול לגרום למום בעובר.

* Pantothenic acid - ויטמין B5
אשר באופן פיסיולוגי פעיל בסינטזה של כולסטרול והורמונים סטרואידים יעיל במינון גבוה בטיפול באקנה. פירידוקסין (ויטמין 6 B) עוזר לנשים שיש להם החמרה באקנה לפני המחזור החודשי בגלל תפקידו במטבוליזם התקין של הורמוני הסטרואידים.

צמחי מרפא -אקנה

צמחי מרפא -אקנה • צמחים המשפיעים על העור ויעילים לטיפול באקנה
------------------------------------------------------------
הצמחים המובילים בטיפול באקנה הם: קצח, , תלתן אדום, אלוורה, גדילן מצוי, דבקה זיפנית ,סרפד.הדס,אתרוג,ער אציל,גירניום,פטל קדוש,סביון אביבי,טיון דביק,לבונה,אזוב,ולבנדר צמחי מרפא אלו נמצאים בשימוש פנימי וחיצוני על ידי הרבליסטים.
פעילותו הרפואית: נוגד דלקת (בגלל טריטרפנים ופלבנואידים), מכווץ ונוגד זיהום. בטיפול מקומי צמחים אלה מעודדים גרנולציה ועוזרים בהחלמת עור דלקתי, פצעים,כוויות, אקזמה ואקנה .

• סילוק רעלים מהמעי והכבד
------------------------------------------

קיים מחקר שמוכיח כי בדמם של מחצית מהחולים שסבלו מאקנה היו רמות מוגברות של רעלנים שנספגו מהמעיים. רעלנים אלו מעודדים דלקת והרס רקמות היכול להתבטא בין היתר גם בעור בצורת אקנה. מכאן החשיבות הרבה לניקוי רעלים. צמח האזוב יכול לטפל במעיים ולחסל חיידקים רעילים. להימנע ממזונות הגורמים לאלרגיות ולהגביר צריכת סיבים (הסיבים סופגים רעלים). גדילן מצוי ,נר הלילה ,האתרוג מעודדים את זרימת מיץ המרה מגנים על הכבד ומסלקים ממנו רעלים.

medicinal plants&natural cosmetics

אקנה טיפול טבעי

מוצרים לטיפול באקנה
הוראות כלליות לנטילת שמנים
מכל השמנים מטפטפים 3 טיפות מתחת ללשון לפני ארוחה.
רצוי לדחות שתיה או אכילה במספר דקות מנטילת השמן.
במקרה ונוטלים מספר שמנים – יש להמתין דקות אחדות בין שמן לשמן.
ממרב השמנים נוטלים רק פעם אחת ביום למעט היוצאים מהכלל המוזכרים להלן או בהתאם להוראות מפורשות.
רצוי לסגור את הבקבוקים בפקק הרגיל ואת הטפטפת להניח בכוס לאחר כל שימוש. אין לשטוף את הטפטפת במים.
סבון גרניום - רחיצת הפנים (או האזור המטופל) בסבון– בוקר וערב.

קרם נרד-כרכום – מריחה על הפנים בוקר וערב (או על האזור המטופל).
סרום נרד-כרכום – מריחה מעל הקרם בערב.

קרם גרניום – מריחה על הפנים בוקר וערב (או על האזור המטופל).
סרום גרניום - מריחה מעל הקרם בערב.

קרם תמצית הדרים - למריחה על כל הפנים /האזור הנגוע פעם ביום.
סרום קליפת הדרים - למריחה נקודתית פעם ביום.

מסכת חימר ירוק – פעם בשבוע, למרוח על עור פנים נקי להשהות על הפנים כרבע שעה ולשטוף היטב.

שמן נר הלילה – - לא מתאים לנשים הרות - נוטלים בלילה לפני השינה.
שמן המליסה – ניתן לקחת עד 5 פעמים ביום בהתאם לצורך, בשעת לחץ, מתח, פחד, עצבים, בכי וכו'.
קומפלקס איזון הורמונלי - 3 טיפול מתחת ללשון. בשלושת הימים הראשונים 3 פעמים ביום.

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז