ורד הכלב-צמח מרפא

צמח מרפא -ורד הכלב

צמח מרפא -ורד הכלב תיאור הצמח: שיח מסועף ממשפחת הוורדיים, שגובהו 1-2 מ', גדל בר, בעיקר על אדמה הררית וטרשית, ומצוי ברכסי הגליל, בכרמל, בשומרון וביהודה. ענפיו בעלי שיכים מוצקים וכפופים, עליו מורכבים מ- 7-5 עלעלים. עלי הלוואי ריסניים-בלוטיים. הפריחה בחודשים מאי-אוגוסט. הפרחים ערוכים אחד-אחד, בקבוצות של 5-2 פרחים. צבעם ורוד-לבנבן. הפרי קרח, כדורי, ויש שהוא דומה לביצה. צבעו חום או אדום. טעמו חמצמץ וערב לחיך. מועד האיסוף: כל השנה.
מקורות ופולקלור: השם ורד אינו מופיע בתנ"ך, אך מופיע פעמים אחדות במשנה, בתוספתא, בתלמוד ובמדרשים. יש חוקרי מקרא המזהים את הורד עם השושנה המופיעה במקרא: "אהיה כטל לישראל יפרח כשושנה" (הושע י"ד, ו'). שיח הוורד היה חשוב בכלכלת העם, ולכן היה חייב בשביעית ובדמאי. בייחוד מציינים את עלי הכותרת, ששימושם היה להכנת מי-ורד ושמן-ורדים: "הורד והכופר... יש להם שביעית" (משנה, שביעית ז', ו').
דבר הרמב"ם:
"גילג'בין, אלה הם וורדים כבושים בדבש".
"דהן אל ג'ל, הוא "שמן הורדים".
"ורד, הוא "אל ג'וף' אצל הרופאים. ואולם הערבים מציינים בשם זה במיוחד את הזן הלבן בלבד.
"מיסוסן, הוא משקה מורכב הנזכר בספרו של אהרון" ומי וורדים).
"נשרין, הורד המדברי, וזהו הורד הסיני".
"ואולם הרפואות הקלות הן: הוצאת הדם בווינטוזה (כוסות רוח) בשוקיים (בירך) או בעליון הגוף, לשלשל הבטן... ואשפב הורדים (סירופ ורדים) המצונן וכיוצא בהן".
"ולפעמים יוטף באוזנים שמן ורדים וחומץ".
"מי שיתרעם תמיד מכאב הראש כפי רוב חוש העצב הצומח בפי האצטומכא, הנה רפואתו נכנסת במלאכת הנהגת הבריאות. וזה שימהר בכל יום בלקיחת המאכל קודם שישפכו המותר אל האצטומכא. וימשיך ההנהגה כלה אל הקירור וההרטבה. ואם ישפכו המררות אל האצטומכא תריק בקיא והתרת הבטן. ויעשה ברפואות בין זמנים ארוכים כמו האפסנתין (לענה), ושמן נרדין ושמן ורדים).
"קח ורד שחוק וטבאשיר כוזבר יבש ף'חשמף' מכל אחד מנה בשווה,.. רפואה זו יפה לכל אלה הסובלים ממקרי התקפים, והיא רפואה מצוינת לחיזוק הלב מבלי לחמם את הגוף. היא מועילה נגד תעוקת הלב ודפיקותיו בעת החום". 'שמן אווז, אם ימס בשמן ורדים, מועיל מן המורסות הקשות".
רפואה עממית: "מי הוורדים", המופקים מעלי הכותרת, משמשים ברפואה העממית לטיפול בדלקות אוזניים ועיניים, בכאבי ראש, בבעיות בדרכי העיכול, בכאבי רחם, בדלקת ריאות ולהורדת חום.

medicinal plants

צמח מרפא ורד הכלב להשיג בחנות המפעל


 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז