צמחי מרפא -צמח מרפא אלוורה

צמח מרפא -האלוורה

צמח מרפא -האלוורה תיאור הצמח: האלוורה היא צמח בשרני רב-שנתי שגובהו 80-50 ס"מ. גבעולו קצר ומסועף מעט. עליו בשרניים מאוד וקעורים בצדם העליון. שפתם דוקרנית. הפריחה בקיץ. עמוד התפרחת גבוה נופו אשכול צפוף של פרחים שצבעם צהוב.
מקורות ופולקלור: האלוורה היתה ידועה למצרים הקדומים והם השתמשו בה בתהליך החניטה כדי לרפא בה את פצעי החנוטים ועל-ידי כך להכניסם לחיי הנצח בריאים ושלמים. סוקרטס הבטיח הצלחה ושגשוג כלכלי לכל מי שיגדל בגינתו אלוורה. אלכסנדר הגדול אשר שמע בעצתו, איכלס את האי סוקוטרה ביוונים שגידלו וסחרו באלוורה.
דיוסקרידס, מאבות הבוטניקה הרפואית, שחי במאה הראשונה לספירה, מעיד על הצמח שהוא מנקה את הקיבה ויפה למחלות חלל הפה. כמו כן תמצית עליו מגלידה פצעים ועוצרת דימום.
הרמב"ם מציין שהוא מנקה את הגוף ויפה להשקות בו זקנים: "כי הוא מרכך הבטן בלי היזק."
רפואה עממית: יהודי הודו שותים את תמצית העלים לטיפול בעצירות.
יהודי טוניס מורחים את המוהל של העלים על פטמות המינקת וטעמו המר גומל את התינוק מהנקה.
יהודי תימן מעסים את בטנם של ילדים במוהל העלים כשהוא מעורב בדבש, לטיפול בכאבי בטן. כמו כן הן מטפטפים טיפות אחדות מהמוהל לעיניים נגד דלקות עיניים.
ברפואה הטבעונית משתמשים בג'ל הסמיך של האלוורה כתרופה לכוויות, פצעים, וכוויות שמש, זיהומים פטרייתיים, עור יבש ועקיצות חרקים. כמו כן, ג'ל האלוורה בטיפול פנימי יפה לעצירות כרונית, ממריץ את העיכול ואת זרימת מיץ המרה.

צמחי מרפא אלוורה להשיג בחנות המפעל

medicinal plants

מעט על האלוורה

אלוורה - אלורה
האלו ורה הוא צמח ממשפחת השושנים הידוע בתכונותיו המיוחדות כבר אלפי שנים. מאחורי ההופעה הצנועה שלו מסתתרות תכונות מרפא מגוונות ביותר וכוחות המפתיעים גם את מי שצבר נסיון עם צמחי מרפא אחרים. השימוש באלו ורה אינו רק חיצוני כי אם גם פנימי. הג'ל שמופק מתוך החלק הפנימי של העלים עשיר בחומרים רבים כמו ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, אינזימים וחומרים התומכים במערכת העיכול.קצת הסטוריה

התיעוד העתיק ביותר שהשתמר אודות האלו ורה הוא רצפט רפואי חרוט על חרסים מהעיר הבבלית ניפור משנת 4200 לפנה"ס. במצרים נמצאו ציורים חרוטים של האלו ורה מהאלף הרביעי לפנה"ס על קירות מקדש. גם חרסים שומריים בערך משנת 1750 לפנה"ס מתארים שימוש רפואי בצמח. האלו ורה נערץ על עמים רבים בעולם העתיק כמו אל ולכן קראו לו בשמות כמו "אצבעות האלים" (הודו) . עד היום השם "אלו" כמעט זהה ל "אלוה". התוספת "ורה" (לטינית) באה לציין שה- MILER BARBADENSIS ALOE הוא הסוג ה"אמיתי" מתוך 325 סוגים הידועים לנו היום. הרומאים גם הם מצאו שהוא מכיל יותר חומרים מועילים ומרפאים מכל אלו אחר. המסמך המרשים ביותר מהתקופה העתיקה נמצא היום במוזאון בקהיר. זהו פפירוס בן כ- 4000 שנה באורך 70 מטר הנקרא ANI. כאן נמצאת כל תורת הרפואה המצרית העתיקה שכללה שמושים רבים באלו ורה. הפפירוס הזה שימש מאוחר יותר בסיס לספר הרפואי הראשון שחובר ע"י הרופא היווני דיכוטומאוס בערך בשנת 5000 לפנה"ס. הכהנים המצרים ידעו שהאלו ורה מכיל את כל החומרים הדרושים לגוף ולכן השתמשו בו גם כמאגר של מזון חרום בזמנים בהם הציף הנילוס והשמיד את היבולים. גם האינדיאנים באמריקה השתמשו באלו והוא נמנה על 16 הצמחים האלוהיים בפולחנים שלהם. בסין הוא נערץ על הרופאים מאז ומעולם ובספרי הרפואה העתיקים הוא מתואר כאחד האלמנטים היחידים העומדים מעל לקוטביות ינג- יאנג. עד היום משתמשים בו בסין כדי להשיג הרמוניה בגוף ובנפש. בתנ"ך מוזכר האלו במקןמות אחדים בשל אהל וברבים: אהלות, לרוב בהקשרים של שמושים פולחניים או פואטים נבואיים. האלו ורה מוזכר בתלמוד וגם הרמב"ם מהלל את תכונותיו.בהסתערות על העיר המבוצרת עזה בשנת 330 לפנה"ס נפצע אלכסנדר הגדול אנושות מפגיעת חץ בכתפו. הפצע העמוק לא החלים ולאחר כמה שבועות בהם התקדם עם צבאו דרומה לעבר מצרים הורע מצבו של המלך מאוד. לפי המסופר שלח אליו מורו אריסטו כהן שטיפל בו במקדש של אמון עם תכשירי אלו ורה שהוכנו באי התימני סוקוטרה. חייו של אלכסנדר ניצלו תודות לטיפול הזה. מסופר עוד, שבעצת אריסטו הוא כבש את האי סוקוטרה מאוחר יותר כדי לשלוט באספקת האלו ורה שהפך להיות צמח הריפוי העיקרי של צבאו.כבר בימי קדם היה ידוע הקושי שבשימור התכונות המרפאות של הג'ל המופק מהאלו ורה לאחר שהעלה הבשרני נחתך. 4 שעות בלבד של חשיפה לאוויר מספיקות כדי שתרכובת החומרים העדינים בג'ל תתחמצן ותאבד את רוב תכונות המרפא שלה. לכן נסעו צמחי האלו בשלמותם על עגלות צבאו של אלכסנדר וכך גם עשו את דרכם על אניותיו של קולומבוס בדרך אל העולם החדש.תכונות ושמושים

עד היום התגלו באנליזה של האלו ורה יותר מ- 400 חומרים ובתוכם כל אבות המזון הנחוצים לאדם. הממצא שמפליא אולי יותר מכל את החוקרים הוא היחס בין כמויות המרכיבים בתוך הג'ל. הוכח שהוא ממש "תפור" אופטימלית לצרכי גוף האדם. תכונה זו מסבירה לפחות חלקית את הפעולה של ג'ל האלו ורה בגוף. רבות דווח על כך שמי ששותה אלו ורה מקבל אנרגיה רבה, מערכת העיכול מתעוררת מחדש לחיים ופועלת באופן מאוזן, ומה שחשוב לאנשים רבים: שוב אין הרעב לפינוקים משמינים והצמא למשקאות לא בריאים למיניהם מציק כל כך. זו הסיבה לכך שיותר ויותר אנשים משתמשים באלו ורה כבסיס לדיאטה שלהם.האלו ורה ידוע כמשקם וממריץ של מערכת החיסון. בניסויים הוכח גם שהג'ל מאיץ את תהליך התחדשות התאים ברקמות פגועות עד פי שמונה מהמהירות הרגילה. לכן מדווחים חולי אולקוס על הקלה גדולה עקב שתיית אלו ורה. בניסויים שנערכו במאות חולי סוכרת בתילאנד נוכחו החוקרים לדעת שחולים ששתו מהג'ל נזקקו לכמויות אינזולין קטנות והולכות עד כדי 70% פחות מהתקופה שקדמה לכך. גם על השפעת האלו ורה בטיפול במחלות רבות אחרות החל מאלרגיות ועד לסרטן לסוגיו, לאיידס ולטרשת נפוצה נערכו מחקרים רבים. בכל המיקרים ניצפה שיפור מפתיע בהקיפו ובמהירותו בהשוואה להשפעה העדינה יחסית של צמחי מרפא אחרים.בכל הקשור בטיפול בעור האלו ורה מחולל פלאות. אחת מהסיבות לעניין הרב שהצמח עורר בארה"ב החל משנות ה- 40 היתה ההצלחה שנחלו רופאים יפנים בהירושימה שהתמודדו עם תוצאות הקרינה האטומית בעזרת האלו ורה - חיצונית ופנימית. היום ידוע האלו כמשכך כאבים ומרפא פציעות למיניהן, מעיכות, עקיצות וגרויי עור. גם במקרים של אקזמה ומחלות פטריתיות משמש האלו כמרפא רב עוצמה. השימוש לטיפוח העור והשיער והגנה מפני יובש, קור וחום הוא נושא שנלמד ויושם במגוון גדול של תכשירים קוסמטיים. כך גם הוכח שמשחת שיזוף על בסיס אלו ורה נותנת לעור הגנה אפקטיבית ביותר. אפילו משחת שיניים על בסיס הג'ל משיגה תוצאות מרשימות שכן האלו משקם את החניכיים ומונע התפתחות דלקות בחל הפה.ההתפתחות בזמננו

החל משנת 1700 בערך רשמו רופאים באירופה תרופת אלו ורה כדי להתגבר על בעיות עצירות. תרופה זו ניתנת להשגה עד היום. אבל החומרים המשלשלים שמהם מורכבת התרופה מופקים רק מהקליפה של עלי האלו ורה. לכן יש להבחין בין מוצר המופק מהקליפה של העלים לבין מוצר שמקורו בג'ל המופק ממרכז העלה.במשך 130 השנים האחרונות עסקו אין ספור רופאים, כימאים ורוקחים בחקר האלו ורה. המטרה העיקרית היתה - מעבר לחקר תכונותיו של הצמח המופלא - פיתוח שיטה לשמר את תכונות הג'ל של העלה לאחר החשפותו לאוויר. מאמצים רבים נעשו למצא נוסחה כזו אך לשוא. שכן הוספת כימיקלים או חימום מופרז שוללים מהג'ל חלק גדול מתכונות המרפא שלו. וכשמוסיפים חומרים טיבעיים נוגדי חימצון כמו ויטמין סי אין התוצאה מספקת. רק בתחילת שנות הששים עלה בידו של רוקח מטקסס בשם ביל קוטס לאחר שנים ארוכות של ניסויים לפתח נוסחה סודית לייצוב הג'ל. הנוסחה שנרשמה כפטנט משתמשת רק בחומרים טבעיים וחושפת את הג'ל לריתמוס של חימום וקרור קלים במשך שעות ארוכות. בסופו של התהליך מתקבל ג'ל אלו ורה מיוצב בעל תכונות זהות כמעט ב- 100% לג'ל הטבעי ועם חיי מדף של 5 שנים לפחות. קוטס מתאר את הנוסחה שלו כמורכבת וקשה במידה כזו ליישום, שאפילו היה מפרסם את מרכיביה השונים לא היה נמצא יצרן שהיה מסוגל לעשות בה שמוש מלא ללא עזרה.במהלך השנים צצו אין ספור חיקויים למוצרים שפיתחה החברה איתה עבד קוטס, אלו ורה אוף אמריקה (ALOE VERA OF AMERICA) אבל רובן המוחלט של החברות המשווקות לשוק בינלאומי - מספרן נאמד כבר באלפים - לא מסוגל להגיש ללקוח מוצר המתקרב באיכותו לזו של הג'ל הטיבעי. אין זה מפליא לכן, שפוראוור ליויינג פרודקטס (FOREVER LIVING PRODUCTS) המשווקת היום את המוצרים שפותחו בעזרת הנוסחה הסודית של קוטס, שולטת לבדה בלמעלה משמונים אחוז מהשוק העולמי. חברה זו היתה גם הראשונה שזכתה בתו האיכות של המועצה המדעית לחקר האלו ורה INTERNATIONAL ALOE SCIENCE COUNCIL))כשניגשים לבחירת מוצרי אלו ורה רצוי לשים לב לכמה דברים. כמעט כל היצרנים מפיקים את הג'ל לשתייה מהעלה כולו ולפעמים מסננים את החומרים המשלשלים המצויים בקליפה בעזרת פחם פעיל. תוך כדי הסינון נהרס המרקם העדין של האנזימים. יצרנים אחרים מייבשים את הג'ל ומוסיפים את האבקה למים. בכדי להיות בטוחים באיכות המוצרים כדאי לנסות את אלה הנושאים את תו האיכות של המועצה המדעית לחקר האלו ורה. בנוסף לכך, רצוי להבטיח שהג'ל לשתיה לא נסחט מכל העלה אלא הופק מהחלק הפנימי בלבד. זהו אותו חלק בו נמצאים כל המרכיבים המיטיבים של הצמח המופלא הזה ואין בו שמץ של חומרים משלשלים.

איריס שביט

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז