פיברומיאלגיה (Fibromyalgia Syndrome ,FMS)

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia Syndrome ,FMS)

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia Syndrome ,FMS)

ותסמונת העייפות הכרונית

("מחלת היאפים", Chronic Fatigue Syndrome ,CFS)

מהי פיברומיאלגיה?

מהי פיברומיאלגיה? (Fibromyalgia - FM/FMS)
http://www.fibromyalgia.co.il/booklet.html
מיתוך האתר:fmsתסמונת הפיברומיאלגה
תסמונת הפיברומיאלגיה מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות המופיע אצל 2% מהאוכלוסיה (כ- 6 מליון אנשים בארה"ב).
משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור (הגידים).
מצב זה מוכר כתסמונת מאחר והוא אוסף של סימנים ותסמינים המתרחשים יחדיו (סימן הינו מה שמוצא הרופא בבדיקה, תסמין הוא מה שהחולה מדווח עליו לרופא).
פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.

בעבר נהגו לתאר את התסמונת במושג 'פיברוסיטיס', ה"יטיס" משמעו דלקת - תהליך שיכול לגרום לכאב, נפיחות, חום, אדמומיות וקשיון. כיום, חוקרים מצאו שדלקת איננה חלק משמעותי בתסמונת. השם פיברומיאלגיה מדויק יותר ומחליף את המושג הישן.

פיברומיאלגיה פוגעת בעיקר בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות. למרות שההרגשה היא שזאת מחלת פרקים, זה אינו סוג של דלקת פרקים והיא אינה גורמת לעיוותים במפרקים (דפורמציות). פיברומיאלגיה היא מחלה של רקמות רכות או ראומטיזם של השרירים. ראומטיזם מתייחס לכאב ולקשיון הקשורים בדלקות פרקים ובהפרעות של המפרקים, השרירים והעצמות.

לרוע המזל, מאחר ותסמונות מסוימות אינן נתמכות על ידי ממצאים של בדיקות רופאים ומעבדה ותלויות בעיקר על דיווחי החולה, על תלונותיו והרגשותיו, הן נתפסת כלא אמיתיות או חשובות.
בעבר, סבלה גם תסמונת הפיברומיאלגיה מתפיסה שלילית זו.

במהלך 10 השנים האחרונות, לעומת זאת, הוגדרה התסמונת בצורה טובה יותר בעזרת מחקרים אשר פרסמו הנחיות לאבחונה. מחקרים אלו הראו שמספר תלונות, כמו כאב מפושט בשרירים ונקודות רגישות (tender points) קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא אצל אנשים בריאים או בעלי מחלות ראומטיות אחרות.
תכונות אלו מבדילות את הפיברומיאלגיה משאר מצבי הכאב הכרוני והכאבים בעצמות.


מהם התסמינים והממצאים?

כאב:
כאב הוא הסימפטום הראשוני של פיברומיאלגיה. הוא מופיע בדרך כלל בכל הגוף, אם כי הוא עלול להתחיל באיזור אחד, כמו הצוואר והכתפיים, ולהתפשט לאחר תקופת מה.
כאב הפיברומיאלגיה מתואר במגוון דרכים, ביניהן - שורף, מכרסם, רגיש ונוקשה.

לעיתים קרובות ישנם שינויים ברמת הכאב ובמיקומו לפי השעות השונות של היום, רמת הפעילות הגופנית, מזג האויר, דפוסי השינה ומידת הדחק (stress).

רוב חולי הפיברומיאלגיה מדווחים שרמה מסוימת של כאב קיימת תמיד. הם מרגישים את הכאב בעיקר בשרירים, נאמר גם שהפיברומיאלגיה גורמת להרגשה של שפעת תמידית. אצל חלק מהחולים הכאב יכול להיות אפילו מאוד חמור.

למרות שבבדיקה פיזית כללית לא נמצא בדרך כלל ממצא פתלוגי והחולים נראים בריאים כלפי חוץ, בדיקה קפדנית של שריריהם תגלה איזורים רגישים במקומות ספציפיים (בציור).
הנוכחות והתבנית של הנקודות הרגישות בשילוב עם סימפטומים של כאב, מבדילים את הפיברומיאלגיה משאר התסמונות והמחלות. לא כל הרופאים מכירים את התסמונת הזו, אך רוב הראומטולוגים (מומחים לראומטיזם ומחלות פרקים) מכירים אותה ויודעים כיצד לבדוק את הנקודות הרגישות כדי לאשש את אבחנתם.


האיזורים הרגישים בפיברומיאלגיה קרובים לאיזורים הרגישים במצבים אחרים נפוצים של כאבי שרירים, כמו מרפק הטניסאים ודלקת בבורסה של הבלט הטרוכנטרי בעצם הירך (trochanteric bursitis - רגישות של הצד החיצוני של הירך).
הנקודות הרגישות נמצאות כמעט תמיד בשני צידי הגוף. הנקודות שבציור משמשות לאבחון, אך גם שרירים ורקמות נוספים עלולים להיות רגישים במיוחד.

אנשים בדרך כלל אינם מודעים למיקומן המדויק או אפילו לקיומן של מרבית הנקודות הרגישות עד שהם נבדקים לשם כך אצל רופא.

עייפות והפרעות שינה:
כ-90% מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מעייפות מתונה או חמורה המלווה בתחושה של חוסר באנרגיה, ירידה בסבילות לפעילות גופנית או תשישות מהסוג שמורגש בזמן שפעת או חוסר שינה.
במקרים רבים התשישות היא בעייתית יותר מאשר הכאב.

באופן כללי, חולי פיברומיאלגיה סובלים מתשישות הדומה למצב הנקרא תסמונת התשישות הכרונית (CFS - chronic fatigue syndrome). חלק מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מתסמיני CFS, ולהיפך. לדוגמא: להרבה חולי CFS יש נקודות רגישות וסימפטומים המאפיינים פיברומיאלגיה.
בגלל החפיפה בין שתי התסמונות, יתכן ולא ניתן להפריד ביניהן, לכן רופא אחד יכול לאבחן פיברומיאלגיה בעוד שרופא אחר יאבחן את אותו מצב כתסמונת התשישות הכרונית.

מרבית חולי הפיברומיאלגיה חווים הפרעת שינה משותפת, אשר בגינה הם מתעוררים לא רעננים או עייפים. למרות שאתה עלול להרדם ללא קושי גדול, שלב השינה העמוקה מופרע. שנתך עלולה להיות קלה ואתה עלול להתעור פעמים רבות במשך הלילה.
הפרעות שינה אחרות, כגון הפסקת נשימה בשינה, התכווצות שרירים בזמן השינה ותסמונת הרגל חסרת המנוח (restless leg syndrome) נפוצים גם הם.
מחקרים הראו שהפרעות בשינה עמוקה גורמות לפגיעה בתפקוד הגוף ובמערך תפיסת הכאב, לכן חולי פיברומיאלגיה יטופלו בתרופות לשיפור השינה והקלה על הכאב.

תסמינים של מערכת העצבים
שינויים במצב הרוח והחשיבה נפוצים בפיברומיאלגיה.
חולים רבים מרגישים עצובים או ב-'down', למרות שרק 25% מהחולים סובלים מדכאון קליני, חלקם סובלים מחרדה (שיעור דומה של דכאון וחרדה נמצא גם במחלות כרוניות אחרות).
ישנם חוקרים הסבורים כי ישנו אולי קשר בין פיברומיאלגיה לבין מצבי דיכאון או חרדה. חשוב לזכור שאנשים הסובלים ממחלות כרוניות רבות, ולא רק פיברומיאלגיה, עלולים להרגיש דכאון בגלל התסמינים החמורים שלהם.

חולי פיברומיאלגיה מדווחים על קשיים בריכוז ובביצוע מטלות מנטליות פשוטות. אין שום עדות שבעיות אלו מחמירות עם הזמן. בעיות דומות נמצאו אצל אנשים רבים הסובלים ממצבי רוח משתנים, הפרעות שינה או מחלות כרוניות אחרות.

חולי פיברומיאלגיה עלולים להרגיש קהות חושים או עקצוצים בידיים, זרועות, כפות רגליים, רגליים או פנים. זה יכול לרמז על הפרעות אחרות כמו דלקת של תסמונת שורש כף היד, דלקת של העצב או אפילו טרשת נפוצה.
לכן, חולי פיברומיאלגיה עוברים בדרך כלל בדיקות רבות למחלות אלו, רק כדי לגלות שהתוצאות הן בטווח הנורמה.

בעיות אחרות:
כאבי ראש, בעיקר עקב כיווץ שרירי הצוואר (כאבי ראש שנובעים ממתח שרירי -tension headache) ומיגרנות נפוצים בתסמונת הפיברומיאלגיה.
כאבי בטן, נפיחויות, שלשולים ועצירויות (תסמונת המעי הרגיז או colon spastic) נפוצים גם הם.
התכווצויות בשלפוחית וגירוי יכולים לגרום לתדירות גבוהה ותכיפות במתן שתן.
העור ומחזור הדם בדרך כלל רגישים לשינויי טמפרטורה והדבר מתבטא לעיתים בשינויים זמניים של צבע העור.


איך מאבחנים פיברומיאלגיה?

האבחון של פיברומיאלגיה נעשה על ידי קיום של כאב מפושט בצרוף של רגישות יתר ברוב האיזורים הספציפיים שבציור. לרוע המזל, אין בדיקת מעבדה או צילום רנטגן היכולים לאבחן באופן ודאי את התסמונת, בדיקות כאלה עוזרות רק להוכיח הימצאות או חוסר של הפרעות אחרות כמו תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) אשר יכולות להיות הגורם לסימנים וסימפטומים כמו בפיברומיאלגיה.

בדיקה רפואית והיסטורית ומדוקדקת יכולה לשלול הפרעות אחרות הגורמות לכאב כרוני ועייפות ולזהות את הנקודות הרגישות אשר נמצאו אצל חולי פיברומיאלגיה.

בגלל שהתלונות של חולי פיברומיאלגיה כל כך כלליות, ולעיתים קרובות מזכירות הפרעות רפואיות אחרות, רבים הם החולים המתנסים בהערכות מורכבות, חוזרות ונשנות, לפני שהם מאובחנים כחולי פיברומיאלגיה. לא כל הרופאים למדו לזהות את התסמונת, לכן יש צורך להבדק אצל ראומטולוג או רופא אחר אשר מכיר את דרכי האבחון של הפיברומיאלגיה ואת הטיפול בה.


מהו הגורם (או גורם ההדק) לפיברומיאלגיה?

גורמים רבים, ביחד או בנפרד, יכולים להביא להתפרצות פיברומיאלגיה. לדוגמא, מספר גורמי דחק - כמו מחלה, טראומה פיזית, טראומה נפשית או שינויים הורמונלים יכולים להוביל לכאב מפושט, עייפות ושינה לא מרעננת המאפיינים פיברומיאלגיה.

טראומה פיזית או נפשית יכולה להוות גורם הדק לתסמונת במספר דרכים. לדוגמא: טראומה פיזית כהדבקות בשפעת, או מעורבות בתאונת דרכים, יכולה להוביל לפיברומיאלגיה.
כמו כן, חולי פיברומיאלגיה עלולים להפוך ללא פעילים וחרדים לגבי בריאותם ובכך להחמיר את מצבם.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, הראו כי בפיברומיאלגיה השרירים פגיעים במיוחד לירידה בזרימת מחזור הדם ופציעות קלות.
לכן, התעמלות בלתי מתאימה או יציבה לא נכונה מחמירים את המצב.
נחקרו גם הורמונים מסוימים וכימיקלים טבעיים שיכולים לעורר את הכאב ולפגוע בשינה ובמצב הרוח. מחקרים אלו יביאו להבנה טובה יותר של פיברומיאלגיה, למציאת טיפולים אפקטיביים ואפילו למניעה.


כיצד מטפלים בפיברומיאלגיה?

אפשרויות הטיפול העכשווי בפיברומיאלגיה כוללות:

· תרופות להפחתת כאב ושיפור השינה
· תוכניות אימון לשרירים ולשיפור סיבולת לב-ריאה - כושר אירובי
· טכניקות הרפיה ואמצעים אחרים להפחתת מתח השרירים
· שיפור הידע על פיברומיאלגיה ותוכניות לניהול אורח חיים עימה

הרופא שלך יתאים עבורך תוכנית טיפול שתתאים לצרכיך היחודיים. אצל חלק מחולי הפיברומיאלגיה הסימפטומים הם מתונים, לכן חולים אלו זקוקים לטיפול מועט אחרי שהם מבינים מהי פיברומיאלגיה ומה מרע את מצבם.
רוב החולים יפיקו תועלת מתכנית טיפול משולבת ומקיפה.

תרופות
ההשפעה של התרופות האנטי-דלקתיות הנהוגות לטיפול במחלות ראומטיות רבות על פיברומיאלגיה מעטה.
לעומת זאת, מינונים צנועים של משככי כאבים קלים כמו אספירין, איבופרופן או אצטמינופן יכולים לגרום להקלה מסוימת בכאב ולהפחית את קשיון השרירים. משככי כאבים נרקוטיים, חומרי הרגעה ונגזרות של קורטיזון נתגלו כחסרי השפעה וכדאי להמנע מהם בשל תופעות הלוואי שלהם.

תרופות המסייעות לשינה עמוקה יותר ומרגיעות את השרירים עוזרות לרוב חולי הפיברומיאלגיה לקבל מעט מנוחה. ברשימה זו נכללות: cyclobezaprine (פלקסריל),amitriptyline (אלטרולט), doxepin (סינקום), ושאר תרופות אשר מאזנות את רמת הנוירוטרנסמיטורים אשר מווסתים שינה וכאב.
תרופות אלו משמשות גם לטיפול בדכאון, אך הן ניתנות לחולי פיברומיאלגיה במינונים קטנים יותר ובזמן שלקראת השינה, מכאן מובן שלא משתמשים בהן כנוגדי דכאון אלא לשיכוך כאבים ושיפור השינה.

אנשים רבים ישנים טוב יותר וחווים פחות אי נוחות כאשר הם צורכים תרופות אלו, אך השיפור משתנה במידה רבה מאדם לאדם.
בנוסף, לתרופות יכולות להיות תופעות לוואי כמו נמנום במשך היום, עצירות, יובש בפה ותיאבון מוגבר. תופעות לוואי אלו אינן חמורות בדרך כלל, אך הן עלולות לגרום אי נוחות ולהגביל את השימוש בתרופות. עליך לדבר עם הרופא שלך אם יש לך שאלות לגבי תופעות הלוואי.

פיזיותרפיה ופעילות גופנית מדורגת
שני העקרונות בטיפול בפיברומיאלגיה הם הגדלת סיבולת לב-ריאה (כושר אירובי) ומתיחות והתעמלות לשרירים המכווצים והכואבים.
התעמלות אירובית, נתגלתה כמועילה לחולי פיברומיאלגיה. חולים רבים מסוגלים לקחת חלק בתוכנית אימון אשר נותנת להם תחושה של בריאות, רווחה, הגברת הסיבולת והפחתת הכאב.

אתה עלול להרתע מהתעמלות אם אתה סובל מכאבים ומרגיש עייף. פעילות אירובית קלה כמו הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה או התעמלות במים הן הדרכים הטובות ביותר להתחיל תוכנית אימון.
(שים לב שעליך לבדוק עם הרופא שלך לפני התחלת תוכנית אימון, להתחיל בתרגילים קלים ולהגביר את הקצב לאט ובעקביות).
עליך להתעמל על בסיס קבוע, לדוגמא, פעם ביומיים, ולהגביר הדרגתית את הפעילות על מנת שתשיג רמת כושר גבוהה יותר.

בעדינות מתח את שריריך והנע את המפרקים בטווח מדויק של תנועה באופן יומי, לפני ואחרי תרגול התעמלות אירובית.
פיזיותרפיה יכולה לעזור בשליטה על הכאב. מומלץ להתיעץ גם בפיזיותרפיסט לבניית תוכנית אימון ספציפית לשיפור היציבה, הגמישות והכושר.


ניהול אורח חיים עם פיברומיאלגיה

פעמים רבות, חולי פיברומיאלגיה עברו הרבה בדיקות וביקרו אצל מומחים רבים בחיפוש אחר מענה ומזור. הדבר מוביל לפחד ותסכול אשר עלולים להגביר את הכאב. לעיתים קרובות אומרים לחולי פיברומיאלגיה שמשום שהם נראים בריאים ותוצאות הבדיקות שלהם נורמליות, הם אינם סובלים מהפרעה אמיתית. המשפחה והחברים, כמו גם רופאים, עלולים להטיל ספק באמיתות תלונותיהם ובכך להגביר את תחושת הבידוד, האשמה והכעס.

עליך ועל משפחתך להבין שפיברומיאלגיה היא סיבה אמיתית לכאב כרוני ועייפות, ושצריך להתייחס אליה כמו לכל מחלה כרונית אחרת. מצד שני, פיברומיאלגיה אינה מסכנת את החיים, לא גורמת לעיוות קבוע בגוף והמצב הכללי לעיתים נדירות מורע עם הזמן.

במקרים רבים עצם הידיעה שפיברומיאלגיה אינה תהליך שמוביל לפגיעה גופנית קבועה, גורמת לאנשים לא להמשיך ולעבור בדיקות יקרות ומכאיבות, ולפתח גישה חיובית יותר לגבי מצבם.
טכניקות הרפיה (כמו מדיטציה, דמיון מודרך, יוגה, הרפיית שרירים פרוגרסיבית או ביופידבק) יכולות גם הן לעזור.
ככל שתלמד יותר על התסמונת, וככל שתיקח תפקיד פעיל במציאת הדרך להקלה על הסימפטומים, כך תהיה טובה יותר התוצאה.

קבוצות תמיכה הן מקור עזרה להרבה חולי פיברומיאלגיה. עצם הידיעה שאתה לא לבד יכולה להיות מקור תמיכה.

לחלק מחולי הפיברומיאלגיה ישנם סימפטומים כה חמורים, שהם אינם מסוגלים לתפקד היטב בעבודה או בחברה. אותם חולים זקוקים ליותר תשומת לב בתוכנית המשלבת פיזיותרפיסטים, עובדים סוציאליים, ראומטולוגים, פסיכולוגים, יועצי שיקום ומומחי שינה.

מצבם של רוב חולי הפיברומיאלגיה משתפר עם הזמן והם מסוגלים להתמודד עם התסמונת.
אך הבנה טובה יותר של הסיבות והגורמים המחמירים את התסמונת דרושה למען טיפול טוב יותר ופיתוח של דרכי מניעה.

הטיפול הנטורופתי ב פיברומיאלגיה

הטיפול הנטורופתי ב פיברומיאלגיה
מיתוך האתר:http://naturemed.co.il/index.html
טבע הריפוי
- מבוסס על הגדלת סיבולת לב-ריאה (כושר אירובי) ומתיחות והתעמלות לשרירים המכווצים והכואבים.
- שיפור בעיית השינה.
- טכניקות הרפיה כמו מדיטציה, דמיון מודרך, יוגה, הרפיית שרירים פרוגרסיבית
- הקטנת דאגת החולה ע"י הסברת אופי המחלה, שאין זו מחלה ריאומטית ואין נגרמים עיוותים.
הטיפול מתמקד בשני כיוונים עיקריים:
1.רמות נמוכות של סרוטונין
2. הפרעות שינה
מצאו ש- 5-hydroxytryptophan 5-HTP ))יכול לשפר בהרבה את תמונת הכאב של Primary Fibromyalgia. טריפטופן מומר בגוף ל- 5-HTP ואח"כ לסרוטונין.
אחד היתרונות העיקריים של 5-HTP הינה תרומתו לאיכות השינה.
ה- 5-HTP יכול לשבור את המעגל של בעיות שינה. בעיות השינה מגבירות כאב שמגביר בעיות שינה, וחוזר חלילה. רמות גבוהות של סרוטונין מאפשרות שינה טובה יותר המאפשרת מנוחה לגוף.
תוספי מזון:
יש לבדוק אם קיימים חסרים בויטמינים ומינרלים ולהעשיר את התזונה בהם. לרוב נמצא חסר באנטיאוקסידנטים.
צמחי מרפא:
ישנם צמחי מרפא יעילים לאיזון רמות סרוטונין ולתמיכה כללית בגוף. יש להתאים פורמולת צמחים לתמונה הכוללת של מצב המטופל.

צמחי מרפא לריפוי ולהקלה-פיברומיאלגיה

כמובן שהרמב''ם היה כותב ומציין במדור זה משפט חזק שכל בר דעת בעל מודעות עצמית יודע :"גוף בריא בנפש בריאה.."
אנו נוסיף ונציין שמאז ומקדמא דנא האדם ידע את "רפואת הצמחים" שכן טבע החיים למדו אותנו להשתמש בצמחי מאכל ומרפא כאחד מה עוד שכאשר האדם מקבל רצפ'ט -מירשם נפלא כדוגמאת התורה-כ''ד הספרים-התנ''ך מהשם יתברך.
כידוע בתנ''ך מופעים כ-220 צמחי רפואה.במשנה ,בגמרא,ותלמוד כ-440 צמחי מרפא כמו כן במקורות כולל הרמב''ם כ-1500 צמחים.
לא כאן המקום להרחיב בענין אך די לצין מס' צמחי מרפא של א''י בהם טיפלו בבעית הטשישות ,העייפות הכרונית וכמו כן בעית: פיברומיאלגיה של היום מהם:
1.האתרוג -כמובן שניתן לראות באתרינו בערך אתרוג ושמנים.
2.הל קרדמון כנ''ל
3. קינמון כנ''ל
4 גינג'ר לכל סוגיו כנ''ל
5.סרפד לניקוי הגוף מרעלים.ועוד..

להתאמת תוכנית אישית לטיפול בצמחי מרפא-פיטותרפיה ולניקוי הגוף מרעלים

צרו קשר:04-9952122

צמחי מרפא לטיפול בכאב-פיברומיאלגיה (Fibromyalgia Syndrome ,FMS)

קיום ידועים צמחי מרפא רבים לטיפול בכאב אך הטובים והיעילים במיוחד הצטינו בפולקלור ובהלכה למעשה בתוצאות ובהרגע כמעט מיידית,הצמחיים המומלצים ע''י מרפא הבושם הינם:
1.הפיגם-הרוטא ראה הרחבה במדור "רפואת צמחים"
2. הפרגה הצהובה -כנ''ל
3.הטיון דביק-המכונה "מלך הצמחים" כנ''ל.
3 לשימוש חיצוני שאל במח' הזמנות בחנות המפעל על הקומפלקס של "כאב לכל" פורמולה של שמנים צמחיים הכוללת: ער אציל דפנה ,פיגם,טיון ועוד..
לפרטים נוספים מח' הזמנות:04-9952122

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז