רפואת הרמב''ם

רפואת הרמב''ם

רפואת הרמב''ם
רפואה מונעת
רפואה מונעת על פי הרמב''ם

רפואה מונעת preventive medicine
מאת:ד"ר M.D. יוסף פסח גלסמן
אף אחד לא רוצה להיות חולה, אבל בפעמים רבות שאנחנו מגיעים לרופא, זה כבר מאוחר מדי. רוב הטיפולים שאנו מקבלים הם נגד הסימפטומים או יותר נדיר נגד המחלה עצמה, אבל המצב האופטימלי הוא להימנע ממחלה בכלל. בתפיסת הרפואה המונעת אפשר לאמר שאין סיבה לחלות כלל ויש מה לעשות כל עוד האיזון בין הגוף, הנפש, והסביבה נשמר - לזה נקרא בריאות.
החלוץ המוכר ביותר ברפואה מונעת היה הרמב"ם שחי בין שנות 1204-1135 לאחר הספירה כששירת כרופא הסולטן של מצרים. בתוך הספרות המורחבת שנכתבה על ידו, הרמב"ם הציע לקהל הרחב עצות בסיסיות לחיים בריאים שנכונותן תקפות עד היום.
הרפואה המונעת כוללת שלושה מרכיבים:
להמשך..

הרמב''ם

הרמב''ם
הרמב''ם-ר' משה בן מימון"פתחו שערים ויבוא גוי צדיק שומר אמונים"
אודות הרמב''ם-הנשר הגדול
רבי משה בן מימון - הרמב"ם - נולד בקורדובה, שבספרד הדרומית המוסלמית, בי"ד בניסן שנת ד' אלפים דתתצ"ה (1135) במשפחת רבנים ודיינים במשך כמה דורות. בנעוריו נדד עם משפחתו בגלילות ספרד, כנראה בעקבות כיבוש דרום-ספרד, ובכללה קורדובה, על ידי האלמֻוַחִדוּ ב-1148.4 מורו המובהק של רבנו היה אביו שהיה דיין בקורדובה, תלמיד מובהק של רבי יוסף אבן מִגַש. מאביו רבנו רכש את השכלתו התורנית המקיפה. את השכלתו המדעית רכש ממורים ומספרים. בין מוריו היה אחד מתלמידי אבן באג'ה וכן הוא למד מחיבורו של אבן אפלח האשבילי7 שאת בנו הכיר באופן אישי.
ב-1160-1159 נמצאה המשפחה בפאס שבמרוקו, שבה הרפו, כנראה, המוחידון את עוּלם מעל היהודים. פאס הייתה עיר של חכמים ומלומדים, ויש לשער כי רבנו ניצל את שהותו שם כדי להשתלם בחכמות ובכדי להתערות בחברתם של חכמי העיר. בגיל הבחרות כתב רבנו שלושה חיבורים תלמודיים, אולם חיבורים אלו לא הספיק להגיה ולהוציא לאור עולם ורובם אבדו. לתקופת נעוריו מיוחס חיבורו "מילות ההיגיון" (בערבית), הכולל את מונחי הלוגיקה והפילוסופיה. בהיות הרמב"ם בן 23, בהיותו במרוקו (ולפי מסורות אחרות בהיותו עוד בספרד), החל בחיבור ספרו התלמודי המפורסם הראשון: פירוש המשניות (בערבית), שאת עיקרו חיבר במשך שנות נדודיו, וסיימו במצרים כעבור 7 שנים בהיותו בן 30.
התגברות הקנאות המוסלמית אילצה את המשפחה לצאת שוב לנדודים. ר' מימון, רבנו, אחיו ר' דוד ואחותם, נמלטו לעיר הנמל סבתה (Ceuta) ומשם הפליגו בד' באייר תקכ"ה (1165) לארץ ישראל
להמשך..

רפואת הרמב''ם

ריפוי הנפש

מיתוך "שמונה פרקים"-פרק רביעי.
הקדמה לפירוש מסכת אבות
רבי משה בן מימון
פרק רביעי:
רפוי חוליי הנפש
התוכן:
המעשים הטובים - ממוצעים
הערכת שאר המידות
הערכה מוטעית של המידות
ההרגל והסביבה
רפוי-ההפכים בגוף ונפש
תיקון שאר הפחיתויות
נטיית החסידים לקצוות
חיקוי הסכלים
המידה הבינונית בתורה ובנביאים
הנטייה הקלה שבמצוות התורה
הנטייה היתרה ותוצאותיה
מעלתם של המעשים הממוצעים
נטייתו של משה מן הממוצע
סיכום הפרק:
להמשך...

הרמב''ם

הרמב''ם
אודות הרמב''ם
רבי משה בן מיימון - הרמב"ם2 - נולד בקורדובה, שבספרד הדרומית המוסלמית, בי"ד בניסן שנת ד' אלפים דתתצ"ה (1135) במשפחת רבנים ודיינים במשך כמה דורות. בנעוריו נדד עם משפחתו בגלילות ספרד, כנראה בעקבות כיבוש דרום-ספרד, ובכללה קורדובה, על ידי האלמֻוַחִדוּןְ3 ב-1148.4 מורו המובהק של רבנו היה אביו שהיה דיין בקורדובה, תלמיד מובהק של רבי יוסף אבן מִגַש5. מאביו רבנו רכש את השכלתו התורנית המקיפה. את השכלתו המדעית רכש ממורים ומספרים. בין מוריו היה אחד מתלמידי אבן באג'ה6 וכן הוא למד מחיבורו של אבן אפלח האשבילי7 שאת בנו הכיר באופן אישי.8
ב-1160-1159 נמצאה המשפחה בפאס שבמרוקו, שבה הרפו, כנראה, המוחידון את עוּלם מעל היהודים. פאס הייתה עיר של חכמים ומלומדים, ויש לשער כי רבנו ניצל את שהותו שם כדי להשתלם בחכמות ובכדי להתערות בחברתם של חכמי העיר. בגיל הבחרות כתב רבנו שלושה חיבורים תלמודיים, אולם חיבורים אלו לא הספיק להגיה ולהוציא לאור עולם ורובם אבדו.9 לתקופת נעוריו מיוחס חיבורו "מילות ההיגיון" (בערבית), הכולל את מונחי הלוגיקה והפילוסופיה. בהיות הרמב"ם בן 23, בהיותו במרוקו (ולפי מסורות אחרות בהיותו עוד בספרד), החל בחיבור ספרו התלמודי המפורסם הראשון: פירוש המשניות (בערבית), שאת עיקרו חיבר במשך שנות נדודיו, וסיימו במצרים כעבור 7 שנים בהיותו בן 30.
להמשך..

רפואת הרמב''ם

רפואת הרמב''ם
נפש האדם על פי הרמב''ם
תורת הנפש
האדם תופס מקום מיוחד ביקום שמתחת לגלגל הירח, באשר הוא הנברא בעל התודעה המפותחת ביותר. בתור שכזה בורא העולם הטיל עליו משימה המחייבת אותו כל ימי חלדו. כמו כל הגופים גם האדם מורכב חומר וצורה. לצורת האדם תכונות ייחודיות באשר היא זו ששמעניקה לו את מעמדו הבכיר בלבושה בתור נפש האדם.
נפש האדם היא צורתו
בהלכות יסודי התורה (ד:ח) רבנו מציין את מיקומו של הנפש בגופים החיים המורכבים מחומר וצורה: "נפש כל בשר היא צורתו שנתן לו האל". הגוף הוא החומר שאליו מצטרפת הצורה הזאת, "לפיכך כשייפרד הגולם, שהוא מחובר מן היסודות, ותאבד הנשמה, מפני שאינה מצויה אלא עם הגוף וצריכה לגוף בכל מעשיה".
אין לראות את נפש האדם כיחידה אחת, אלא היא בעלת שלשה רבדים (שם):
א. "נפש חיה שבה אוכל ושותה ומוליד" - היא הנפש הצמחית (vegetative)
ב. "נפש ... מרגיש ומהרהר" - הנפש המרגישה (sensitive)
ג. "הדעה" - הנפש השכלית (intellective)
בהתאם לחלוקה הזאת רבנו קובע כי כל רובד הנו "צורת" הרובד שמתחתיו, זאת אומרת ש"הדעה" היא צורת "הנפש המרגישה". ובדומה, "הנפש המרגישה" היא צורת "הנפש הצמחית". הנפש הצמחית עם גולם הצמחי הם מהווים את הגולם של בעל החיים. דברים דומים רבנו ..
להמשך..

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז