חדשות ומבזקים צמחי מרפא

חדשות בעולם צמחי המרפא

חילבה - צמח מרפא קדום [22-05-2005]
מובא מתוך ההיסטוריה של צמחי מרפא קדומים - ד"ר אפריים לב

גרגרנית יוונית (Trigonella foenum-graecum) משפחת הפרפרניים
שם אנגלי: Fenugreek, שמות ערביים: חלבה, חנדקוקא, פריקה, מחלובא, טילס

היסטוריה: גרגרנית יוונית הוזכרה כצמח מרפא בתרבויות קדומות כגון סין ומצרים, שם שימש הצמח בעיקר להורדת חום, חיזוק הפוריות בקרב גברים וטיפול בתחלואי כליות. כמו-כן שימש כמרכיב בקטורת ובסמי חניטה. בתקופה הקלאסית הוזכר על-ידי רופאים שונים, דיוסקורידס לדוגמא מתאר את ה-Telis והשימוש הרפואי בו במצרים העתיקה ובזמנו בעיקר לטיפול בדלקות ובתחלואי נשים. מגיני יודפת במרד הגדול, על-פי יוסף בו מתיתיהו, עשו שימוש בתבשיל חלק על בסיס זרעי הגרגרנית היוונית לפגיעה בחיילים הרומים אשר צעדו על גשרי עץ בעת ניסיון כיבוש יודפת. החיילים החליקו ונפלו לתהום. חוקרים רבים מזהים את התלתן המוזכר במקורות חז"ל כגרגרנית יוונית. חז"ל מעידים כי התלתן, אשר היה גידול חקלאי נפוץ, שימש כמזון (משנה, כלאים ב, ה; מעשרות ד, ו; תרומות י, ה, ו). הצמח שימש כגידול חקלאי נפוץ בארץ-ישראל במהלך ימי הביניים.

גרגרנית יוונית – צמח מרפא באזור: דינורי (מת ב-895) מתאר כי "וה'חלבה' לה זרע צהוב הנקרא 'חלבה'... וערבי אלשאם יכנוה 'אלפריקה'". אבן אלביטאר ציין כי: "'טילס' הוא ה'חלבה' וה'פריקה' בלהג אנשי 'אלשאם'". על-פי רפאל מלכי שימשה הגרגרנית היוונית (תלתן) מרכיב בסירופים שונים בהם נעשה שימוש בירושלים במאה ה-17 לריפוי חוליי מעיים. חיים ויטאל מתאר 'מחלובא' העשויה מגרעיני אבטיחים וסוכר לפתיחת סתימות בדרכי השתן, יתכן, בשל השם מחלובא, כי זרעי גרגרנית יוונית היוו מרכיב גם בתרופה זו.

השימוש הרפואי בגרגרנית יוונית בימי הביניים: אסף הרופא מתאר את התלתן ומזהה אותו עם גרגרנית יוונית, לדבריו משמשים הצמח והזרעים לחימום הגוף בכלל והכליות בפרט, לריפוי שיעול ותחלואי ריאה ורחם. כמו-כן משמש לריפוי מפגיעת רעלים, הכשות נחשים ועקיצות עקרבים. אלכנדי מציין שימוש בצמח לטיפול בנפיחוית, כאבי ראש, כיב קיבה ותחלואי כליות. אבן אלביטאר מצטט רופאים קלאסיים כגלינוס ודיוסקורידס ורופאים ערביים שונים ומציין כי הצמח, ובעיקר הזרעים משמשים לטיפול בדלקות, תחלואי מעיים, מחלות עור, חיזוק השיער וריפוי מחלות נשים. קזויני מצטט את אבן סינא ומדווח על השימוש במשחה המופקת מגרגרנית יוונית והדס מצוי המועילה לשיער, לפצעים, לחיזוק עור הפנים ולהסרת נמשים. אולם, התרופה מסריחה "את ריח השתן והגוף והזיעה".
.
רפואה עממית ושימושים כלליים: הבדואים בנגב עושים שימוש בזרעים לריפוי כאבי בטן, טיפול בסוכרת, חיזוק נשים הרות והגדלת שפיעת החלב אצל נשים לאחר לידה. פלחים ערביים בישראל מכנים את הצמח חנדקוקא ועושים בו שימושים רבים: עלים כתושים משמשים כצבע לאיפור, למאכל וכתבלין. מיצוי הצמח משמש בקוסמטיקה, הזרעים משמשים למאכל, לצביעה ולרפואה במיוחד לטיפול בסוכרת, כאבי בטן ופצעים פתוחים. יהודי תימן עושים בזרעים שימושים דומים ובנוסף מוכר השימוש בזרעים לריפוי מחלות נשים, הגברת כח הגברא, טיפול בטחורים, נפיחויות, תחלואי הטחול, כוויות וטיפוח השיער. בעירק ובאירן משמשים הזרעים לטיפול בבעיות במעיים ובלב.

רפואה מודרנית: זרעי הגרגרנית היוונית מכילים אלקלואידים שונים ובעיקר טריגונלין Trigolnelline.חומר זה הוא מקור ריחו וטעמו הייחודי של הצמח. כמו-כן מכיל הזרע ספונינים וסטרואידים המהווים חומרי מוצא לתרופות, פלבנואידים, שמנים בעלי ריח, חומצות אמינו חופשיות, ויטמינים (בעיקר A,B,C) ומינרלים כגון סידן וברזל.

סכום ומסקנות: הגרגרנית היוונית היא צמח תרבות ידוע במזרח התיכון המצוי גם בשדות הבר כפליט תרבות. השימוש הרפואי בצמח החל עוד בתרבויות העתיקות וממשיך עד היום ברפואה עממית בישראל ובמדינות שכנות. בדיקות פרמקוליות שנערכו בצמח, העלו כי הזרעים מכילים חומרים פעילים רבים ומגוונים.

א. לב, סממני המרפא של ארץ-ישראל וסביבותיה בימי-הביניים, ארץ , תל-אביב, 2002

השום צמח מרפא אנטי סרטני

השום צמח מרפא אנטי סרטני [20-07-2003]
השום שהינו בין הצמחים המתורבתים העתיקים ביותר בעולם, משמש מזה כאלפי שנים צמח מרפא וזאת בשל תכונותיו התרופתיות שבינהן תכונות אנטיביוטיות, מניעת היוצרות קרישים והורדת רמות שומנים בדם, השום הינו גם אנטי ארטריטי, אנטי סרטני ובעל השפעה היפוגליצמית. הסקר מאוניברסיטת כווית מתמקד בשימוש בשום כמונע וכמרפא סרטן. מספר מחקרים הראו את יכולתו הכימית המונעת סרטן תוך שימוש בתמצית שום טרייה או שמורה, שימוש בשמן שום או בתרכובות גופרית אורגניות שמוצו מן השום. רוב הניסויים נעשו בבעלי חיים ומניחים שיכולתו של השום במניעת סרטן נובעת מהימצאותן של התרכובות האורגנו-גופריתיות. בבחינת שום שמור, אך לא שום טרי, נמצא כי יש לו גם יכולת חיסול רדיקלים וזאת נובעת כפי הנראה מנוכחותS-allylcysteine וגם S-allylmercapto-L-cystein. לתרכובת S-allylcysteine יש גם יכולת להאיט צמיחת גידולים מושרים במודל ניסויי של בעלי חיים.

השפעות צמחי מרפא

השפעות צמחי מרפא [26-08-2003]
השימוש הגובר בצמחי מרפא במערב מחייב תשומת לב מיוחדת שכן בדרך כלל לא נוהגים המטופלים לדווח לרופא על שימוש בהם.
סקירה על השפעות רעילות של צמחי מרפא, השפעתם על תוצאות בדיקות מעבדה וסקירת האינטראקציה עם תרופות אחרות. למשל חאן-סו (צמח סיני) משפיע על מערכת הלב, קנה (calamus) עלול לעודד סרטן, ליקריץ (שוש) משפיע על מערכת הנתרן וג'ינסנג אסיאתי על הלב. רמות נמוכות של דיגוקסין נמצאו במטופלים שהשתמשו בהיפריקום St John's wort או רמות גבוהות של אנזימי כבד ניכרו אחרי שימוש בקווה קווה. יש כמובן צמחי מרפא שהינם ממש רעילים כמו אפדרה או comfrey. זה כמובן לא מפליא שכן אלה צמחי מרפא ואנו מצפים מהם שהם ישפיעו על המערכות השונות כדאי רק לדעת ולשים לב.
Am J Clin Pathol 120(1), 127-137, 2003

לשים לב לאינטראקציות בין צמחי מרפא ותרופות

לשים לב לאינטראקציות בין צמחי מרפא ותרופות [30-01-2004]
חולי סרטן רבים משתמשים בצמחי מרפא מבלי לקחת בחשבון את הסיכונים. במעקב אחרי 318 מטופלים במרכז רפואי לסרטן נמצא כי 164 מהם השתמשו בתוספים ו/או בתרופות אלטרנטיביות. בין התרופות עם חשש לסיכון: אכינצאה, שמן דגים, גינקו, שום, ג'ינסנג, קווה קווה, ובתא-קרוטן. ההמלצה, לדווח לרופא המטפל על כל התוספים ולעודד מחקר להערכת הסיכונים הרפואיים ולהבנת האינטראקציות הבין תרופתיות.

לשים לב לשימוש בצמחי מרפא

לשים לב לשימוש בצמחי מרפא [14-07-2005]
אזהרה מאוניברסיטת קורנל לנשים המשתמשות בצמחי מרפא כמו קוהוש שחור, תלתן אדום, וג'ינסנג לשים לב לאפקט האסטרוגני שלהם ולפוטנציאל המעורבות בסרטן השד. ההערכה היא שכ- 23% מהנשים בארה"ב, בגיל העמידה, נעזרות בצמחי מרפא

מחצית מכלל הנשים מעל גיל 65 משתמשות בצמחי מרפא

מחצית מכלל הנשים מעל גיל 65 משתמשות בצמחי מרפא [23-12-2001]
במחקר ראשוני נמצא כי כ45% מהנשים הבוגרות השתמשו בממוצע בשניים וחצי צמחי מרפא בשנה שחלפה. בסקר השתתפו 86 נשים, הצמחים הפופולריים ביותר הם גינקו-בילובה, שום וגלוקוזאמין.
Journal of Advanced Nursing 2001, 33 (1), 51-59

ניתוחים וצמחי מרפא לא תמיד מסתדרים יחד

ניתוחים וצמחי מרפא לא תמיד מסתדרים יחד [23-12-2001]
במאמר מערכת קורא העורך להפנות תשומת לב להשפעות צמחי המרפא. כשליש מהמגיעים לניתוחים משתמשים בצמחי מרפא שונים ולא תמיד מדווחים על כך. חשוב לחקור את המטופל על צריכת צמחי מרפא וליידע אותו על אינטראקציות אפשריות. שום, ג'ינסנג, סט' ג'ון וורט למשל משפיעים על דימום ויש להפסיק לקחתם כשבוע לפני הניתוח.
JAMA. 2001;286:208-216

על צמחי מרפא כמו שינן רפואי וסרטן

על צמחי מרפא כמו שינן רפואי וסרטן [31-08-2004]
במסגרת מחקר בריטי על תכונותיהם הרפואיות של צמחים, בוחנים 20 חוקרים מגני קיו באנגליה, צמחים שונים ששימשו בתחילת המאה העשרים צמחי מרפא, כמו למשל השינן הרפואי Humble dandelion, שהשתמשו בו לטיפול ביבלות ועכשיו הם חוקרים גם את תכונותיו האנטי סרטניות.
הגישה שאימצו חוקרי הגן היא לא לבחון באקראי צמחים אלא לבחון רק צמחים עם היסטוריה ארוכה של תכונות ריפוי ושהיו מקובלים לפני שהרפואה המערבית השתלטה על מירב גישות הריפוי.
ועוד דוגמה: צמח אחר שמעניין את החוקרים הוא לוענית - Figwort שיש לו תכונות מעודדות צמיחת פיברובלסטים ולכן הוא מזרז החלמת פצעים ומיטיב עם כיבים ברגליים אצל חולי סוכרת.

צמחי מרפא נוגדי דלקות בטיפול במחלות ראומטיות

צמחי מרפא נוגדי דלקות בטיפול במחלות ראומטיות [29-12-2001]
PHYTO-ANTI-INFLAMMATORIES HERBS
מאמרו של ד"ר מאיר וינקלר
בארה"ב בשנת 2000 מתקרב היקף המכירות של צמחי מרפא ל- 4 ביליון דולרים. הקף נרחב כזה בוודאי זקוק לתמיכה מחקרית אמינה. לסקירה זו בחרנו מאמרים בנושא "טיפול בצמחי מרפא (פיטו תרפיה) במחלות ראומטולוגיות". במצבים ראומטיים יש במיוחד ביקוש רב לרפואה אלטרנטיבית. 30% מכלל החולים הסובלים ממחלות ראומטיות ניסו לפחות סוג אחד של רפואה משלימה, בדרך כלל - צמחי מרפא. ישנן כמובן סיבות מורכבות לשימוש של חולים אלו בצמחי מרפא. בולטות שתי סיבות עיקריות א. קבלת עזרה טיפולית ללא סיכון לתופעות לוואי ב. הרצון למצות כל גישה טיפולית אפשרית.
הסקירה השיטתית של 19 מאמרים (ראה Ref. 2) על צמחי המרפא האנטי-דלקתיים, מנתחת ומסכמת מחקרים מבוקרים אקראיים כפולי סמויות שבדקו את השימוש בתכשירים צמחיים למחלות ראומטיות.
לא נכללו בסקירה: 1. מחקרים בהם מיצוי הצמח לא הוגדר באופן כימי 2. מחקרים בהם נוסו תכשירים צמחיים חצי סינטטיים.
מחקרים נבחרים:

משך המעקב גודל המדגם המחלה הצמח הנבדק
12 חדשים 49 חולים ראומטואיד ארטריטיס שמן נר הלילה
24 שבועות לא מצויין ראומטואיד ארטריטיס Ribes nigrum
24 שבועות 37 חולים ראומטואיד ארטריטיס Ribes nigrum
4 שבועות 109 חולים כאב גב תחתון . Harpagophytum
4 שבועות 50 חולים אוסטאו-ארטריטיס . Harpagophytum
נבדקו עוד חומרים צמחיים כולל ערבה בוכיה ותכשירים איורוודים (רפואת צמחים מסורתית הודית).
הפרמטרים לבדיקת יעילות הטיפול היו: 1. שיפור בתלונות על כאבים 2. שינוי בצריכת תרופות מקובלות 3. קיומן של תופעות לוואי.
סיכום הממצאים:
יכולת משמעותית של הורדת כאב (אנלגזיה) של המוצרים צמחיים שנבדקו.
1. ירידה בצריכת תרופות מקובלות
2. נמצאה פעילות אנטי ציקלואוכסיגנז וליפואוכסיגנז cyclooxygenase, lipoxygenase)) העשויה להעיד על המנגנון האנטי דלקתי.
לסיכום: ממצאי הסקירה מעידים על כמות נכבדת של מחקרים המראים יעילות טיפולית בצמחי מרפא לגבי המחלות הנ"ל וירידה בתופעות לוואי בהשוואה לטיפולים תרופתיים רגילים. בחלק מהמחקרים בנוסף ליעילות הטיפולית הראו את מכניזם ההשפעה נוגדת הדלקת של צמחי המרפא. כמובן שדרושים מחקרים מבוקרים נוספים כדי לחזק את התמיכה במסקנות המאמרים שנסקרו.

צמחי מרפא המסייעים בהורדת רמת הסוכר

צמחי מרפא המסייעים בהורדת רמת הסוכר [12-09-2003]
נערכה סקירה מקפת של 108 מחקרים שבדקו 36 צמחי מרפא, 9 ויטמינים ומינרלים על 4565 מטופלים חולי סוכרת או עם הפרעות בעמידות גלוקוז. מתוך הניסויים היו 58 ניסויים עם ביקורת, לרוב החולים היתה סוכרת טיפוס 2. במירב הניסויים, 44 מתוך 58 - 76% ניכרה הטבה במצב הסוכר אצל החולים וברובם לא היו השפעות לוואי. הניסויים לא מספיק מקיפים אבל מעידים על תוצאות ראשוניות של הטבה במצב הסוכרת. התוצאות הטובות ביותר נראו עם ג'ינסנג אמריקאי ועם Coccinia indica. תוצאות ראשוניות מיטיבות עם סוכרת ניכרו גם עם תוספי כרומיום וונדיום ועם הצמחים אלוי אמיתי - Aloe vera, לעוסית - Momordica charantia, ו- Gymnema sylvestre.

צמחי מרפא ורפואת חירום

צמחי מרפא ורפואת חירום [15-06-2003]
בשאלונים של 153 משפחות לילדים בגיל ממוצע של 5.3 שנים, שהיו מאושפזים במחלקת חירום ילדים, נמצא כי 45% מהמטפלים נתנו לילדים שלהם צמחי מרפא. 53% מהילדים שקיבלו צמחי מרפא קיבלו צמח אחד בשנה שחלפה ו- 27% קיבלו 3 או יותר צמחי מרפא. 62% מהנשאלים השיבו שהם לא יודעים אם צמח המרפא מגיב עם תרופות אחרות, רק 45% דווחו על השימוש לרופא המטפל ו- 80% מהמשתמשים בצמחי מרפא בחרו בצמח על פי המלצת קרוב. צמח אלו-ורה היה הצמח הכי נפוץ בשימוש והכי מסוכן היה אפדרה לחולי אסטמה.
Pediatrics 2003, 111(5), 981-98

צמחי מרפא ורפואת נשים

צמחי מרפא ורפואת נשים [13-07-2003]
סקירה על המחקרים שפורסמו עד אוקטובר 2000 ובחנו את השפעות צמחי מרפא בתחום רפואת נשים. בין הצמחים שייתכן שיש להם השפעה: גינקו בילובה המאיט שכחה אך מעלה דימומים, היפריקום המסייע במצבי דיכאון לא קשים אך מגיב עם תרופות רבות ג'ינסנג המסייע לנשים צעירות אך גם מגיב עם תרופות אחרות, שום המוריד קצת לחץ דם גבוה ושומנים וולריאן המסייע בנדודי שינה אבל אין נתונים על בטיחותו בשימוש ארוך טווח. מסקנות המאמר הן שדרוש יותר מידע כמו גם פיקוח על הייצור למניעת שונות בין התוצרים בהפקות השונות כמו גם מניעת זיהום בחומרים אחרים

צמחי מרפא לגיל המעבר

צמחי מרפא לגיל המעבר [13-10-2003]
המימצאים על הסיכונים שבלקיחת הורמונים לגיל המעבר הובילו לחיפוש אלטרנטיבות בעולם הצומח. בבדיקת ביו-פעילות אסטרוגנית בצמחים נמצאה פעילות גבוהה כזו בצמח fo-ti, 409 pmol/liter estradiol equivalents למק"ג של צמח. גם הורדת קב' גליקון מסויה מגבירה באופן משמעותי את הפעילות האסטרוגנית שלו. עכשו מתכננים ניסויים קלינים לברור הפעילות האסטרוגנית אצל נשים שבדיאטה שלהם תוספים צמחיים כאלה.
J Clin Endocrinol Metab 2003, 88(9), 4077-407

צמחי מרפא לגיל המעבר

צמחי מרפא לגיל המעבר [03-04-2004]
במעקב אחרי נשים בגיל המעבר עם סימני גלי חום חולקו הנשים לשתי קבוצות כשהאחת מקבלת טבליות צמחי מרפא (בבונג ואנג'ליקה Angelica sinensis and Matricaria chamomilla) והקבוצה השנייה טבליות פלסיבו וזאת למשך 12 שבועות. הנשים כמובן לא קיבלו הורמוני גיל המעבר, והן מילאו שאלונים על מספר ועוצמת גלי החום משבוע לפני מתן הטבליות ועד תום הניסוי. בקבוצת הניסוי נמצאה ירידה של 90-96 אחוזים בגלי החום ואילו בקבוצת הביקורת היתה ירידה של 15-25 אחוזים.
Clin Exp Obstet Gynecol. 2003, 30(4), 203-206

צמחי מרפא מפריעים לתרופות

צמחי מרפא מפריעים לתרופות [12-07-2003]
שימוש בצמחי מרפא עלול לשבש את פעולתן של תרופות מסוימות למיגרנות ויתרה מזאת הצמחים עצמם עשויים לעודד מיגרנות. בין הצמחים הפופולריים שעלולים להפריע: גינקו בילובה, אכינציאה, ג'ינסנג, היפריקום- St. John's wort וולריאן.
American Headache Society 45th Annual Scientific Meeting, June 19 - 22, 2003, Chicago, Illinois

צמחים מעוררי תשוקה לנשים

צמחים מעוררי תשוקה לנשים [11-11-2004]
שיקוי אהבה חדש לנשים Femi-X מיוצר על ידי חברה דנית בייעוצם של מומחי צמחי מרפא בריטיים. השיקוי יכיל מיגוון צמחים הידועים בהשפעתם המעוררת תשוקה. בין הצמחים שיכיל השיקוי: horny goat weed או בשמו המדעי Epimedium grandiflorum, Ginko biloba גינקו דו-אונתי, Ilex paraguariensis צינית פרגוואי (matte), damiana או בשמו המדעי Turnera diffusa ו- smilex- Sarsaparilla.
בניסוי בצרפת עם 48 נשים בגיל ממוצע 36 דיווחו מרביתן על שיפור בחיי המין כשלקחו את תמצית הצמחים וזאת בהשוואה לתגובתן כשלקחו תמצית דמה. אצל הנשים שקיבלו את התמצית נמצאה עלייה ברגישות ונמדדה גם עלייה בזרם הדם, תופעה המזכירה את פעולתה של הויאגרה.

קארי עוזר לסוכרת וסוג כמנון לסרטן

קארי עוזר לסוכרת וסוג כמנון לסרטן [10-10-2004]
חוקרים מ- King's College London הראו כי צמחי מרפא מקצווי תבל יכולים לעזור לריפוי כמו למשל סוכרת או סרטן. בין גישות הריפוי שנבדקו היה השימוש בעלי עץ הקארי ההודי Murraya koenigii לריפוי סוכרת, שימוש בצמח מגאנה Commelina diffusa לריפוי פצעים ושימוש בצמח מתאילנד Ammannia baccifera וצמח אחר מסין Illicium verum star anise לעיכוב גידול תאים סרטניים. נראה שיש הרבה מידע רפואי בתרבויות שונות ובקולג' הלונדוני החליטו להשקיע מאמץ ללמוד חלק מיישומי הריפוי בתרבויות אלה.
בחקר עלי הקארי הראו החוקרים מלונדון כי תמצית העלים מעכבת, בין השאר, את פעילותו של האנזים אלפא-עמילז הקשור עם הפיכת עמילן לגלוקוז וכך למעשה מסייעת לחולה הסוכרת להתמודד רק עם כמויות קטנות של גלוקוז שכן העמילן שבמזון, למשל באורז או בלחם, לא יכול להפוך מהר לגלוקוז בגלל הקארי.
בהמשך המחקר ינסו החוקרים למצוא את המרכיב המדויק בקארי האחראי על הפעולה ואולי לייצר תרופות מדור חדש לסוכרת.
במקביל עבדו חוקרים אחרים בקולג' יחד עם חוקרים מגאנה על צמחים שונים שהומלצו על ידי מרפאים מקומיים ומצאו כי לתמצית הצמח climbing dayflower יש פעילות אנטי חיידקית ואנטי-פיטרייתית וכך מובן איך הוא שומר על הפצע מפני זיהום.
חשוב לציין שלא להשתמש בצמחי מרפא ללא ייעוץ שכן יכולות להיות להם תופעות לוואי, ה- FDA הוציא למשל אזהרה מפני שתיית תה מהצמח star anise.
ועוד אזהרה:
Pharmacoepidemiol Drug Saf. 2004 Sep 6

קוהוש שחור מפריע לכמותרפיה בתאי סרטן השד

קוהוש שחור מפריע לכמותרפיה בתאי סרטן השד [12-05-2005]
לאור השימוש הרב בצמחי מרפא בנוסף לטיפולים רגילים נגד סרטן, בחנו חוקרים מארה"ב את השפעת תמצית הצמח קוהוש שחור black cohosh על תאי סרטן השד מעכברים. הצמח הגביר את הרעילות של doxorubicin and docetaxel והפחית את הרעילות של cisplatin.

שוש (Liquorice) מעלה לחץ דם

שוש (Liquorice) מעלה לחץ דם [21-12-2001]
חוקרים מאיסלנד הראו כי ל"כרסם" 50 גר' שוש ביום במשך שבועיים עלול לגרום לעלייה משמעותית בלחץ הדם (3.1-14.4 mm Hg). המרכיב העיקרי בשוש ח' גליצררטינית מעכב פרוק קורטיזול ובכך מונע מהכליות איבוד נוזלים ומלחים. שוש נמכר כממתק, כמרכיב בתערובות צמחי מרפא וגם כתוסף לטבק לעיסה, לתה ולשמנים.
Journal of Human Hypertension, 15, 549 - 552, (2001

שימוש בצמחים וברפואה אלטרנטיבית בזמן ההריון

שימוש בצמחים וברפואה אלטרנטיבית בזמן ההריון [26-04-2002]
בעשור האחרון גדל השימוש בארה"ב ברפואה משלימה ובצמחי מרפא בהריון. בסקר של 250 נשים בהריון נמצא כי 9.1% מהן השתמש בזמן ההריון, בצמחי מרפא ו- 7.5% מהן משתמשות בהם לפחות פעם בשבוע. בין הנפוצים נמצאו: שום, אלו-ורה, מנטה, בבונג, דלעת, ג'ינסנג, ג'ינג'ר ואכינצאה. השימוש בצמחי מרפא היה קשור בשימוש בהם לפני ההריון אך לא היה תלוי בגיל או ברמת ההכנסה. בשיטות רפואה אלטרנטיבית השתמשו 13.3% מהנשים בסקר. בין הגישות הטיפוליות שדווחו היו: מדיטציה, כירופרקטיקה, יוגה, אקופונקטורה, אקופרסורה, שיטות רגיעה, הומאופתיה ורפלקסולוגיה.
Obstet Gynecol 2001 Apr;97(4 Suppl 1):S44-S45

כורכום, כרובית ולפת למלחמה בסרטן הערמונית

כורכום, כרובית ולפת למלחמה בסרטן הערמונית [21-01-2006]
מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ראטג'רס בניו-ג'רסי, מצא כי שילוב של תבלין הכורכום עם החומר הפעיל PEIRC - Phenethyl isothiocyanate הנמצא במספר סוגי ירקות (בהם כרובית, כרוב, ברוקולי, כרוב ניצנים, קולרבי ולפת), עשוי להגן ואולי גם לסייע בריפוי סרטן הערמונית.
ניסוי מעבדה בו נעשה שימוש בעכברי מעבדה להם הושתלו תאי סרטן ערמונית מבני אדם, הראה כי לכורכום ול- PEIRC (כל אחד בנפרד) , תכונות המסייעות בהורדת הסיכון לסרטן הערמונית וכי שילוב של שניהם עשוי להיות יעיל גם בטיפול בסרטן קיים מסוג זה.

Cancer Res 2006 66: 613-621

אשכוליות להקלה בדלקות חניכיים

אשכוליות להקלה בדלקות חניכיים [26-12-2005]
מחקרים שנעשו בעבר הראו על קשר בין מחסור בוויטמין C לבין דלקת מסב השן (דלקת חניכיים) . חוקרים מאוניברסיטת פרידריך שילר בגרמניה בדקו את השפעת צריכת אשכוליות על חולים עם דלקת מסוג זה.
המחקר הקיף 58 חולים עם דלקת חניכיים כרונית, חלקם מעשנים וחלקם לא מעשנים. המשתתפים חולקו לקבוצת ניסוי וקבוצת בקרה ואליהם צורפו עוד 22 משתתפים בריאים לצורך השוואת רמות ויטמין C בקרב החולים והבריאים.
מצב החולים, בפרמטרים שונים, נבדק בתחילת הניסוי ולאחר שבועיים בהם הם אכלו משתי אשכוליות ליום.
בדיקות הבסיס הראו רמת ויטמין C נמוכה אצל החולים בהשוואה לקבוצת הבריאים ובאופן כללי, נמצאו המעשנים עם רמות נמוכות של ויטמין C מהלא-מעשנים.
צריכת האשכוליות העלתה את רמות הוויטמין בקרב קבוצת החולים והטיבה את מצב הדימומים.
מסקנות המחקר – חולים בדלקות חניכיים כרוניות מתאפיינים ברמות ויטמין C נמוכות מהנורמה, אצל המעשנים הרמות אף נמוכות יותר. אכילת האשכוליות העלתה את רמת הוויטמין C בגוף והביאה לשיפור במצב הדימומים בחניכיים.

British Dental Journal (2005); 199, 213-217

אומגה-3 ואומגה-6 לשיפור ההתנהגות ופיתוח כישורי שפה אצל ילדים

אומגה-3 ואומגה-6 לשיפור ההתנהגות ופיתוח כישורי שפה אצל ילדים [13-12-2005]
נטילת תוספי מזון הכוללים חומצות אומגה 3 ואומגה 6 עשויה להביא לשיפור בהתנהגות וביכולת פיתוח כישורי השפה בקרב ילדים – אלו מסקנותיו של מחקר בריטי שהקיף 65 ילדים.
הילדים שהשתתפו במחקר סבלו מבעיות התנהגותיות ומפיגור בתחום התפתחות כישורי השפה. הם קיבלו, במסגרת המחקר, תוספי מזון שהורכבו מתערובת של אומגה-3 משמן דגים ואומגה-6 משמן נר-הלילה (evening primrose) .
במהלך תקופת המחקר (חמישה חודשים) , התקדמו הילדים שנטלו את התוספים בקצב שווה ערך לשבעה חודשים בתחום יכולות הבנת השפה ושווה ערך להתפתחות של תשעה חודשים בתחום יכולות ההבעה. הילדים שהיו בקבוצת הבקרה התקדמו בתקופה זו בקצב נורמאלי (שווה ערך לחמישה חודשים).
בנוסף, הובחן בקבוצת המחקר בשינוי חיובי מבחינה התנהגותית, שהשפיע לטובה גם על יחסי הילדים עם הוריהם – בתחילת המחקר דרגו כמעט מחצית מההורים את התנהגות ילדיהם כ"גרועה" לעומת רק 4% שעשו כן בסופו.

כורכומין מעכב התפתחות תאי סרטן העור

כורכומין מעכב התפתחות תאי סרטן העור [18-07-2005]
חוקרים מטקסס בחנו השפעת כורכומין (מצוי בתבלין קארי) על תרביות תאי מלנומה והראו שגם בריכוז גבוה לזמן קצר וגם בריכוז נמוך לזמן ארוך יותר, הכורכומין משרה apoptosis (מות תאים) על תאי סרטן המלנומה.
Cancer, 2005, Jul 11, Epub ahead of print

מיץ רימונים לאם בהריון מגן על המח של היילודים

מיץ רימונים לאם בהריון מגן על המח של היילודים [10-07-2005]
בניסוי עם עכברים, נתנו לאמהות בשליש האחרון של ההריון ובתקופת ההנקה לשתות מיץ רימונים או מים עם סוכר וויטמין C לביקורת. שבוע אחרי הלידה עברו היילודים תהליך שהוביל ל- hypoxic-ischemic brain injury. צאצאי האמהות ששתו מיץ רימונים, העשיר בפוליפנולים, הראו 60% פחות נזק מוחי מעכברי קבוצת הביקורת.

מיץ רימונים לשמירה על בלוטת הערמונית

מיץ רימונים לשמירה על בלוטת הערמונית [29-05-2005]
חוקרים מקליפורניה עקבו במשך שנתיים אחרי מצב בלוטת הערמונית אצל גברים ששתו מיץ רימונים מדי יום והראו שהוא יכול לעזור בבלימת התפתחות סרטן הערמונית. במחקר אחר נמצא כי דקל ננסי וליקופן מעגבניות לא עזרו למניעת סרטן הפרוסטטה.
http://my.webmd.com/content/Article/106/108151.htm
ועוד בכינוס, מימצאים על הויאגרה העוזרת גם ללב וגם למניעת הגדלת פרוסטטה.
http://my.webmd.com/content/article/106/108183.htm
וגם על השכיחות הגבוהה של מצב דליפת שתן אצל גברים ואצל נשים, 12% אצל נשים בגיל 65-60 וכ-20% אצל נשים מעל גיל 65.
http://www.e-med.co.il/emed/new/UserSite/content.asp?CatID=30&ContentID=58168
The American Urological Association's 2005 Annual Meeting, May 21-26, 2005,Texas

צמח להורדת חום פוגע בתאי לאוקמיה

צמח להורדת חום פוגע בתאי לאוקמיה [27-02-2005]
חוקרים מקנטקי מצאו, בניסויי מבחנה, כי המרכיב parthenolide - PTL מהצמח בן חרצית Feverfew, המשמש להורדת חום, פגע ספציפית בתאי גזע של לאוקמיה ממאירה. ה- PTL כמעט לא פגע בתאים הבריאים ובהשוואה עם התרופה הכימותרפית Ara-C הוא פעל הרבה יותר ספציפי נגד התאים הסרטניים

כיצד מרפא תה הבבונג?

כיצד מרפא תה הבבונג? [18-01-2005]
כבר שנים משתמשים האנשים בתה בבונג (קמומיל) להקלת מכאובים, עכשו הראו חוקרים מאנגליה כי אכן הוא מרפא מיגוון חוליים. החוקרים השתמשו בתה בבונג גרמני Matricaria recutita המכונה manzanilla ובחנו את השפעתו על 14 מתנדבים ומתנדבות ששתו 5 כוסות תה ליום במשך שבועיים. בבדיקות השתן של המשתתפים נמצא כי התה מעלה רמות hippurate שהוא תוצר פנולים בעלי תכונות אנטיבקטריאליות ולכן שתיית התה עוזרת להתמודדות עם דלקות חיידקים. בשתן נמצאה גם כמות מוגברת של גליצין הידוע בהקלתו על התכווצויות שרירים וגם על תגובתו המאלחשת קמעה. כך שמכאן אפשר להסביר את שתיית התה להקלת כאבי מחזור. הרמות הגבוהות של הגליצין וההיפואורט נשארו בשתן המשתתפים עד שבועיים אחרי הפסקת שתיית התה.
J. Agric. Food Chem., 53 (2), 191 -196, 2005

מוצרי דבש ופעילות אנטי סרטנית

מוצרי דבש ופעילות אנטי סרטנית [05-12-2004]
חוקרים מקרואטיה הראו כי מרכיבים מסיסי מים של פרופוליס וגם ח' קפאית בנפרד היו בין מרכיבי הדבש שניתנו לעכברים במזון או בהזרקה והיה להם אפקט מאט על התפשטות בריאות של גרורות סרטן שד מושרה.

לבעלי לחץ דם נמוך כדאי לשתות מים

לבעלי לחץ דם נמוך כדאי לשתות מים [02-12-2004]
14 מטופלים בעלי לחץ דם נמוך, הנוטים להתעלף בעמידה, נתבקשו לשתות 2 כוסות מים ולחץ הדם שלהם ניבדק בשכיבה ובעמידה לפני ואחרי שתיית המים. לחץ הדם של הניבדקים עלה תוך 5-13 דקות מזמן שתיית המים והנטייה לירידה בלחץ דם עם העמידה פחתה משמעותית

פומלית טובה ללב

פומלית טובה ללב [02-12-2004]
חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים הראו כי לפומלית (הכלאה בין אשכולית ופומלה) יתרונות מיטיבים לחולי לב. 72 חולים מביה"ח קפלן, בגילים 43-71 שנים, שסבלו מרמות כולסלטרול גבוהות ועברו ניתוח מעקפים קיבלו לשתות מיץ פומלית 100 מ"ל או 200 מ"ל במשך 30 יום, ורמות הכולסטרול ונוגדי החימצון בדם נבדקו אצלם ובקבוצת ביקורת שלא שתתה את המיץ. אצל שותי המיץ ירדה רמת הכולסטרול הרע (LDL) בכ- 10%, ועלתה רמת נוגדי החימצון בהשוואה לקבוצת הביקורת.

ירקות, פירות וצמחי מרפא המגינים מגידולים סרטניים

ירקות, פירות וצמחי מרפא המגינים מגידולים סרטניים [26-11-2004]
סקירה של 47 צמחים כמו כרוב, אספרגוס, שעורה, אוכמניות, שום, לוונדר, לייקופן, שמן זית ובוטנים, פרופוליס, תרד, ח' לינולנית, ח' לינולאית, פסיליום, תה ירוק ועוד המעכבים גידולים סרטניים.

מיץ ענבים טוב לחולי לב

מיץ ענבים טוב לחולי לב [22-11-2004]
בניסוי שנערך בקליפורניה נבדקו 20 חולי לב בגיל ממוצע של 63 שנתבקשו לשתות יין אדום (Concord). שתיית היין הייתה קשורה עם עלייה בריכוז הכולסטרול הטוב HDL וירידה ביצירת סופראוקסיד ו- CD40 שהוא סמן לדלקתיות במערכת.
Arterioscler Thromb Vasc Biol., 2004, 24, e179-e180

בצל חריף מגן מסרטן

בצל חריף מגן מסרטן [26-10-2004]
בבדיקת 10 סוגי בצל טרי, באוניברסיטת קורנל, נמצא כי ככל שהבצלים היו חריפים יותר הם הכילו כמויות גדולות יותר של נוגדי חימצון כמו פלבונואידים או פנולים. הרמות הגבוהות ביותר נמצאו בבצלצלי שלוט. גם בבדיקות עיכוב גידול של תאי סרטן הראו בצלצלי השלוט את הפעילות הכי גבוהה

תפוחי עץ מגינים מסרטן המעי הגס

תפוחי עץ מגינים מסרטן המעי הגס [20-10-2004]
חוקרים מצרפת הראו כי פרוציאנידים procyanidins המצויים בפירות מפחיתים את מספר המוקדים הקדם-סרטניים במעי הגס של חיות ניסוי. הפוליפנולים המצויים בקליפת התפוח מתקנים את התהליך המוביל להפיכת התאים לסרטניים שכן למעשה הם בולמים את הרדיקלים החופשיים. בקבוצת הפוליפנולים נמצאים גם הפרוציאנידים וגם הפלבונואידים אולם רק הפרוציאנידים נמצאו לעכב את המוקדים הטרום סרטניים בחולדות שקיבלו חומרים מסרטנים.
Proceedings of the Frontiers in Cancer Prevention Research Conference, October 16-20, WA

יין וסרטן הפרוסטטה.

יותר יין אדום ופחות סרטן הערמונית [18-10-2004]
היין האדום מכיל פלבונואידים המאיטים את קצב גידול הסרטן ולכן נאספו נתונים ממדינת וושינגטון לבחון את הקשר בין שתיית יין וסרטן הפרוסטטה. 753 משתתפים בני 40-64 ניתבקשו למלא שאלון מפורט על הרגליהם כאשר אובחן אצלם גידול בערמונית, 703 גברים בריאים שימשו כקבוצת ביקורת. לא נמצאה קורלציה עם כמות האלכוהול הכוללת אבל כן נמצאה קורלציה עם שתיית יין אדום, כשכל כוס יין נוספת בשבוע הפחיתה ב- 6% את הסיכוי לחלות בסרטן הערמונית. כאמור, בירה או משקאות אלכוהולים אחרים לא הראו קשר עם הסיכוי לסרטן הפרוסטטה.
Int J Cancer. 2004 Aug 25

אספרגוס מפרק מלתיון

אספרגוס מפרק מלתיון [10-10-2004]
חוקרים מקליפורניה מצאו כי בין מיגוון ירקות שניבחנו לאספרגוס היתה היכולת המירבית לפרק מלתיון, מרכיב שכיח בין קוטלי החרקים המזהם כמעט כל ירק שאנו אוכלים.

תמצית עלי מנטה מרעיבה תאים סרטניים

תמצית עלי מנטה מרעיבה תאים סרטניים [28-07-2004]
ניסויים ראשוניים הראו כי תמצית צמח סיני דמוי מנטה, קערורית שעירה, פוגעת בכלי הדם של גידולים סרטניים. התמצית נבחנה ברקמות במעבדה והחוקרים מאגליה הראו כי התאים הסרטניים מתים מחוסר חמצן ומזון בגלל חסימת כלי הדם המובילים אליהם. התמצית אינה פוגעת בכלי דם רגילים, בשלב ב' יבחנו את התמצית על חולים.

תמצית קליפת עץ אורן מיטיבה עם מחלות לב וסוכרת

תמצית קליפת עץ אורן מיטיבה עם מחלות לב וסוכרת [04-07-2004]
Pycnogenol תמצית מימית של קליפת עץ אורן החוף, Arabidopsis thaliana - תודרנית לבנה, מכילה תערבת מבוקרת של ביופלבנואידים כמו קטכין, אפיקטכין, טקסיפולין, ח' פרולית או קפאית. בניסוי ראשוני שנערך בסין, עם 58 חולים הסובלים מלחץ דם גבוה הראו כי 100 מ"ג של התמצית, במשך 12 שבועות, עוזרים לחולים עם לחץ הדם הגבוה להפחית את התרופות שלהם כמעט במחצית.
Li

כוסברה נגד זיהום חיידקים

כוסברה נגד זיהום חיידקים [07-06-2004]
חוקרים ממקסיקו מצאו כי מיטבל סלסה או רטבים חריפים אחרים המכילים את הצמח coriander, כוסברה, מעכבים צמיחת חיידקי סלמונלה השכיחים בהרעלות מזון. החומר בכוסברה הפעיל נגד החיידקים הוא Dodecenal ומצוי בריכוז נמוך כך שדרושות כמויות מאד גדולות שלו להשיג אפקט בריאותי.
J Agric Food Chem., 2004, 52(11), 3329-3332

ירקות מגינים מסרטן המעי

ירקות מגינים מסרטן המעי [04-06-2004]
חוקרים ממכון מחקר המזון באנגליה מצאו כי כשחותכים, לועסים או מבשלים ירקות כרוביים, משתחרר מהם AITC allyl-isothiocyanate שהוא תוצר של החומר סיניגרין המצוי בירקות אלה. ה- AITC יכול להרוג את תאי סרטן המעי הגס ולעצור את התפשטות המחלה.
בין הירקות העשירים בחומר זה: כרוב, כרוב כהה kale, כרובית, כרוב ניצנים, wassabi swede, ונבטים, הוא מצוי גם בחזרת ובחרדל.

קליפות תפוזים להורדת כולסטרול

קליפות תפוזים להורדת כולסטרול [13-05-2004]
פיגמנטים polymethoxylated flavones הנמצאים בקליפות צמחי הדר יכולים להוריד רמות כולסטרול לעתים טוב יותר, מתרופות מירשם וללא תופעות לוואי כמו מחלות כבד או חולשת שרירים. בניסוי עם המסטרים הראו חוקרים מקנדה כי תזונה המכילה 1 אחוז מהפיגמנט הורידה את רמות הכולסטרול ב32-40%.
Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2004, 52(10), 2879- 2886

אנטיאוקסידנטים, קרוטנואידים וסרטן המעי הגס

אנטיאוקסידנטים, קרוטנואידים וסרטן המעי הגס [27-02-2004]
ליקופן וויטמין E מפחיתים סיכוי לסרטן המעי הגס אצל נשים. מעקב מפורט של הרגלי תזונה והרגלי חיים בוצע בארה"ב, במשך 5 שנים, ונאספו נתונים מ- 952 חולי סרטן המעי הגס ומ- 1205 משתתפים בריאים ששימשו כקבוצת ביקורת. אצל הגברים לא נמצא קשר בין רמות תזונת הליקופן ושכיחות הסרטן אולם אצל הנשים כן נמצא קשר כזה. רמות נמוכות של ליקופן בתזונה היו קשורות עם עליה ב-70% בסיכוי לסרטן המעי הגס בהשוואה לקבוצת הנשים עם רמות גבוהות של ליקופן בתזונה. רמות ויטמין E נמוכות בתזונה היו קשורות עם עליה פי 2.2 בשכיחות סרטן המעי הגס אצל הנשים. כמויות ניכרות של ליקופן נמצאות בעגבניות ובתוצריהן.

ג'ינג'ר מגן מקוליטיס

ג'ינג'ר מגן מקוליטיס [27-02-2004]
תזונת גי'נג'ר יכולה לשמש כאסטרטגיה טיפולית, אנטי דלקתית, למחלות IBD כמו קרון ואולצרטיב קוליטיס שכה קשה לטפל בהן. חוקרים מיפן בדקו את השפעת zerumbone שהינו מרכיב מג'ינג'ר על בריאותם של עכברים חולי קוליטיס. הג'ינג'ר ידוע לעכב פעילות של האנזימים cyclooxygenase ו- nitric oxide synthase בתרביות תאים אבל הניסוי הנוכחי נעשה בעכברים שקיבלו DSS להשריית מחלה דמוית קוליטיס. עכברי הניסוי הוזנו בתרכובת הג'ינג'ר יחד עם ה- DSS ובכל הפרמטרים של המחלה שניבדקו נמצא כי ה- zerumbone מהג'ינג'ר מונע את התקדמות מחלת הקוליטיס בהשוואה להתקדמותה ללא מרכיב הג'ינג'ר בתזונה.
Biochem Pharmacol., 2003, 66(7), 1253-1261

ברוקולי למניעת סרטן הערמונית

ברוקולי למניעת סרטן הערמונית [24-02-2004]
כולנו כבר יודעים שירקות טובים לבריאות, במאמר זה הראו חוקרים מאונברסיטת פיטסבורג איך מגינים ירקות כמו ברוקולי גם מסרטן. האנטיאוקסידנטים בברוקולי, איזותיוציאנטים, ממלאים תפקיד מרכזי במניעת סרטן הפרוסטטה. החוקרים הראו כיצד מונעים האיזותיוציאנטים את גידול התאים הסרטניים במעבדה כשהריכוז הנדרש למניעה דומה לריכוז הנמצא בצריכה טבעית של ירקות ממשפחת המצליבים כמו הברוקולי או כרוב ניצנים. מטרת המחקר היא לפתח המלצות ספציפיות לצריכת ירקות שיתאימו לטיפול ולמניעת סרטן הערמונית.
כרגע בוחנים גם את השום והשפעתו על מניעת סרטן הפרוסטטה. למרות הידע המצטבר על תרומתם של הירקות לבריאות, עדיין רק 23% מאוכלוסית ארה"ב צורכים את המינימום שהוא 5 ירקות ופירות ליום.
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2003-12/uopm-uop122203.php
בזיליקום sweet basil - אנטי אוקסידנט [22-02-2004]
לתמצית מתנולית של בזיליקום Ocimum basilicum L.פעילות אנטי חימצונית גבוהה, החומר הפעיל בתמצית הוא ח' רוזמרינית. חוקרים מטוקיו מיצו את הבזיליקום והפרידו את מרכיביו על קולונת ספדקס. כל פרקציה ניבדקה לגבי יכולתה האנטי-חימצונית בעזרת מודל החימצון של מערכת הליפוזומים של פוספטידיל כולין מסויה. בצורה זאת זיהו החוקרים את אחד הגורמים המרכזיים האחראי ליכולת ההגנה מחימצון - החומצה הרוזמרינית. במהלך הניסויים מצאו החוקרים שכל ח' רוזמרינית יכולה לספוג 1.52 רדיקלים חופשיים ויתרה מזאת היא עובדת בשיתוף פעולה מוגבר עם alpha-tocopherol שהינו הצורה השכיחה של ויטמין E המוכר בשל תכונותיו האנטי-דלקתיות.
J Agric Food Chem. 2003, 51(15), 4442-4449
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_u...
יש בג'ינג'ר חומרים אנטי סרטניים [22-02-2004]
חוקרים מיפן מצאו כי חומרים שבודדו מג'ינג'ר עצרו תהליכים סרטניים בתרביות תאים. בין החומרים שבודדו מהגינג'ר וניבדקו על תרבית תאי לימפומה היו כורכומין, 6-ג'ינג'רול ו- labdane-type diterpene. החומרים שהראו את אפקט האפופטוזיס (השריית תהליכי תמותה של התאים) הגבוה ביותר על תאי הלימפומה היו galanals ו- myoga. בתהליך האפופטוזיס נראה שהיה מעורב פוטנציאל מעטפת המיטוכונדריה ושיחרור ציטוכרום C. לסיכום נראה שלחומרים בג'ינג'ר, אחרים מחומרים כורכומידיים, יכולים לשמש כחומרים נוגדי-סרטן.
Cancer Lett. 2003, 199(2), 113-119
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_u...
תמצית ג'ינג'ר מקלה על מכאובי ארטריטיס [22-02-2004]
במחקר באוניברסיטת תל אביב נמצא כי לתמצית ג'ינג'ר, Zintona EC, אפקט של הקלה על מכאובי gonarthritis אחרי שימוש בג'ינג'ר לתקופה של מספר חודשים. 29 מטופלים (6 גברים ו- 23 נשים) בגילים 42-85 חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות כשהאחת מקבלת 250 מ"ג תמצית ג'ינג'ר ליום והשנייה גלולת פלסיבו. אחרי 3 חודשים התחלפו הקבוצות. בבחינת מידת הכאב והניידות לא נראה הבדל בין שתי הקבוצות אחרי 3 חודשים אולם אחרי 6 חודשים ניכרה הטבה מובהקת בקבוצה שקיבלה בתחילה את תמצית הג'ינג'ר. נראה שלתמצית הג'ינג'ר זמן פעולה אפקטיבי של מספר חודשים.
myaron@ccsg.tau.ac.il
Osteoarthritis Cartilage. 2003, 11(11), 783-789
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_u...

צמח המרווה מסייע לחולי האלצהיימר

צמח המרווה מסייע לחולי האלצהיימר

כך עולה ממחקר חדש. על פי המחקר, הצמח ממריץ את העברת הגירויים העצביים ומגביר את הפעילות הקוגנטיבית של המוח; מחקר אחר מגלה שמיץ הרימונים עשוי לעכב התפשטות טרשת עורקים
משפיע על הזיכרון. (אילוסטרציה)
מאת: גלית יצחק

צמח המרווה עשוי לסייע לחולי אלצהיימר, בכך שהצמח ממריץ את העברת הגירויים העצביים ומגביר את הפעילות הקוגנטיבית של המוח. כך עולה ממחקר שערכה ד"ר מינה פארן, מהעמותה הישראלית לצמחי מרפא.

מחקר זה ועוד רבים אחרים יוצגו ביום ה' (9.12.04) בכנס השנתי של העמותה הישראלית לצמחי מרפא, בשיתוף המדור לתולדות הרפואה של המחלקה ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר אילן. הכנס יעסוק השנה בנושא המרכזי: "צמחי המרפא של ארץ ישראל: עבר והווה".

ד"ר פארן בדקה במחקרה כיצד צמחים ממשפחת השפתניים משפיעים על שיפור הזיכרון ועל דמנציה (שהיא אחד מתסמיני מחלת האלצהיימר). יצוין, כי צמחים אלו מוכרים בתרבויות השונות וברפואה המסורתית כמגבירי זיכרון, והם מכונים צמחים נואוטורופיים.

צמח המרווה ידוע בשפע נוגדי חמצון, אשר מגנים על קרומי התאים מפני הרס, שעלול להיגרם על-ידי הרדיקלים החופשיים. נוגדי החמצון מאפשרים זרימת דם תקינה אל תאי המוח. ממצאי המחקר הראו, כי זיכרונם של משתתפי המחקר השתפר מיד לאחר חשיפה לשמן זן המרווה.

פרופ' מיכאל אבירם מהפקולטה לרפואה בטכניון, ממרכז רפואי רמב"ם וממכון רפפורט למחקר במדעי הרפואה בחיפה מצא, כי מיץ הרימונים עשוי לעכב את התפשטות מחלת טרשת העורקים - חומרים נוגדי החימצון שבו יכולים לעכב את פעולת חמצון הכולסטרול ה"רע" (LDL), ובכך להאט את התהליך הטרשתי.

עוד עולה ממחקרו של אבירם, כי חולים אשר שתו כוס אחת של מיץ רימונים ליום במשך שבועיים, אובחנה בהם ירידה משמעותית של כ-6% בלחץ הדם.

ד"ר זהר עמר, ראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן וד"ר אפרים לב מהחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה, ערכו מחקר על הגניזה הקהירית. החוקרים פענחו במחקרם מרשמים רפואיים ורשימות תכולה של בתי מרקחת ואף מצאו מידע על שימוש בכ-450 חומרי מרפא, בהם השתמשו בני הקהילה היהודית בקהיר בתקופת ימי הביניים.

בין הצמחים שהופיעו הם: קינמון הקמפור, אלת המסטיק, סחלב, שקד ועוד.

ד"ר יעל בוכמן, מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן חקרה את השימוש והמסחר בסממני מרפא משלשלים בישראל הקדומה. לדבריה, ההפרשות הגופניות היו אחד מהאמצעים לשמירה ופיקוח על בריאות בגוף והוצאת חומרי פסולת ממנו. כאשר הללו לא הופיעו כסדרן היה צורך בסילוק חומרי הפסולת באופן יזום, מחשש שיגרמו לסתימת מעיים.

בוכמן מצאה, כי החומרים השונים בהם השתמשו תושבי ישראל בעת הקדומה ובימי הביניים היו: חצב מצוי, קחוון, כשות הקורנית, אבטיח הפקועה ועוד. חומרים אלו גרמו להם לשלשול או הקאה וניתנו לחולה בדרכים שונות.

עולם הצומח בפנג שואי

עולם הצומח בפנג שואי מיצג את יסוד העץ, שפירושו צמיחה גדילה התחדשות. למעשה זה היסוד היחידי מבין חמשת האלמנטים המקיים צמיחה והתחדשות . את עולם הצומח נוהגים לחלק בפנג שואי למספר קטיגוריות.

1. כל הצמחים הירוקים שגדלים בסביבת האדם, כמו צמחי מרפא ותבלין, צמחי נוי ביתיים ועצים ירוקים משתייכים ישירות ליסוד העץ ומשמשים להפעלה של סקטור מזרח, דרום מזרח ודרום, או לתיקונים בסקטורים דרום מערב , צפון מזרח על פי מעגל השליטה וצפון על פי מעגל ההחלשה. כלומר כל הצמחים בעלי עלים ירוקים מהווים מקור עשיר לצ'י מבורך באיזור בו הם גדלים. על פי הפנג שואי חובה שיהיו בבית צמחים/עציצים חיים בסקטורים המתאימים.
2. בקטגוריה השניה נכללים כל הפרחים הצבעוניים. צמחים אלה שניחנו בפרחים עם עלי כותרת צבעוניים משמשים להפעלה של סקטורים על פי בסיס הצבע של הפרחים ולא כיסוד העץ. לדוגמא: כד עם פרחים לבנים משויך ליסוד המתכת ולכן המיקום המתאים לו יהיה מערב או צפון מערב וכך הלאה, כל צבע והסקטור התואם.
3. קטיגוריה שלישית היא על פי האנרגיה שהפרח/צמח/עץ מייצג לפי הידע הסיני העתיק. וכמובן שישנם צמחים/פרחים/עצים מביאי מזל וישנם כאלה שנחשבים כמזיקים מבחינה אנרגטית.

פיאוני
מכונה בסין מלך הפרחים, פרח העושר ,פרח המלכים. בסינית הוא מכונה מואו טאן שפירושו ארגמן יאנגי. הוא מסמל את הזריחה ואת האביב והוא גם סימבול ליופי נשי. פרח יפהפה זה נראה כהכלאה בין ורד לביגוניה. הפרח מופיע בגוון אחיד , אך ישנם מספר גוונים בולטים: אדום, ארגמן, ורוד, פוקסיה, סגול וכו', מאחר והצמח הזה גדל בדרך כלל באקלים קריר הוא לא גדל במחוזותינו, אך הוא קיים ופורח באירופה .הסינים מאמינים שאם פרח הפיאוני בגינה פורח בצבעים עזים הן בתפרחת והן בעלים זאת סגולה לשנת שפע שגשוג והצלחה.בדרך כלל נהוג לשתול אותו בדרום מערב של גינה/חצר כסגולה לזוגיות טובה ומבורכת.
הסינים מאמינים שגם הצבה של צילום/ציור/תמונה של פיאוני בבית בעיקר בחדר האורחים תזרז את נישואי בנות המשפחה ותביא לחתנים מבורכים ומצליחים.הצבה של פיאוני בחדר שינה נחשבת כמעוררת תשוקות מיניות אך בכיוון של בוגדנות הבעל וחיפוש שלו אחר נשים אחרות. על כן מזהירים מומחי הפנג שוואי לא לתלות את ציור או צילום הפיאוני בחדר השינה אלא בחדר האורחים בלבד. ברגע שהושגה המטרה- נישואין או זוגיות יש להסיר את הפיאוני ולא להציגו שוב. חשוב לזכור שיש להציב צילום/ציור/תמונה של פיאוני אחד בלבד ולא יותר כסגולה ליציבות במידה ואחד מבני המשפחה מחפש זוגיות ארוכת טווח.

במבוק
הנציג הבולט ביותר של עולם הצומח הסיני. הצמח היחיד שמשלב ין ויאנג בצורה מושלמת. הוא ארוך וצר וחלול- החלל מסמל את היאנג והעיצה מסביב מסמלת את הין. הבמבוק הוא סמל לאריכות ימים. הוא יציב חזק ומסוגל לגדול בתנאים קשים, ברגע שהוא מכה שורשים באדמה הוא מתפשט לכל עבר וקשה לעוצרו. היחוד של הבמבוק היא היכולת המופלאה להתגמש בהתאם לצורך.הוא זורם עם הסביבה בהרמוניה .
הבמבוק המנוקד משמש לחיזוק זוגיות ונאמנות .
הבמבוק ה"קוצני " עשיר העלוה הוא סמל לעושר ומזל טוב לצאצאים.
הבמבוק הקלאסי והנפוץ ביותר משמש כסמל לבריאות ואריכות ימים.

צמח הג'ייד
במערב הוא מוכר כצמח הכסף. צמח מקסים זה בעל עלים בשרניים ופריחה לבנה נפוץ מאוד במזרח הרחוק כצמח מביא מזל ושפע. חיקוי לצמח הזה ניתן למצוא כיום בהרבה חנויות ניו אייג' , בהם מוכרים העתק שלו עשוי מקריסטלים וחוטי מתכת. בהיותו סוקולנט ניתן גם להשתמש בסוגים אחרים של סוקולנטים כצמחי שפע. מה שמייחד את הסוקולנטים מהקקטטוסים, זה שבדומה לקקטוסים עליהם בשרניים אך בשונה מהם, הסוקולנטים נעדרים קוצים בדרך כלל. ולכן הם בשימוש נרחב בפנג שואי.בדרום מזרח אסיה משתמשים בזן מסוים שיש לו עלים בצורת לב. מיקום הצמח יהיה באיזור מזרח או דרום מזרח של הבית. אסור לגדלם כצמחים מטפסים מחוץ לבית מכיוון שעל פי הפנג שוואי הם מאבדים מכוחם כשהם גדלים פרא, והופכים להיות פרזיטים.

לוטוס
הלוטוס נחשב כצמח הנעלה ביותר בכדור הארץ. פרח אלוהי, מקושר ישירות לבודהא. צ'קרת הכתר מתוארת כפרח בעל 1000 עלי כותרת. ביוגה יש תנוחה המכונה תנוחת הלוטוס.פרח זה נחשב אחד משמונת האוצרות של הבודהיזם. הלוטוס מסמל טוהר, רוחניות, שלמות ויושר. כל חלק בפרח, שורש , גבעול, עלים ופרח ניחן בתכונות מסוימות. המנטרה הידועה ביותר: "אום מה ני פד מה הום" המקושרת לאלת הרחמים קואן ין, פירושה בתרגום חופשי: " אני מוקיר ומכבד את היהלום שבלוטוס ". האל הינדו מתואר כיושב על עלי לוטוס. הלוטוס מסמל גם שפע וגם זוגיות מבורכת.

קריזנטמה
אחד הפרחים הכי נחשבים בפנג שוואי בגלל הכמות הגדולה של צ'י שיש בו ושהוא מעניק לסביבה. הקריזנטמה מסמלת חיים קלים ושופעים. זר פרחי קריזנטמה באגרטל חרס או קרמיקה בתוך חדר האורחים נחשב כסגולה להצלחה ושפע, בגלל שפרחים אלה מעשירים את הבית באנרגית יאנג מבורכת. הקריזנטמה נחשבת כאחד מהצמחים העשירים ביותר באנרגית יאנג ברוכה. חשוב לזכור שהקריזנטמה מייצגת אנרגיה של כוח, סיבולת, נחישות והתמדה על אף התנאים הקשים שעלולים להתהוות בתחום העבודה והקריירה.

אורכידיאה
הסחלב נחשב כפרח נעלה ויוקרתי ביותר. הוא מסמל את האדם הנעלה ואת המשפחה המושלמת והמאושרת. זה פרח אהבה ויופי ונוכחותו בבית בעיקר אם הוא בצבעי סגול, מביאה לבית אנרגיה של שפע בתחום של מערכות יחסים. מאחר והאורכידיאה קשה לגידול ודורשת תנאים מיוחדים, ניתן גם להשתמש בציור, צילום או תמונה של אורכידיאה לצורך העניין. הקטע המפליא באורכידיאה שלמרות שהיא צמח טפיל, החי בג'ונגלים של דרום אמריקה כטפיל על גזעי וענפי עצים, תכונה זאת לא מיוחסת לה כאשר היא גדלה בבית או בדירה, נהפוך הוא התכונות המיוחסות לה הן הפוכות.

נרקיס
צמח פקעת שמוכר במערב בגלל סגולותיו השונות, כמו ריחו הנרקוטי והמהפנט, יופיו המיוחד, והמיתולוגיות הקשורות בו. הנרקיס בפנג שואי מתקשר להצלחה בתחום של קריירה ומקצוע. זה פרח שנהוג להביאו הביתה בערב השנה החדשה על פי הלוח הסיני (שחל בסביבות ה- 5 בפברואר מידי שנה) מכיוון שזאת למעשה תקופת הפריחה שלו. נהוג גם להעניקו כפרח לאנשי עסקים וקריירה למשרד או לעסק.

שזיף
עץ שפריחתו בחורף מיצגת את אנרגית העונה הזאת בצורה היפה והנכונה ביותר.עץ השזיף מייצג בריאות ואריכות ימים, מכיון שהעץ פורח בשיאו כל שנה למרות שענפיו נראים חסרי חיים בעונה הזאת וניחנו בתכונה של הצמחת פרחים גם בזיקנתם. כלומר העץ אינו מאבד מכוחו גם בגיל מאוד מבוגר, בדומה לאדם קשיש המסוגל עדיין להביא לעולם צאצאים.על פי האמונה הסינית, המאסטר הגדול ביותר לזן-לאו טסה נולד מתחת לעץ שזיף. המקום המתאים ביותר עבורו בגינה ,זה צד צפון של הגינה בגלל היותו עץ חורפי.הפריחה הורודה של השזיף מופיע כמוטיב מרכזי בציורים רבים הלקוחים מתקופות הזהב של קיסרי סין.

רימון
עץ זה נחשב הן ביהדות, כיון שהוא אחד משבעת המינים שהתברכה בהם ארץ ישראל והן בסין בגלל מבנהו ויחודו. בקבלה נטען שרימון מושלם מכיל 72 גרעינים שמשולים ל72 שמות האלוהים. הלקוחים מספר שמות:, 72 השמות שבעזרתם חצה משה את ים סוף וביצע עוד מספר ניסים. בפנג שוואי נחשב הרימון כסימבול לפוריות האישה ונהוג להציבו בחצר כסגולה לצאצאים מבורכים המביאים תהילה וכבוד למשפחה. בסין נוהגות הנשים הרוצות להתעבר ולהוליד בן זכר , לאכול בסעודת ראש השנה רימון עסיסי כסגולה לילדים מבורכים. הרימון מקובל גם כפרי המשמש לטקסים ולפולחנים שונים בעיקר בודהיסטיים.

תפוז
כשמו כן הוא - תפוח זהב, פרי ממשפחת ההדרים שמקורו בסין. הסינים עשו בזנים השונים של התפוז, ניסויים רבים במשך מאות שנים כדי להגיע לתוצאות מקסמיליות, עץ קומפקטי נושא פירות קטנים וטעימים. השם הסיני של התפוז הוא קום שזה מקביל למילה הסינית זהב. בסין יש סוגים שונים של תפוזים. הזן המקובל ביותר כמתנה לראש השנה, זאת המנדרינה המתוקה והעסיסית. אך יש גם זנים אחרים בעלי גוונים אחרים , כמו התפוז בעל הקליפה הכהה בגוון אדום בדומה למינרל סינבר. גון זה שימש בימי קדם לתהליכים מאגיים טאואיסטים. כסגולה לשנה טובה ומבורכת נהוג למלא את הבית בסלסלות תפוזים ב- 15 הימים הראשונים של השנה החל מה- 5 בפברואר, וכן נהוג לשתול עץ תפוז בגינה, או להציב עצי תפוז בעציצים גדולים בקרבת דלת הכניסה לבית או לעסק.

מגנוליה
עוד עץ שפרחיו מסמלים את האביב. המגנוליה בעלת הפרחים הלבנים המדהימים ביופיים וריחם, היא סימבול לטוהר מידות, בתוליות ונשיות. וכמובן סימבול לאושר בנישואין ובזוגיות.
בימי קדם נחשבה המגנוליה לעץ מלכותי ורק הקיסר ובני משפחתו הורשו לגדל עצי מגנוליה בחצרות הארמון. נהוג לשתול עץ מגנוליה בודד בחזית הבית כדי להחדיר לבית וליושביו אנרגיה של שמחה ואושר, מגנוליה הגדלה בחלק האחורי\עורף של הגינה היא סימבול לצבירה איטית אך בטוחה של עושר ושפע חומרי.

אפרסמון
פרי מתוק ועסיסי בצבע כתום, מכונה גם תפוח סיני. האפרסמון מסמל בפנג שוואי הצלחה ושפע בתחום הקריירה העסקים והכספים. הסינים נוהגים לכבד את אורחיהם המכובדים במנה של פרי האפרסמון ביחד עם פירות הדר, בעיקר טנג'רין ואפרסמון. זה אומר שהם רוחשים כבוד לאורח זה ומברכים אותו באנרגיה של שפע והצלחה. האפרסמון מסמל צמיחה כלכלית, חדות, טוב לב ואריכות ימים. כאשר פרי זה מצורף לשולחן כמנה אחרונה ביחד עם פרי הליצ'י, זאת נחשבת כסגולה לעסקים טובים בתחום המסחר.

אורן
עץ המסמל יותר מכל עץ אחר , אריכות ימים וקשיחות. האורן מסוגל לגדול בתנאים קשים ביותר ואף קיצוניים. הוא גדל ושורד בערבות סיביר ובמקביל בקיץ החם והלוהט בחלקים שונים בכדור הארץ כולל ישראל. מעליו עושים שמן אתרי לטיפולים קוסמטיים ורפואיים. מאובני השרף שלו נקראים ענבר וידועים בסגולותיהם בעיקר במזרח אירופה ובארצות הבלטיות. מניצני העלים שלו מכינים את תמצית פרחי באך העוסקת בטיפול ברגשות אשם.
האורן מתקשר במיתולוגיה הסינית לנאמנות, הגינות ויושר. הוא מופיע בציורים ואיורים רבים מכל תקופותיה של סין. שירים רבים נקשרו לסגולותיו. בדרך כלל נהוג לשתול עצי אורן בחלק האחורי של החצר או הגינה, אך חשוב לזכור שיש אנשים שאלרגיים לעץ הזה. סיכון נוסף קשור בזחל טוואי התהלוכה שגורם לדלקות עיניים ולעיוורון, בעיקר אם ישנים בחורשת אורנים. האורן נוהג להתלקח בקיץ, בגלל השמן האתרי הדליק המצוי בעליו. הוא אחראי במידת מה על ביאור יערות.

אפרסק
עץ נערץ בסין , בשל סגולותיו, יופיו. וצבע פריו. על פי המיתולוגיה הסינית, עץ זה גדל בחצרה של קיסרית המערב, ובפעם בשלושת אלפים שנים, הוליד את פרי האלמוות. למעשה אפרסק זה נתן את האלמותיות לשמונה בני האלמוות .גם אל האלמותיות סאו סנג קונג נולד מתוך העץ הזה. עד היום נתינת סלסלת פירות האפרסק או לפחות ציור\תמונה של עץ אפרסקים בשיא פריחתו לאדם מבוגר נחשבת כמתנה המביעה הערכה רבה לאדם זה. צבע האפרסק הוא מושג בסין, זה הצבע שנחשב כמעורר אהבה ומין, למרות שפרי האפרסק מתקשר יותר לאריכות ימים ובריאות טובה.בפנג שוואי יש מושג שנקרא פריחת האפרסק, שמציין את המיקום של נקודת האהבה והרומנטיקה בבית המבוססת על שנת הלידה והחיה המסמלת שנה זאת.

פוקסיה
נחשב לעץ מאוד מבורך בסין בגלל הצורה והצבע של פרחיו. בפוקסיה, שזה גוון מאוד מסוים של אדום ורוד, נושא פרחים גדולים צבעוניים המזכירים בצורת פנסים ניר סיניים. למרות שהעץ נוטה לצמוח לגובה ופרחיו נוטים לצמוח כלפי מטה ( סינדרום הערבה הבוכיה ) הוא נחשב לצמח יאנג מוערך ומועדף. הפריחה היפה והמרשימה של עץ זה נמשכת זמן רב, מהאביב ועד לאמצע הסתיו. נוכחות עץ כזה בגינה מעשירה את הבית וסביבתו באנרגית יאנג מבורכת.

ליים
עץ ממשפחת ההדרים הנושא פרי לימוני , ירוק. בסין מסמל הליים שפע חומרי וצמיחה כלכלית, בעיקר אם הוא ממוקם בחזית הבית, בקירבה לדלת הכניסה. הסינים נוהגים להציב זוג עצי ליים בחזית הבית משני צידי דלת הכניסה כדי להעשירו באנרגית יאנג של כסף ושפע חומרי. יש לעשות זאת בשבועיים הראשונים לתחילת השנה הסינית המתחילה בסביבות ה- 5 בפברואר.

במלזיה וסינגפור נהוג עד היום להעניק זוג עציצים עם עצי ליים כמתנת ראש שנה ללקוחות נבחרים. זה סימבול למנהג עבר בסין הקיסרית, בה היו נהוג לתת מתנות לקיסר מהמחוזות הדרומיים של סין, בצורת עציצים עם שתילים של ליים או תפוז. עציצים אלה נישאו על גבי בהמות משא או סירות במשך חודשים רבים, בהגיעם לארמון הם היו בשיא פריחתם ובכך הביאו את ברכת השפע מהנתינים לשליט הכל יכול.

זהר אהליאב, מורה ויועץ פנג שואי בכיר

בקפריסין התגלה מפעל הבשמים הקדום בעולם

בקפריסין התגלה מפעל הבשמים הקדום בעולם, הריחות הפופולאריים: שמן זית, שמן אורן, שמן כוסברה ופטרוזיליה וקינמון. על טעם ועל ריח אין מה להתווכח ארכיאולוגים איטלקים חשפו בקפריסין את מפעל הבשמים העתיק ביותר שנמצא עד היום (פעל לפני 4,000 שנה). בין הריסותיו נמצאו מאות בקבוקי בושם עשויים מחימר ומאבן בהט. כמו כן התגלו מיכלים ענקיים בהם אוכסנו הבשמים היקרים. "נדהמנו לגלות עד כמה המקום היה גדול", סיפרה מנהלת החפירות, מריה רוזה בלגיאורנו.
אלות המותגים
בדיוק כמו היום, נארזו הבשמים בבקבוקונים יפיפיים. לכל בושם היה את שם המותג שלו - אלות מהמיתולוגיה היוונית. הארכיאולוגים מצאו את "בושם אפרודיטה" (אלת האהבה והיופי); "בושם הרה" (אלת הנשים הנשואות); "בושם אתנה" (הבתולה הנצחית ואלת החוכמה והמלחמה); ו"בושם ארטמיס" (אלת הבתולין, הצייד והלידה).
בריח עשבי תיבול
חלק מבקבוקי הבושם נמצאו שלמים והארכיאולוגים אף הצליחו לשחזר את ריחם של הבשמים העתיקים ולזהות את מרכיביהם. מסתבר שהמפעל בקפריסין יצר את הבשמים ממיטב שמני המזרח התיכון: זית, אורן, כוסברה, דפנה, ברגמוט, פטרוזיליה, שקדים, קינמון והדס.
הממצאים מהתגלית המדהימה מוצגים כעת במוזיאון בגבעת הקפיטולינה ברומא. ובכל זאת, מי שלא יגיע לרומא בשבועות הקרובים, מוזמן לבקר בעין גדי, שם התגלתה מעבדה "חדשה" של שמן האפרסמון שגילה "רק" 1,400 שנה.

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז