מונחים בקוסמטיקה

מונחים בקוסמטיקה

איליינר- קו דק התוחם את העין בקוי הריסים ולפעמים נמרח כלפי חוץ העין
ליצירת אשלייה ושינוי מראה העין וזויתה. בדרך כלל נעשה על ידי מכחול דק
או עיפרון מתאים, ניתן לבצע על ידי איפור קבוע ובכך לחסוך זמן רב ביום יום.
_________________________________________
איפור קבוע- (טטואז’), ציור קעקוע זמני בעור הגוף בד"כ בגבות, קו איליינר, נקודות חן, תיחום שפתיים או על כל השפתיים במלואן. בניגוד לקעקועים רגילים, החדרת הצבע לעור, על ידי מחט המסתובבת במהירות גבוהה, נעשית מתחת לשיכבת האפידרמיס ומעל לשיכבת הדרמיס. וכך הקיעקוע זמני והאיפור דוהה עם הזמן. הטטואז’ מחזיק בין מספר חודשים באיזור השפתיים, למספר שנים בגבות ובאיליינר. איפור הטטואז’ נעשה בצבעים על בסיס אורגני.

_________________________________________

אפילציה (אלקטרוליזס)-הסרת שיער לצמיתות ע"י מחט חשמלית.
המקור לאפילצייה ב- 1875, כאשר ד"ר מישל צ’ארלס ביקש למצוא פיתרון
להסרת ריסים אשר צמחו הפוך וגרמו לדלקות עיניים. בעזרת סוללה וחוטי
חשמל, צרב ד"ר מישל את הריסים הפגומים ובכך תיקן את כיוון צמיחתם.
כיום הטיפול מתבצע ע"י החדרת מחט דקיקה וגמישה לשורש השיערה
ושליחת פולס חשמלי אשר צורב אותו ובכך מונע צמיחת שיער חוזרת. מכיוון
שהטיפול הוא נקודתי, יתרונו באחוזי הצלחה הגבוהים ביותר מבין כלל
השיטות להסרת השיער לצמיתות, 100%. יחד עם זאת, הטיפול מתאים
לשטחים קטנים כגון פאות, שפם וכו’, או כהשלמה לטיפולי לייזר וקרן אור.
עקב אופי הטיפול חשוב לציין שקוסמטיקאית או רופאה לא מיומנים יכולים
להשאיר צלקת ,כוויה, דלקת ואף כתמי פיגמנטציה.לכן מומלץ לפנות רק
למטפלים בעלי ניסיון ומומחים בתחום.
בוטוקס (botox)- א. הזעת יתר ב. קמטי הבעה
הבוטוקס הינו רעלן המופק ממיקרו אורגניזם בשם "קלוסטרידיום בוטוליניום". הבוטוקוס הופיע בעולם הרפואה בשנות השבעים, לפני כ-30 שנה. שימושו היה לתיקון פזילה של העיניים ושיתוק שרירים בעלי פעילות יתר, עוויתות בלתי רצוניות, "טיקים", כגון בשרירי העפעפיים. עם הזמן, גילו שתי פונקציות נוספות להזרקת הבוטוקס. האחת, העלמת קמטים ומניעה של "קמטי הבעה" מסביב לעור העיניים, המצח, בין הגבות ובצידי האף. הפונקציה השנייה, הפחתה משמעותית של הזעת יתר באזורי כפות הידיים, כפות הרגליים ובית השחי. ובכך הפך הבוטוקס להיות התכשיר הקוסמטי הראשון והטוב ביותר ליישור קמטי ההבעה בפנים והפופולארי ביותר לטיפול בהזעת יתר. הבוטוקס ידוע כתכשיר בטוח אשר הוכיח עצמו במספר רב של מחקרים שכללו מטופלים רבים ושפורסמו בירחוני הרפואה הידועים.הזעת יתר

הזעת יתר או בשמה הלועזי, Hyperhidrosis, מוגדרת כמצב שבו אדם מזיע יותר ממה שהוא צריך על מנת לקרר את גופו, גם כאשר הוא שווה לסובבים אותו מבחינת הגורמים המשפיעים על מידת ההזעה. ברור שכל אדם בשעת פעילות גופנית מאומצת או כשהוא נמצא בסביבה חמה יזיע על מנת לקרר את גופו. זה שסובל מהזעת יתר יזיע למרות שביצע פעילות גופנית מינימאלית או שהוא נמצא בסביבה שאינה חמה . הזעה מסוג זה מופיעה בדרך כלל באיבר מסוים או במספר איברים כגון הפנים, בתי השחי, כפות הידיים וכפות הרגליים.
להזעת יתר יכולים להיות מספר גורמים שונים- נטילת תרופות, שינויים הורמונאליים בגיל המעבר, גיל הבלות ותקופת ההתבגרות, מצבים נפשיים גם יכולים לגרום להזעת יתר, לעיתים תכונה זו מועברת בתורשה ולעיתים לא מוצאים
קמטי הבעה

כאשר אנו מחייכים, כועסים, מדברים או מביעים כל הבעה עם פנינו, נוצרים קמטים בפנים כתוצאה מפעילות השרירים האחראים לפעילות של הבעות אלו, קימוט המצח, כיווץ העיניים, הרמת הגבות בזמן פליאה ועוד, קמטים אלו נקראים קמטי מימיקה או קמטי הבעה.

בלוטת זיעה- בלוטת הזיעה נמצאת בשכבת הדרמיס של העור ומטרתה לצנן את הגוף ע"י הפרשת הזיעה ולהיפטר מפסולת לא רצויה. ישנם שני סוגים עיקריים של בלוטות זיעה: בלוטה אקרינית- משחררת זיעה דרך צינורית אשר נמצאת על פני העור ומכילה ברובה מים ומלחים. בלוטה אפוקרינית- משחררת את הזיעה דרך זקיקי השיער, קיימת בבית השחי, במפשעה ועוד, מכילה ברובה חומרים שומניים וחומרים אורגניים .

_________________________________________

בלוטת חלב- בלוטת החלב ממוקמת ליד זקיק השיער ומשחררת דרכו חומר שמנוני הנקרא חלב. החלב מורכב מפסולת הגוף, שומן וקרטין. השכבה השמנונית שיוצר החלב על העור שומרת עלינו מפני התייבשות העור וחדירת חיידקים ומזיקים למיניהם. בחלקים שונים בגוף כגון הפנים יש מס’ רב של בלוטות חלב. מספר בלוטות החלב בגופינו לא משתנה, אולם רמת פעילותם עולה בגיל ההתבגרות כתוצאה מהשינויים ההורמונליים, פעילות מוגברת זו היא אחת הסיבות העיקריות לפצעי הבגרות(אקנה).
הסרת שיער- בעבר היה השיער אמצעי חשוב מאוד להגנה על הגוף מפני חדירת חיידקים אבק ולכלוך, התייבשות וויסות חום וקור גופינו. עם הזמן בני האדם סיגלו להם הרגלים ואמצעים אשר מבטלים את צורך השיער- בגדים המגנים עלינו מפני חום קור והתייבשות, מבנים אשר מגנים עלינו מפני לכלוך, זמינות של מים, התפתחות הרפואה וכו’. שיטות הסרת השיער מתחלקות לשניים- "הסרת שיער באופן זמני" שלא מונעת צמיחה של השיער מחדש, חלק מהשיטות אף מחזקות את שורש השיער ובכך מכהה ומחזקת את השיער עצמו. "הסרת שיער לצמיתות" שיטות אלו, ברובן חדשות יחסית, מחלישות את שורש השיער ומסירות את השיער לצמיתות.
בניגוד לשיטות הסרת שיער באופן זמני, רוב שיטות הסרת השיער לצמיתות פותחו במקור לפתור בעיות רפואיות ורק לאחר מכן שימשו לצורך האסתטיקה .

הסרת שיער באופן זמני- גילוח, פינצטה, שעווה.
הסרת שיער לצמיתות- אפילציה, לייזר, קרן אור (Intense Pulsed Light- I.P.L) מוכר גם כאינפרא אדום

לייזר- הלייזר התגלה על ידי פיזקאי בשם תיאודור מימן ב- 1960. אור רגיל מורכב מהרבה גלים בעלי אורכי גל שונים. הלייזר הוא אור בעל אורך גל אחד. כלומר, כל השיאים והשקעים של הגלים שנמצאים בקרן הלייזר מפוזרים בדיוק באותם מרחקים ביניהם.
השיטה להפקת קרן לייזר היא, ריכוז אנרגיית אור דרך גבישים כגון יהלום ואבן אודם או דרך שפופרת דקה המכילה גזים כמו הליום וניאון. מקור אנרגיה חשמלי מעורר את האטומים ובדחיפות אנרגיית האור משתחררת קרן אור דקה ומרוכזת שנעה על פני מרחקים גדולים ושאינה מתפזרת לצדדים. הקרן הדקה מאפשרת לרכז אנרגיה רבה בנקודה קטנה אחת ובכך לייצר חום. על ידי הלייזר אפשר לחתוך חומרים שונים כגון יהלומים, מתכת וכו’. בעולם הרפואה משתמשים בלייזר למעלה מ-20 שנה, לטיפולים כגון הריסת תאים שאינם תקינים כמו, בצוואר הרחם, או על פני העור באופן נקודתי ובשליטה מקומית. בעולם האסתטיקה משתמשים בלייזר לצורך הסרת השימוש במשקפיים ולהסרת שיער. בשנים האחרונות פותחו ברחבי העולם מערכות לייזר מגוונות כגון (ruby laser (694-800-810nm) alexqnclritu laser (755nm יעילות הסרת השיער בלייזר נעה בין 70% ל- 80% ותלויה במספר פרמטרים: מחזור גדילה של השיער, עובי וצבע השיער וצבע העור כמובן.(לדעתי מסרטן!!!)
מלנין- פיגמנט הנמצא בתאים הנקראים מלונציטים בשכבת האפידרמיס שבעורנו ואחראי על הגוונים השחורים והחומים של העור, שיער הגוף והראש וגוון העיניים. כאשר לאדם שיער בלונדיני או גוון עור בהיר, זהו סימן שבגופו כמות קטנה של תאי מלנוציטים.
כאשר אנו נחשפים לשמש המלנין מגן על עורנו מפני קרניה ולכן העור מפריש יותר מלנין וכך אנו נעשים שזופים יותר.
_________________________________________
עור- העור הוא למעשה האיבר הגדול ביותר בגופנו, משקלו כ- 15%
מגופינו. תפקידי העור רבים ובין השאר הוא מגן עלינו מפני פציעות,
חדירת חיידקים ווירוסים, אוגר בתוכו חומרי מזון ומגן על גופינו מפני
התייבשות. העצבים שבו אחראים לאבחון תחושה כגון כאב, חום או
קור. השיער, שהוא חלק מהעור, מגן עלינו בזמן שקר, כשאנחנו מקבלים
"עור ברווז" והשיער מזדקר, הוא בעצם שומר על חום גופינו. בנוסף, על
ידי נימים ובלוטות זיעה, מקרר העור את גופינו. עובי העור משתנה ומגיע
לסנטימטר בכפות הרגליים ועד למילימטר באזור המצח.
לעור שלוש שכבות, אפידרמיס, דרמיס והיפודרמיס:

האפידרמיס הינה השכבה העליונה ועובייה מגיע עד לכ-2 מילימטר.
שכבתה אפידרמיס מתחלקת ל-4 שכבות נוספות, כאשר העמוקה
מביניהם מכילה את הפיגמנט מלנין, האחראי על צבע העור והשיזוף.

שכבת הדרמיס בעלת שתי שכבות כאשר העליונה בעלת נימים
המזרימים את כל הדרוש לבניית האפידרמיס. השבה התחתונה מכילה
את שורשי השיער, בלוטות חלב, כלי דם רבים ומערכת עצבים מסועפת.

שכבת ההיפודרמיס הינה העבה ביותר, בעלת שכבת שומן, כלי
דם רבים זוהי השכבה המחברת בין העור לשרירים, רצועות ורקמות למיניהן.

פוטו רג’וביניישן- העלמת קמטוטים, כתמים ונימי דם בולטים.

זהו טיפול המבוצע על ידי מכשיר שנקרא i.p.l המשדר קרני אור.
קרן האור מזהה את הגוון הכהה של הכתם, הנימים או הורידים והחום מפזר וממיס את המלנין או הנימים באזור המטופל. כמות הטיפולים נעה בין 1 ל 3 שוב תלוי באזור המטופל, בגוון וסוג עורו.

פילינג- קילוף עור

זהו טיפול קוסמטי שניתן לעשות באזור הפנים, גב, זרועות, מחשוף והצוואר ומטרתו לקלף את העור ולחדשו. קיימים שני סוגים של פילינג, "פילינג טבעי" ו"פילינג כימי" ולכל סוג שלוש דרגות. הפילינג, למרות שמו (קילוף באנגלית), לא בכל הדרגות מביא לקילוף העור והשפעותיו שונות, הגברה וחידוש הזרימה בכלי הדם ומערכת הלימפה, שיפור זרימת החמצן וחומרי החילוף לעור, איזון הפרשות בלוטות החלב ושיפור הייצור של סיבי הקולגן. הקילוף עצמו מבהיר כתמים מפצעי אקנה, כתמי גיל, כתמי שמש, כתמי היריון, צלקות קטנות וקמטים.


פילינג קוסמטי טבעי.
פילינג זה עשוי חומרים טבעיים כמו פירות וירקות, שבבי קריסטל או
אלמוגים. הפילינג בדרגות הקל והבינוני יכולים להיעשות באופן עצמאי
אולם הפילינג העמוק ייעשה על ידי קוסמטיקאית המומחית בתחום זה.

פילינג קל- זהו פילינג מכאני העשוי מתערובת גרגרים של משמש, גרנולה או קריסטל ותרחיץ לפנים כמו ג’ל, חלב פנים או סבון רחצה. תערובת זו משופשפת בתנועות סיבוביות כנגד העור באזור המטופל.
פילינג זה ניתן לעשות באופן עצמאי, הוא משפר את הזרימה הלימפטית
ומערכת הדם. בדרגה זו העור לא מתקלף אך התהליך מזורז .

פילינג בינוני- זהו פילינג אלפא הידרוקסיד (A.hd) כלומר, פילינג המבוסס על חומצות מפירות וירקות כמו תפוחי עץ, אפרסק, עגבניות, פפאיה ועוד. חומצות הפרי יכולות להגיע עד לכ-12% מהתכשיר עצמו והן החומר הפעיל בפילינג. פילינג זה משפר את הזרימה הלימפטית ומערכת הדם ובתדירות של שלוש עד ארבע פעמים בשבוע ניתן להגיע לקילוף קל של שכבת האפידרמיס.

*דרגה זו ניתן לעשות בבית אך לתדירות גבוהה יותר דרוש מטפלת מנוסה.

פילינג עמוק- הוא על בסיס תערובת שבבי צמחים יבשים עם פתיתי
אלמוגים ותמציות של פירות. תוצאות פילינג זה, קילוף וחידוש שכבת
האפידרמיס של העור, הבהרת כתמים , הגברת מחזור הדם ומערכת
הלימפה, הגברת חילוף החומרים בעור, שיפור ייצור הקולגן, שתורם
למרקם העור ומשפר את איכות צבעו וצורתו. בזמן הטיפול חשים עקצוץ קל
וחום, באותו יום הפנים אדומות וקילוף העור המתחיל לאחר כ-48 שעות.

קרטין- חלבון הקיים אצל בעלי החיים הקרניים. חלבון זה הוא חומר
הגלם העיקרי לבניית השיער והציפורניים בגופינו.


_________________________________________

קרן אור- באנגלית Intense Pulsed Light I.P.L (פעימת אור בתדירות גבוהה) , בשפה העממית מופיע גם כ- אינפרא אדום.
טיפולים המבוצעים ע"י המכשיר- א.הסרת שיער ב. פוטו רג’וביניישן

זהו מכשיר להסרת שיער והעלמת כתמים המכיל מנורה המכילה בתוכה גז בשם קסנון. על ידי גז זה מסוגלת המנורה לרכז אור ולשחררו באורכי גל שונים, לדוגמת אורך הגל המייצר את האינפרא האדום. מכשיר ה-i.p.l משמש כיום בעולם האסתטיקה להסרת שיער לצמיתות, העלמת כתמים, העלמת נימים וגם קמטוטים קטנים. המכשיר משדר קרני אור במספר אורכי גל שונים ובזכות אורכי גל אלו יכול המכשיר להבדיל בין גוון עורנו לגוון הכהה יותר של השיער, הכתמים או הנימים, ולהתרכז בהם. בזכות זיהוי וריכוז קרני האור בגוונים הכהים יותר, נוצר חום אשר משמש להריסת שורשי השיער, המסת הנימים הבולטים והבהרת הכתמים. אם נפשט את העניין, קרן האור מזהה את המטרה והחום שנוצר הורס אותה

פוטו רג’וביניישן- העלמת קמטוטים, כתמים ונימי דם בולטים.


הפעולה הינה זהה להסרת שיער, קרן האור מזהה את הגוון הכהה של הכתם, הנימים או הורידים והחום מפזר וממיס את המלנין או הנימים באזור המטופל. כמות הטיפולים נעה בין 1 ל 3 שוב תלוי באזור המטופל, בגוון וסוג עורו.

שיער- רקמת תאים מתים העשויה ממספר סוגי מינרלים, חלבונים, בעיקר
קרטין, וויטמינים מקבוצות A ו- B. השיער מגן עלינו מפני חום וקור,
התייבשות הגוף וחדירת חיידקים וגופים זרים לגופינו. מחזוריות השיער
בגוף מתחלק לשלושה חלקים: צמיחה- תקופת צמיחת השיער. מנוחה-
תקופה אשר בה אין שינו באורך או מצב השיער. נשירה- השורש מת והשיער נושר.

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז