אורגנו פראי-אזובית פשוטה-צמח מרפא

אורגנו -אזובית פשוטה

אורגנו -אזובית פשוטה תיאור הצמח: אזובית היא צמח רב-שנתי שגובהו 100-70 ס"מ. גבעוליו מעוצים, זקופים, מסתעפים לכל אורכם ובצבעם הירוק-סגלגל הם נבדלים מן האזוב. עלי האזובית נגדיים ונישאים על עוקץ. צבעם ירוק כהה בדרך-כלל והם גדולים מעלי האזוב.

הפריחה בחודשים מאי-אוגוסט. הפרחים נישאים באשכול וצבעם בדרך-כלל ארגמן בהיר.

מקורות ופולקלור: השם Origanum מקורו בשתי מלים יווניות Oros – הר וganos- - שמחה, כלומר שמחת ההר, המרמז לכך שהצמח מקשט את ההרים והגבעות. האורגנו היה מוכר כתבלין במצרים הקדומה וביוון העתיקה ושימש לתיבול דגים, בשרים, ירקות ויין.

האורגנו היה ידוע כבר כמתבל רטבים בקיסרות הרומית. בימי הביניים השתמשו בו לטיהור האוויר ולהגנה מפני מעשי כישוף.

רפואה עממית: ברפואה הטבעונית הוא משמש כתרופה למחלות דרכי העיכול, מערכת העצבים, קצרת, שיעול, צרבת, ראומטיזם, כאבי שיניים וכאבי ראש. הצמח עשיר בשמנים אתריים שהמרכיבים העיקריים שבהם הם התימול והקרווקרול המשתייכים לקבוצת הפנולים הידועים בכושר החיטוי שלהם ובכוחם לסייע בריפוי מחלות הנגרמות על-ידי פטריות וחיידקים.

בבילוגרפיה:
נסים קריספלד

עוד על אורגנו-האזובית שבכלל לא פשוטה

אורגנו - אזובית פשוטה origanum vulgaris

אורגנו/אזובית פשוטה (origanum vulgaris)
הלל לרנר
מקור השם origanum בשפה היוונית. orus –הר ו- ganus שמחה,היינו שמחת ההר. כפי הנראה השיח היה נפוץ על ההרים והגבעות. כבר בקרב היוונים והרומאים האורגנו זכה למקום של כבוד כצמח מרפא מוביל. המילה vulgaris משמעה נפוץ, המוני. עוד בתקופה העתיקה, ביוון וברומא השתמשו באורגנו גם לטיבול מאכלים שונים. היונים נהגו לעטר את ראשי הזוגות הנשאים בעלי אורגנו כנגד עין הרע ולמזל טוב. מאז ימי קדם נעשה בצמח שימוש נרחב לריפוי פצעים וחבלות וכן לריפוי של מחלות דרכי העיכול, מערכת הנשימה ולהרגעה. ידוע שבימי הביניים יחסו לצמח סגולת והשתמשו בו לטהור אווירה של מקומות ולגנה מפני מעשי כישוף.

במחקרים שפורסמו בשנים האחרונות על ידי משרד החקלאות האמריקאי, בהם נבדקו עשבי טיבול ,ירקות , פירות,פקעות ושורשים, נמצא שעשבי הטיבול הם העשירים ביותר בתכולת האנטי אוקסידנטים כגון פנולים, קרוטנואידים ויטמין C ועוד. ומבין עשבי הטיבול הגדלים בארץ, האורגנו הוא הצמח העשיר ביותר בתכולת הפיטוכימיכלים (אחריו באים לפי סדר יורד, מרווה, נענע, תימין, ומליסה). כדאי לאכול אותו והרבה.

כאמור הצמח עשיר ביותר בשמנים אתרים שהמרכיבים הידועים בו הם פנולים בשם תימול וקרווקרול. לפיטו כימיכלים הללו יכולת חיטוי גבוהה ופעילות נוגדת חיידקים ופטריות.

קושי בעיכול שומנים וחלבונים: חולטים 6-3 גבעולים בכוס מים שרתחו, ממתיקים בדבש ושותים מספר פעמים ביום. האורגנו ממריץ הפרשת מיצי עיכול.
צרבת: כנ"ל.
גאזים וכאבי בטן: כנ"ל.
עצבנות ואי שקט: כנ"ל.
כאבי ראש: כנ"ל.

אי-שקט נפשי: לשתות מספר כוסות ביום. בצמח מרכיבים המרגיעים ומאזנים את מערכת העצבים.
בעיות שינה: כנ"ל.

פצעים ודלקות בפה :לגרגר חצי דקה ולשתות מספר פעמים היום.
נסיגת חניכיים : כנ"ל.
כאבי שיניים: כנ"ל.

דלקות בשלפוחית השתן: לשתות 6-4 כוסות ביום.
שפעת: כנ"ל.
לחץ דם גבוה: כנ"ל.
דילול דם: כנ"ל.
מעורר הזעה: כנ"ל.

שיגרון: להשרות חופן עלים טריים וקצוצים בכוס שמן זית לשבוע ימים. לאחר מכן מורחים על מפרקים ואזורים כואבים בגוף.

פטרת בצפורנים: לקצץ את הצפורניים ולמרוח את השמן מספר פעמים ביום.

איחוי והחלמת פצעים: למרוח את השמן מספר פעמים ביום על האזור הפצוע.
כאבי גב: כנ"ל.
התכווצויות שרירים: כנ"ל.

כאבי מחזור: לשתות את המרתח ולמרוח את השמן בבטן התחתונה. הצמח מאזן את המערכת ההורמונאלית.
מחזור לא סדיר: כנ"ל.

קצרת: לחלוט 50 גרם עלים במים רותחים ולשאוף את האדים. מומלץ במקביל גם לשתות מספר כוסות. התימול קוטל חיידקים ומשמש לשחרור ליחה המצטברת במערכת הנשימה.
שיעול: כנ"ל.
סינוסיטיס: כנ"ל.

טפילים במעיים: להשרות 6 גבעולים בכוס מים שרתחו ולשתות על קיבה ריקה 6-4 פעמים ביום.
הליקובקטר פילורי: כנ"ל.
בלסטוציטים: כנ"ל. בלסטוציטים הם טפילי מעיים חד תאיים ממשפחת האמבות. מחקרים מראים שבצמח פיטוכימיכלים המונעים את התפתחותם.

אזהרה: בצמח חומרים המדכאים את התאווה המינית ואינו מומלץ בשימוש פנימי לנשים בזמן ההריון.
הקבצים שלך מצורפים ומוכנים לשליחה עם הודעה זו.

האנטיביוטיקה הטבעית-אורגנו

האנטיביוטיקה הטבעית: אורגנו פראי - כך זה עובדתשכחו משום ותעברו לדבר הבא: מחקרים חדשים מוכיחים שהאורגנו הפראי מסתמן כתשובה המוחצת לשורה ארוכה של חיידקים, פטריות ונגיפים. הרבה יותר יעיל והרבה פחות מסריח

יפה שיר-רז עדכון אחרון: 30.08.06, 09:12

היום: 12 בדצמבר 2009. השעה: 13:30. לבית החולים מגיע ילד בן שמונה, חיוור ותשוש עם חום גבוה ופריחה מפושטת. שעתיים אחר כך מגיע עוד ילד ואחריו עוד אחד ועוד אחד. הרופאים מחברים את כולם לאינפוזיות של תרופות אנטיביוטיות ומרגיעים את ההורים, אבל המבטים שלהם מסגירים את האמת: הסיוט הכי גדול שלהם נהפך למציאות.זה אולי נשמע כמו תסריט של סרט מדע בדיוני חדש בנוסח "התפרצות", שבו נלחמו

מחקר

קוטל חיידקים

במחקר מעניין שבוצע לאחרונה באוניברסיטת קורנל נבדקו 4,578 מתכונים שנלקחו מתוך 93 ספרי בישול מסורתיים ב-36 מדינות. מטרת הניסוי הייתה לבדוק אם השימוש בתבלינים התפתח בד בבד עם ההבנה האינטואיטיבית שלתבלינים ערך רב בשמירה על המזון מפני זיהום בחיידקים. "לחוקרים המופתעים התברר שהנטייה של עמים שונים לתבל את מזונותיהם עלתה ככל שחיו באזורים חמים יותר", מספר ד"ר אודי בר, רופא כללי ומומחה לתוספי תזונה וצמחי מרפא. "כלומר נמצאה התאמה בין השימוש בתבלינים לתנאי האקלים באזור. יתרה מכך, גם מגוון התבלינים והנטייה להעדיף דווקא את אלה היעילים יותר כקוטלי חיידקים, דוגמת האורגנו, השום והציפורן, הלכו וגדלו ככל שהיה מדובר באזור חם יותר".
דסטין הופמן ורנה רוסו בנגיף האבולה, אבל למעשה זהו אחד התרחישים הסיוטיים ביותר בעולם הרפואה כיום: התפתחות של זני חיידקים העמידים בפני כל סוגי התרופות האנטיביוטיות הקיימות. החשש הזה כמובן מעוגן במציאות, שאותה אתם אפילו מכירים היטב. בשנים האחרונות נעשים החיידקים אלימים יותר ויותר, ולמרבה הצער לעתים אף מנצחים בקרב. די להזכיר את המקרים שבהם נדבקו ילדים בחיידק "טורף" ומתו לנגד עיני הרופאים, שניצבו חסרי אונים מול ההשתוללות חסרת הרסן של החיידק האלים, בדיוק כמו הרופאים מהתסריט הבדיוני שתואר לעיל.נו, טוב, אתם ודאי חושבים לעצמכם, למה שחברות התרופות לא יפתחו דור חדש של תרופות אנטיביוטיות, כאלה שיכריעו את הפיתוחים האלימים האחרונים בעולם החיידקים? אז זהו, שחברות התרופות, שעד כה השתתפו במירוץ החימוש הזה והשקיעו עוד ועוד מאמצים ומשאבים כספיים בפיתוח סוגי אנטיביוטיקה, פשוט התעייפו. או ליתר דיוק: החליטו שזה לא משתלם להן משום שבתוך זמן קצר מתגברים החיידקים גם על התרופות החדשות.למרבה המזל, לסיפור הזה יש גם צד טוב. זו גם אחת הסיבות העיקריות לכך שחוקרים רבים פונים כיום לתחום צמחי המרפא בניסיון למצוא שם את הפתרון לבעיה המאיימת. וכמו שזה נראה עכשיו, הטבע עומד לנצח במלחמה הזאת.
חיסול ממוקד

מבין עשרות צמחי מרפא שנבדקו במחקרים, הצמח הנחקר ביותר בהקשר לתכונות אנטיביוטיות הוא האורגנו הפראי, אחד מזני האורגנו. בשקט-בשקט מוכיחים עוד ועוד מחקרים שלשמן המופק מהצמח יש השפעה יעילה לא פחות מזו של האנטיביוטיקה המסחרית נגד טווח רחב של חיידקים, ובהם חיידקים שכיחים הגורמים למחלות כמו דלקות גרון וריאות, כיבי קיבה ותריסריון, הרעלות קיבה, צהבת זיהומית מסוג C, אקנה ועוד. מחקרים חדשים אף מראים ששמן האורגנו יעיל גם נגד סוגים שונים של נגיפים, ובהם שפעת העופות.המחקרים חדשים, אבל התכונות האנטיביוטיות של האורגנו אינן חדשות לעולם המדע. "למעשה", אומר ד"ר ראול רודריגז, רופא משפחה ומומחה לרפואה טבעית ממרכז "אמא" לרפואה טבעית, "מדובר באחד החומרים האנטי זיהומיים הידועים ביותר בהיסטוריה האנושית בכלל, ובהיסטוריה הרפואית של אגן הים התיכון בפרט. היפוקרטס, אותו רופא יווני קדום שעל שמו קרויה שבועת הרופאים, דיווח כבר לפני יותר מאלפיים שנה על האורגנו כצמח מרפא המסייע לטיפול במגוון מחלות זיהומיות. בקרב היוונים והרומאים הוא שימש כצמח מרפא מוביל לטיפול בפצעים ולריפוי מחלות של מערכת הנשימה ומערכת העיכול, וגם ברפואה הסינית המסורתית השתמשו בו לטיפול בצהבת, בשלשולים, בחום ועוד".בעשור האחרון הראו מחקרים קליניים רבים שפורסמו בכתבי עת רפואיים נחשבים בתחום המיקרוביולוגיה, שהאורגנו יעיל נגד 25 סוגי חיידקים ונגד פטריות ונגיפים שונים. נוסף על זאת הוכח כי הוא בטוח לשימוש ואינו כרוך בתופעות לוואי. "בניגוד לצמחי מרפא אחרים כמו אכיניציאה למשל, שפועלים נגד החיידקים באמצעות חיזוק המערכת החיסונית, האורגנו הוא בעל פעילות בקטריוצידית - כלומר פועל ישירות לקטילת החיידקים", מסביר ד"ר אודי בר, רופא כללי ומומחה לתוספי תזונה וצמחי מרפא. "מנגנון פעולה זה הופך אותו לבטוח ומתאים לשימוש גם לאנשים הסובלים ממחלות אוטואימוניות כמו דלקות מפרקים, זאבת וקרוהן, שכן במחלות אלה המערכת החיסונית עצמה פוגעת בשוגג בגוף החולה, וכאשר מחזקים אותה, הפעילות שלה נגד הגוף גוברת. יתרה מכך, נטילה של צמחים כאלה עלולה ליצור מצב שבו מחלה שהייתה רדומה קודם לכן - מתעוררת לחיים".צמד הפעילים: קרבקול ותימול

אז מה בעצם הופך את האורגנו לתרופה כה יעילה נגד סוגים רבים של זיהומים חיידקיים, נגיפים ופטריות? "שני החומרים הפעילים הבולטים בצמח האורגנו הם קרבקול ותימול", מסבירה פרופ' זהרה יניב, ביוכימאית וחוקרת צמחי מרפא. "אלה הם שני סוגים של פנולים - תרכובות כימיות טבעיות נדיפות שהצמחים מייצרים במטרה להגן על עצמם מפני נזקים סביבתיים שונים ולהרחיק מזיקים."הקרבקול והתימול, שלכל אחד מהם בפני עצמו יש תכונות אנטיביוטיות, נמצאים גם

היסטוריה

קוטל חרקים

מקור השם הלטיני של הצמח, אוריגנום, הוא ביוונית. פירוש המילה "אורוס" ביוונית הוא הר ו"גנוס" פירושה שמחה, כלומר "שמחת ההר". ואכן, האורגנו, שהוא שיח רב-שנתי שגדל פרא, היה נפוץ במיוחד באזורים הרריים, בעיקר באזור אגן הים התיכון. פרט לתכונות הריפוי שלו, הבחינו היוונים והרומאים הקדמונים כי חרקים ומזיקים למיניהם אינם מתקרבים לצמח ואינם מתקיפים אותו. אולי בגלל זה הם ייחסו לו תכונות של מרחיק רוחות רעות, והשתמשו בו לטיהור ולהגנה מפני מעשי כישוף. כיום יודעים שהסיבה לכך היא שהשמן הארומתי של הצמח קטלני לחרקים. בחוות הניסיונות נווה יער שבטבעון בודק פרופ' עוזי רביד, חוקר צמחי מרפא, את תכונות הצמח והשפעתן על חרקים. הוא אף פרסם כמה מחקרים שהראו את יעילות הצמח כקוטל חרקים טבעי, המשמיד נמטודות (תולעים המזיקות לחקלאות), תולעי עץ ומזיקים נוספים.
בצמחים נוספים ממשפחת השפתניים (אותה משפחה שאליה משתייך האורגנו), כמו מיורן ותימין. אבל מה שמקנה דווקא לאורגנו יכולת כה עוצמתית נגד קשת רחבה של חיידקים הוא השילוב ביניהם, ובעיקר הריכוז הגבוה במיוחד שלהם בצמח. אגב, שני החומרים האלה גם מעניקים לצמחים ממשפחת השפתניים את ריחם וטעמם האופייני. הם שונים מעט זה מזה בריח ובטעם. לתימול יש ניחוח וטעם המזכירים במעט ריח של תרופה, ואילו הקרבקול קולינרי ועדין יותר בטעמו".אחד החיידקים השכיחים והבעייתיים ביותר לטיפול הוא הליקובקטר פילורי, אותו חיידק מפורסם שנמצא כמחולל את מרבית מקרי האולקוס - כיבים בקיבה ובתריסריון, ושגילויו זיכה לפני כשנה את ברי מרשל ורובין וורן בפרס נובל. "מכיוון שמדובר בחיידק עמיד במיוחד, הטיפול האנטיביוטי שניתן למחלה הוא שילוב של שלושה סוגי אנטיביוטיקה, אולם בכל זאת, בכ-30%-20% מהמקרים התרופות אינן מצליחות להכחיד את החיידק", מסביר ד"ר רודריגז. "יתרה מכך, כשהטיפול הראשוני נכשל, החיידק מפתח עמידות גבוהה לאנטיביוטיקה, וטיפולים חוזרים נכשלים אף הם. מסיבה זו נערכו מחקרים רבים שבדקו את השפעת שמן האורגנו על החיידק, והוכיחו כי הוא מצליח להשמיד אותו ביעילות רבה מאוד".חיידקים שכיחים אחרים הם אלה הגורמים להרעלות קיבה דוגמת סלמונלה, קולי, ליסטריה ופסבדומונוס, שאף הוא נחשב לחיידק בעייתי לטיפול ועמיד ביותר בפני טיפולים אנטיביוטיים. בכמה מחקרים שבוצעו באוניברסיטת טנסי שבארצות הברית ופורסמו בין היתר ב-JAM ("הירחון למיקרוביולוגיה יישומית"), נמצא כי מבין עשרות שמנים ממקור צמחי שנבדקו, שמן האורגנו גילה את התכונות האנטי בקטריאליות החזקות ביותר נגד חיידקים אלה.
קרבקול נלחם באנטרקס


מנגנון הפעולה של האורגנו דומה לזה של האנטיביוטיקות המסחריות - הוא פוגע בדופן התא של החיידקים. "פגיעה זו גורמת להרס גופו של החיידק ולמותו המיידי", מסביר ד"ר בר. "יעילותו של האורגנו היא בראש ובראשונה בקטילתם ובחיסולם של מושבות חיידקים ומזהמים בגופנו, כלומר בחיסול המחלה לאחר שהופיעה. בו זמנית אפשר להשתמש בו למניעת הופעה של זיהומים במזון, ובעיקר במזונות החשופים לתנאי שימוש לא נאותים".לנוכח הדמיון הרב בין מנגנון הפעולה של הצמח לזה של האנטיביוטיקה המסחרית, בכמה מחקרים נערכו השוואות בעניין יעילות הטיפול בצמח לעומת היעילות בטיפול בתרופות אנטיביוטיות שונות בחיידקים הנחשבים לעמידים ובעייתיים במיוחד, כאלה שרכשו עמידות נגד כל סוגי האנטיביוטיקה. "אחד החיידקים האלה הוא הסטפילוקוקוס אאוראוס, חיידק שרבים מהזנים שלו שורצים בבתי חולים ואחראים למגוון זיהומים חמורים, בהם דלקת ריאות, אלח דם ודלקות קיבה ומעי", מפרט ד"ר רודריגז.


אורגנו. תלמדו למצות אותו (צילום: יונתן בלום)"במחקר שנערך באוניברסיטת ג'ורג'טאון בארצות הברית נבדקה והושוותה היעילות של שמן האורגנו לזו שבאנטיביוטיקות מסחריות שכיחות המשמשות לטיפול בחיידק, כמו סטרפטומיצין, ונקומיצין ופניצלין. המחקר הוכיח כי השמן, גם במינונים נמוכים יחסית, היה יעיל יותר בטיפול בחיידק מאשר התרופות האנטיביוטיות".בזכות היעילות הרבה ההולכת ומוכחת נגד עוד ועוד חיידקים, החלו החוקרים לבדוק את השפעתו של שמן האורגנו גם ככלי לחיסול חיידקים העלולים לשמש כנשק לטרור ביולוגי או למלחמה ביולוגית כמו חיידק הגחלת, הידוע יותר לשמצה בשמו הלועזי אנטרקס. כמחצית מהנגועים בחיידק בדרכי הנשימה לוקים בדלקת קרום המוח, שמאופיינת בהידרדרות נוירולוגית מהירה שיכולה לגרום למוות. אף שחיידקי האנטרקס נחשבים לעמידים ביותר ושורדים בטמפרטורות גבוהות מאוד, מחקרים הראו שהקרבקול נמצא יעיל ביותר בחיסולם. המשמעות המעשית היא שהאורגנו יכול לשמש כתרופת נגד במקרים של חשיפה לחיידק זה."המחקרים מראים שאורגנו יכול להציל חיים במקרה של זיהומים קשים", אומר ד"ר בר. "בשנים האחרונות הולכים ומצטברים עוד ועוד מחקרים המוכיחים את יעילותו הרבה של האורגנו, כמו גם של צמחי מרפא נוספים ואת הפוטנציאל הגלום בהם, לשמש כטיפול רפואי בטוח בזיהומים חיידקיים ונגיפיים קשים".חומה בצורה

פרט לחיידקים בדקו כמה עבודות מחקר ומצאו שהשימוש בשמן האורגנו יעיל מאוד גם להשמדת מחוללי מחלות נוספים, כמו נגיפים ופטריות מסוגים שונים. כך למשל, הוכח כי השמן מטפל ביעילות רבה בפטריית הקנדידה, פטריית שמרים שנמצאת במערכת העיכול, ואצל חלק מהאנשים יוצאת משליטה וגורמת לתסמינים שונים, בהם כאבי בטן מתמשכים, עייפות וכאבי ראש.ומה בעניין הנגיפים? זוכרים את הבהלה הציבורית הרבה סביב שפעת העופות: את השמדת הלולים, את התורים הארוכים למחלקת הבשר האדום בסופרים ואת הפיהוקים המשועממים שיצאו מפי עמיתיהם המובטלים במחלקת העופות? המחקר האחרון בתחום האורגנו מצביע על כך שהצמח יעיל גם לטיפול בנגיף שפעת העופות. "לאחר שהחוקרים הצליחו להוכיח כי השמן מצליח להשמיד זנים שונים של הנגיף הגורם לשפעת 'רגילה' ביעילות של 100%, הם החליטו לנסות ולבדוק את השפעתו על נגיף שפעת העופות, שהוא למעשה מוטציה בין נגיף התוקף עופות לאחד ממיני השפעת הרגילה", מסביר ד"ר רודריגז."במחקר מעבדתי שנערך בארצות הברית ופורסם ב-M.microbiology ("המגזין למיקרוביולוגיה מולקולרית"), הוכח שכאשר משרים את הנגיף הגורם לשפעת העופות במבחנה המכילה את שמן האורגנו בטמפרטורת החדר, מושמד הנגיף לחלוטין בתוך 20 דקות. לעת עתה מדובר במחקר מעבדתי ונחוצים מחקרי המשך בחיות ובבני אדם כדי להוכיח את היעילות בביטחון, אבל המהירות והיעילות הרבה שבה מנוטרל הנגיף מרשימות ומבטיחות ביותר".אז מה, האם אפשר לומר שלסרט האימה הזה יש סוף טוב? תלוי את מי שואלים. אף


שמדובר בצמח שמתהדר בייחוס רפואי היסטורי, מגובה בהוכחות מחקריות של העולם המדעי, בעל מנגנון פעולה ממוקד המתאים לכל אחד וללא תופעות לוואי, הסרט הזה נגמר רק בבית החולים. במילים אחרות: השימוש באורגנו כחלופה לאנטיביוטיקה המסחרית בבתי החולים תלוי לחלוטין בגישת הממסד הרפואי לממצאי המחקרים. "אף שסנוניות ראשונות של המחקרים על האורגנו כבר הגיעו לממסד הרפואי ואף פורסמו בחלקם לקהל הרופאים הרחב, הקהילה הרפואית עדיין לא הרימה את הכפפה", אומר ד"ר בר. "נראה שיחלוף זמן נוסף, שלצערי במהלכו החיידקים ימשיכו לפתח עמידות עקב השימוש הנרחב באנטיביוטיקה, בטרם נזכה לשימוש שגרתי ונפוץ בקוטלי חיידקים צמחיים במסגרת קופות החולים ובתי החולים".איך משתמשים

"אכילת אורגנו עוזרת, אבל קיימים זנים רבים, וריכוז החומרים הפעילים מבחינה רפואית בכל אחד מהם שונה", מסביר ד"ר ראול רודריגז, רופא משפחה ומומחה לרפואה טבעית. "האורגנו שנבדק במחקרים הוא האורגנו הפראי, המכיל ריכוז גבוה במיוחד של החומרים הפעילים וממנו מופק השמן שמשמש לטיפול".הדרך היעילה ביותר לשימוש בצמח היא במיצוי שלו, שאותו אפשר להשיג בבתי הטבע ובבתי המרקחת. אפשר למהול את מיצוי האורגנו במעט מים או מיץ או לטפטף ישירות מתחת ללשון, ומומלץ לעשות זאת על קיבה ריקה. לדברי ד"ר רודריגז, אלה המינונים המומלצים לטיפול בבעיות שונות:

דלקת גרון: מבוגרים: 10-6 טיפות שלוש פעמים ביום; ילדים מתחת לגיל חמש: 2 טיפות שלוש פעמים ביום; ילדים מעל חמש: 4-3 טיפות שלוש פעמים ביום.

כיב קיבה, קלקול קיבה והרעלת קיבה: 10-6 טיפות פעמיים ביום למבוגר, וכמחצית לילד.

צהבת: 12-10 טיפות פעמיים ביום.

קנדידה: 10 טיפות פעמיים ביום.

אקנה וזיהומי עור: למרוח את השמן ישירות על האזור הנגוע.

חשוב לדעת!עדיף ורצוי להשתמש בשמן הצמחי של האורגנו על בסיס השריה קדמונית

להרחבה נא עיין בערך שמנים צמחיים באתר זה!

medicinal plants


 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז