קרם לחות -גולמי

קרם לחות

חומרי גלם
קרם לחות איכותי על בסיס טבעי

איך מגיעים אלינו?

מזרחית לנהרייה , נסיעה בכביש נהרייה מעלות עד צומת כברי , נכנסים לקיבוץ כברי ובנסיעה לאורך גדר המערכת עד שמגיעים לכיכר הראשונה מרפא הבושם.

medicinal plants&natural cosmetics

קוסמטיקה טבעית-פיגמנטציה

קוסמטיקה טבעית
פיגמנטציה:
כיצד נוצרים כתמי עור?

מאת: רונית שגב

כתמי עור הם הצטברות של פיגמנט, אותו פיגמנט האחראי לצבע העור, השיער והעיניים. הפיגמנט נקרא מלנין, והוא נוצר בעומק האפידרמיס – השכבה החיצונית יותר של העור.

כיצד נוצר המלנין בעור, וכיצד הוא קובע את צבע העור?


קצת "אנטומיה" של העור:

התאים המייצרים את הפיגמנט מלנין נקראים מלנוציטים. אלה הם תאים עם שלוחות ארוכות, כמו זרועות (הנקראות דנדריטים), הנשלחות אל התאים הסמוכים, וכלפי מעלה – עד לשכבות העליונות של האפידרמיס. אל תוך השלוחות הללו נדחסים גרגרים זעירים המכילים את הפיגמנט, והם יוצאים החוצה מתוך קצות השלוחות כדי להחדיר צבע לתאים הסמוכים בעור או בשיער.היכן ממוקמים המלוציטים?
מיקומם הוא בשכבה התחתונה ביותר (שכבת תאי הבסיס) של האפידרמיס. התאים הללו מייצרים מבנים קטנים הנקראים מלנוזומים , שנצברים בגרנולות (גרגרים) ומובלים בחבילות קטנות לתאים בסביבה ע"י השלוחות הארוכות של המלנוציט. מלנוציט אחד מספק לכ-36 קרטינוציטים (תאי עור באפידרמיס) גרנולות מלנין. במלים יותר פשוטות, הוא "צובע" פיסת עור של כ-36 תאים. חבילות קטנות אלה של פיגמנט מתמקמות מסביב לגרעין התא ומגנות עליו מקרינת השמש המזיקה.

כך זה נראה מבעד למיקרוסקופ:
המלנוציט - תא בעל שלוחות ארוכות.גרגרים קטנים המכילים את הפיגמנט נדחסים החוצה מתוך קצוות השלוחות, כדי להחדיר צבע לתאים הסמוכים (בעור או בשיער).


כך נראים גרגרי המלנין בהגדלה גבוהה, מבעד למיקרוסקופ אלקטרונים, כשהם מקובצים בבסיס זקיק השערה של עכבר:


יש שתי צורות של הפיגמנט מלנין: אאומלנין (eumelanin), המייצר צבע עור שחור וחום, ו-פאומלנין (phaeomelanin), המייצר גוונים צהובים ואדומים, ושאופייני לגווני עור בהירים, במיוחד בעלי שיער אדום ונמשים. שני סוגים אלה של מלנין נמצאים ביחד, ומופיעים בפרופורציות משתנות. אאומלנין הוא הפיגמנט הנפוץ יותר ודומיננטי מהשניים, במיוחד בשיער. רוב אנשי העולם הם בעלי שיער שחור, אבל גווני עור שנעים מבהיר מאד לשחור.

הגוונים הרבים של עור ושיער שאנו רואים בקבוצות שונות של אנשים נובעים מההבדל ביחסים בין שני סוגי הפיגמנט השונים. כמות גדולה של אאומלנין מובילה לעור כהה יותר ו(במיוחד) שיער כהה. אנשים עם שיער ועור בהיר יותר יש להם פחות אאומלנין ויותר פאומלנין.

האם לכהי-עור יש יותר מלנוציטים?

התשובה המפתיעה היא – לא. כמות התאים המלנוציטים שווה בכל הגזעים והמינים. אבל השוני בין כהים ובהירים איננו בכמות או בצפיפות המלנוציטים, אלא בכמות המלנין המיוצר ואיכותו – מה שמתבטא בהופעת מלנוזומים גדולים יותר (שמכילים יותר מלנין) באנשים הכהים.

כיצד נוצר המלנין בתא?

חומר המוצא ליצירת המלנין הוא החומצה האמינית טירוזין. זאת חומצה אמינית המיוצרת בכמויות גדולות במלנוציטים. האנזים טירוזינז הופך אותה לתרכובת, אשר לאחר שורה ארוכה של ריאקציות, נוצר ממנה המלנין. אנשים שבגופם לא נוצר האנזים טירוזינז, בגלל פגם גנטי, הם לבקנים. בגופו של הלבקן לא נוצר כלל מלנין.
אחד הגילויים המפתיעים שהביאו לנו הביולוגים המולקולריים הוא, שבמלנוציטים של רובנו, בלי קשר לצבע העור, יש די טירוזינאז כדי להפוך אותנו לשחורים מאד. אצל בהירי העור, משהוא מונע מהאנזים טירוזינז לפעול במלוא התפוקה שלו. ה"משהוא" הזה משלב למעשה שני גורמים, האחד – שגורם לתא לייצר את הטירוזינז בצורה בלתי פעילה, והשני – התא מייצר מעכבים רבים של האנזים. הגורמים האלה יכולים להיות מושפעים מהסביבה, למשל חשיפה לקרינה אולטרה סגולה.

מהו המלנין וכיצד הוא "עובד"?
המלנין הוא פולי-קווינון – מולקולה ארוכה שהמבנה המיוחד שלה מאפשר בליעת אור בטווח רחב של אורכי גל. בשל תכונה זאת, יכול המלנין לבלוע קרינה באורכי גל קצרים כמו הקרינה העל-סגולה, ולהגן על הגוף מקרני השמש המזיקות. ככל שהאדם נחשף יותר לאור השמש, כך מפרישים המלנוציטים יותר מלנין, והופכים את העור ליותר כהה.


קטע מתוך מולקולת המלנין. הקו האדום מסמן מסלול בו האלקטרונים הנם במצב "אל-איתור", מצב בו הם משוטטים במסלול זה והגורם מצד אחד לצבע השחור, ומצב שני
ליכולת המולקולה לבלוע מגוון רחב של אורכי גל.

מדוע התפוח, האבוקדו והבננה משחירים לאחר החיתוך? והאם זה קשור למלנין?

ראשית, שחור הוא לא צבע. לכל צבע יש אורך-גל, וגוף שנראה לנו כשחור הוא גוף שבולע את כל אורכי הגל של האור שנופל עליו, ולא מחזיר אף אחד. גוף לבן מחזיר את כל אורכי הגל שפוגעים בו. שאר הצבעים שאנו רואים הם דרגות וצורות שונות של יכולת החומר לבלוע אורכי גל. כמו שאמרנו קודם, המלנין, שהוא פולי-קווינון, יכול לבלוע טווח רחב של אורכי גל.

בתפוח, באבוקדו ובפירות אחרים יש תרכובות הנקראות פנולים. זהו המבנה הכימי של הפנול:


אם הפרי נחשף לחמצן, הפנול מתחמצן והופך לקווינון. זהו המבנה של קווינון:


מולקולות קווינון רבות מתחברות זו לזו, ויוצרים מבנה של פולי (=הרבה) קווינון, שכאמור יש לו גוון כהה ותכונות של בליעת מגוון אורכי גל. בסיכום: הקווינון הוא מה שקורה לפנול כאשר הוא נחשף לחמצן. כאשר שמים לימון על אבוקדו, מגיב ויטמין C שנמצא בלימון עם החמצן, לפני שהפנול מספיק לעשות זאת. ולכן נשמר צבעו ה"טרי" (למעשה זה לא קשור לטריות...) של הפרי ואיננו משחיר.
... ובחזרה לעור שלנו

רוב כתמי העור קשורים בחשיפה לשמש: נמשים, כתמי גיל וכתמי הריון. נמשים הם הכתמים השטחיים ביותר, והם נוצרים מעלייה בפיגמנטציה בתאי האפידרמיס. לעומתם, כתמי הגיל, המכונים גם `כתמי כבד` בגלל צבעם, הם עמוקים יותר. אלה נוצרים באזורים שנחשפו במשך שנים לשמש, עקב עלייה בפעילות המלנוציטים. כתמי הריון, הקרויים גם `מלזמה`, הם כתמים רחבים וסימטריים, המופיעים בעיקר באזור הלחיים ומרכז המצח אצל נשים צעירות בזמן הריון או עקב נטילת גלולות. גם כאן יש עלייה במספר ובפעילות המלנוציטים כשהחשיפה לשמש מגבירה את ייצור המלנין. התופעה שכיחה יותר בכהות עור.
הריון אינו הסיבה היחידה להופעת מלסמה, ובין הגורמים ניתן למנות גם גלולות למניעת הריון, שימוש במוצרים קוסמטיים, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס ותרופות. הטיפול במלסמה אינו פשוט, בגלל נטייתם של הנגעים להיות כרוניים.
יש צורך בטיפול מקומי ארוך טווח, והימנעות מחשיפה לשמש (יציאה לשמש רק עם קרם עם מקדם הגנה גבוה, הכולל הגנה נגד קרינה אולטרה סגולה ).

סוג פחות שכיח של כתמי עור הוא השומה על שם בקר – Beckers Nevues, והסיבה להופעתו היא תורשתית. זהו כתם חום מלווה בשיעור המופיע אצל כחצי אחוז מהגברים הצעירים בגיל ההתבגרות, בעיקר על הכתפיים, על קדמת החזה או על השכמות.

הכתמים הקלים ביותר להסרה הם נמשים וכתמי שמש, שבהם הצטברות הפיגמנט נותרת בשכבה העליונה של העור. בכתמי הריון, שבהם מסיבה לא ברורה הפיגמנט מצטבר בדרמיס, שכבת העור העמוקה, קשה הרבה יותר לטפל. הכתמים הבעייתיים ביותר הם התורשתיים. את השומה על שם בקר אי אפשר להסיר, וגם אם מצליחים להסירם, הם חוזרים אחר כך מסיבה לא ברורה.
________________________________________


קוסמטיקה טבעית

אקנה


מאת: רונית שגב, ביולוגית Bsc., MA
אקנה – פצעי בגרות - היא מחלת העור השכיחה ביותר. מעל 80% מהאוכלוסייה סובלים מאקנה במהלך חייהם. המחלה מופיעה בתחילת גיל ההתבגרות, ובד"כ דועכת מעצמה עד גיל 25-23, אך ב- 10% מהמקרים, בעיקר אצל נשים, המחלה נשארת גם בעשורים השלישי והרביעי לחייהן.

כיצד נוצרים פצעי האקנה?

אקנה היא דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיק השערה. בעור תקין בלוטות החלב נפתחות לתוך זקיקי השערות ומפרישות חלב דרך הנקבוביות אל פני העור. החלב משמש כחומר סיכה לעור ולשיער ומעניק להם גמישות והגנה.
בגיל ההתבגרות, בתגובה לאנדרוגנים (הורמונים זכריים) ישנה הפרשת יתר של חלב בתוך בלוטת השומן. חלב זה מורכב משומנים, שברי תאים וחיידקים הנקראים P. ACNES. לעתים התהליך מלווה בהצרת הצינורית של זקיק השערה. תחילת התהליך של היווצרות פצעון היא היתקעות של פקקי חלב בתעלות זקיקי השערות. בסביבה שומנית זאת חיידקי האקנה משגשגים. הם גורמים לפירוק החלב לחומצות שומן חופשיות ולדלקת סביב זקיק השערה, עם יצירת מוגליות שטחיות או עמוקות. מחקרים אחרונים מראים, כי הגורם העיקרי לדלקת ולאקנה איננו בהכרח כמות ההורמונים שהופרשה, אלא רגישות יתר של בלוטות החלב בחולה הספציפי להורמונים אלה (שהופרשו ברמה תקינה). כלומר, הגורם התורשתי הוא בעל משקל רב.


היחידות של זקיק שערה- בלוטת חֵלֵב נמצאות ברוב אזורי העור בגוף, אך צפיפותן הרבה ביותר הינה בפנים, חזה עליון וגב עליון.דלקת של בלוטות חלב יכולה להופיע בצורות שונות:

ראש לבן (קומודון סגור): בליטה קטנה לבנה מתחת לעור. זהו פקק שומני היוצא מבלוטת החלב וכלוא מתחת לעור. בבוא הזמן השומן הלכוד ישפך לתוך רקמת העור מסביב ויגרום לדלקת.
ראש שחור (קומודון פתוח): זהו גם פקק שומני היוצא מבלוטת החלב אך הוא נמצא על פני העור, בא במגע עם האוויר, מתחמצן והופך להיות שחור. (זהו אינו לכלוך שגורם לצבע השחור אלא החמצון).
"פצעון/פפולה": בליטה קטנה אדומה ודלקתית המופיעה כתגובת הגנה של הגוף לשומן שנשפך לרקמת העור.
"פצעון מוגלתי/פוסטולה": פצעון שמכיל נוזל מוגלתי, מופיע כבליטה קטנה. הפצעון הופך למוגלתי בגלל חיידקים הנמצאים על פני העור ומזהמים את הפצע.
"ציסטה": בליטה גדולה אדומה הנמצאת מתחת לפני העור וגורמת לכאב. כיסתה נוצרת כאשר נקבובית נסתמת לחלוטין וחלב שנוצר בבלוטה אינו יכול להשתחרר החוצה. החלב המצטבר נשפך לרקמות מסביב וגורם לדלקת עמוקה, אשר עלולה להותיר צלקת לאחר הריפוי.מה עלול להביא להחמרת האקנה?


• זיעה. הזיעה המצטברת על פני העור מחמירה את החסימה של הנקבוביות מהן מפרישות בלוטות החלב. בנוסף, בטמפרטורות גבוהות גובר קצב ייצור החלב בנקבוביות העור. אצל העוסקים בפעילות גופנית ניתן לראות את הנגעים בעיקר בגב, בחזה, בעכוז ובירכיים ופחות בפנים.

• תזונה. רוב הרופאים אינם מקשרים בין אקנה לתזונה. אולם, התגובה למוצרי מזון שונה מאדם לאדם. ההנחה הרווחת, כי מאכלים כגון שוקולד, אגוזים, גבינה צהובה, מטוגנים וכד` עלולים להחמיר אקנה, לא הוכחה, אך עדיין מומלץ להמנע מסוגי המזון הבאים: אוכל שומני (בעיקר ממקור חלב), פיצוחים, ואוכל חריף (המשפיע על חלק מהאנשים).

• קוסמטיקה: שימוש במוצרי קוסמטיקה אשר אינם "ידידותיים לאקנה" יכול לגרום להתפרצות אקנה או להחמרתו, לדוגמא מוצרים כמו משחות וקרמים, סומק, שפתון, צלליות עיניים, קרם לחות וקרם הגנה מהשמש, מייק-אפ, ג`ל לשיער ועוד. יש להיזהר במיוחד ממוצרים המכילים לנולין, וזלין, שמנים צמחיים וחומצה אולאולית.

• מתח נפשי: מתח נפשי יכול להחריף את האקנה בעיקר בקרב נשים צעירות.

גלולות. גלולות למניעת הריון המכילות מעט אסטרוגן ויותר פרוגסטרון. בד בבד, משפיעה גם הפסקת נטילת גלולות למניעת הריון.

הטיפול בעור: שפשוף הפנים וחיטוט בעור. רחיצה מוגזמת של עור הפנים.תקופת המחזור החודשי. – בשל שינויים הורמונליים והשפעת ההורמונים על בלוטות החלב.

הורמונים לבניית שרירי הגוף – המשפיעים גם עם על המאזן ההורמונלי..
המלצות לסובלים מאקנה


1. לא לרחוץ פנים יותר מפעמיים ביום.
2. להשתמש בסבון עדין שאיננו מייבש את העור. ישנם סבונים שהנם דטרגנטים סינטטיים המכילים פחות מ-10% סבון, ועם PH שבין 5.5-7 (חומציות העור שלנו נעה סביב 5.5). זאת לעומת סבונים "אמיתיים" שהנם בסיסיים, עם PH של 9-10. הסבונים הרגילים, הבסיסיים, גורמים ליובש וגירוי של העור. יובש וגירוי העור עלולים להחמיר את מצב האקנה. גם הסרת איפור מומלץ לעשות בעדינות, ועם קלינזר עדין.
3. להמנע מרחיצה במים חמים (מחמיר אקנה) . השתמשו במטלית נקייה לכל ניגוב של הפנים.
4. המנעו משימוש בקרמים שומניים לעור ולשיער. אם שמתם לב להחרפה במצב האקנה לאחר שימוש במוצר, החליפו אותו. גם אם זהו מוצר שבעבר לא גרם לבעיות.
5. המנעו מ"חיטוט" בפנים בנסיון להוציא את הקומדונים או את המוגלה שהצטברה בפצעים. זה יוצר צלקות, ועלול להחמיר את האקנה.
6. כדאי לחפוף מדי יום את השיער – זה מפחית את כמות השומן בשיער ועל פני הקרקפת.
7. ישנם מוצרי קוסמטיקה הגורמים ליובש וגירוי של העור (למשל, סבוני פילינג מסוימים, מסכות). המנעו מלהשתמש בהם – יובש וגירוי מחמירים אקנה.
8. השתמשו בתכשירים מקלפים היכולים לקלף גם בתוך הנקבובית – כגון חומצה סליצילית. זה משפר את מעבר השומן בתוך הנקבובית והחוצה ממנה אל שטח פני העור. אפשר להשתמש בריכוז 1%-2% של החומצה הסליצילית או ב-8% חומצה אלפא הידרוקסית. (ישנם מעט אנשים הרגישים לאספירין ולא יכולים להשתמש בחומצה סליצילית). מקלפים נוספים הקיימים בשימוש הם רזורצינול, סולפור. קילוף העור יכול לעזור במקרים של אקנה קל-בינוני, בפני עצמם או בשילוב עם שיטות טיפול נוספות, כפי שיפורט למטה.
9. ספיגת עודפי שומן – באמצעות מסיכות על בסיס חימר (אם כי יש לבדוק אם הן מכילות חומרים מגרים. חמרים המגרים את העור עלולים להחמיר אקנה). אפשר לספוח עודפי שומן, ולשלוט חלקית על שומניות העור באמצעות חלב-מגנזיה. זהו מגנזיום הידרוקסיד נוזלי, שסופג שמן. אפשר להשמש בו כמסיכת פנים, בתכיפות שתלויה בסוג העור – יומיום עד אחת לשבוע.

קוסמטיקה טבעית-שמנים צמחיים

קוסמטיקה טבעית-שמנים צמחיים
אשליות נפוצות בקוסמטיקה -
אשלייה מס` 2:
נטול שומן
נכתב ע"י: Paula Begoun
תורגם ע"י: רונית שגב

המונח "נטול-שומן (oil-free) יכול היה להיות בדיחה טובה, אם היא לא הייתה נוגעת אלינו...
המונח הזה הוא טיעון חסר-משמעות שיכול להטעות קונים ולגרום להם לקנות מוצרים שעלולים לסתום נקבוביות. ישנם מרכיבים רבים במוצרי הקוסמטיקה, שאינם נשמעים כמו שמנים אך יכולים להחמיר את בעיית הנקבוביות הסתומות. מצד שני, לא כל השמנים סותמים נקבוביות.
מוצרים רבים (כל מה שלא בא כנוזל) מכילים חומרים מעבים דמויי-שעווה, שעלולים לסתום נקבוביות. מרכיבי לחות סטנדרטיים, שהם מעולים לעור יבש, יכולים לגרום בעיות לבעלי עור שמן או עם נטייה ליצירת קומדונים. כאשר מוצר נראה כמו קרם, או תחליב (בניגוד לנוזל), המרכיבים שמקנים לו את המירקם הזה הם מרכיבים שיכולים לסתום נקבוביות. למרות הבעיות שמרכיבים אלה יכולים לגרום, הם מופיעים ביותר ויותר מוצרים המכונים "נטולי-שומן".

רבים מהמוצרים המכונים "נטולי-שומן" מלווים בהצהרה "לא-קומדוגני", לא מחמיר אקנה... כולנו קנינו מוצרים כאלה רק כדי לגלות שהם כן גרמו לנו לקומדונים.

מה זה נטול-שומן?
הלוואי ויכולתי לומר דברים אחרים, אולם האמת היא שאינך יכול להיות בטוח לגבי אף מוצר שטוען שהוא לא-קומדוגני. זאת בגלל שאין שום נוהלים, או קווים מנחים מקובלים לגבי הטענות האלה.
מדוע כה קשה, שלא לומר בלתי אפשרי, למצוא קרמים שלא ייצרו נקבוביות סתומות? זה בגלל שכמעט כל המרכיבים בשימוש הקוסמטי (למעט מים) יכולים ליצור "סתימות", תלוי בסוג העור. ישנן עדויות לגבי כמה מרכיבים ספציפיים שיכולים להחמיר את הבעיה, אבל אין מידע אבסולוטי ובדוק נכון להיום. הייתי מאד רוצה שיהיה, אבל אין.
ישנם כמה אתרי אינטרנט בהם יש רשימות של מרכיבים קומדוגניים, ברובם מקור המידע הוא המדריך של ד"ר פלטון (Dr. xml:namespace prefix = st1 />Fulton) – "מדריך צעד אחר צעד לאקנה" (Step By Step Guide to Acne), שיצא בשנת 1983. באותה תקופה (1983 הייתה לפני הרבה זמן, יחסית...) המחקר של ד"ר פלטון היה חסר-תקדים. פלטון מרח מרכיבים קוסמטיים על אזניהן של ארנבות והמתין לראות מה קורה. ככל שהמחקר הזה היה מבטיח, אף חוקר לא חזר עליו לאחר מכן ולא אישר את התוצאות שלו במבדקים אחרים. הוא בקושי צוטט במחקרים מאוחרים יותר, והשימוש בתוצאותיו נעשה בעיקר ע"י יצרנים, במידה וזה התאים להם...
ישנן מס` סיבות מדוע "רשימות שחורות" כאלה אינן אמינות:
1. השיטה של המחקר שהוזכר כללה צורה מרוכזת וטהורה של המרכיב, ולא את הצורה בה הוא מופיע בתכשיר (שזה בד"כ גם בכמות קטנה). השיטה גם לא התייחסה לאופן השימוש או המריחה. מרכיבים בתכשיר-ניקוי – cleanser – נשארים על העור מס` שניות. זאת לעומת מרכיבים בקרם, הנשארים מס` שעות. הסיכונים שבחשיפה בשתי הצורות הללו הם שונים.
2. המחקר הזה לא בדק את כל אותם "אורחים" חדשים על מדפי החנויות – מיצויי צמחים חדשים למיניהם, מסנני קרינה... אלה הופיעו מאוחר יותר מתחילת שנות השמונים. בקצרה – הרשימה הקיימת היא מיושנת.
3. גם מרכיבים ש"ידועים כקומדוגניים" – לא יגרמו לבעייה אם הם מצויים בתכשיר בכמויות קטנות, כלומר – לקראת סוף רשימת המרכיבים.
4. יש כיום אלפי מרכיבים שונים המצויים בשימוש בשוק הקוסמטיקה והאיפור. הרבה מהם הנם מרככים, מעבים מסוג-שעווה או גורמי-גירוי שיכולים לגרום בעיות-עור שונות. רשימה מקיפה תהיה לא רק בלתי-אפשרית, אלא בגדר השערה וספקולציה.


אז מה עושים?
אני חושבת שכמה מרכיבים הם באמת יותר בעייתיים מאחרים, אך לדעתי הדרך הקלה ביותר והאמינה ביותר מתמצה במילה אחת: עיקביות.
ככל שהמוצר יותר "מעובה" – מירקם יותר צמיגי, כבד – הפוטנציאל גבוה יותר לסתום נקבוביות. כך שבעלי עור "סורר" ירגישו בטוח יותר עם מירקם ג`ל, או סרום .
עובדה נוספת היא, שמוצר עם שמן צמחי או שמן מינרלי המופיעים בתחילת הרשימה (ריכוז גבוה) עשויים להקנות תחושה שמנונית בעור, אך שמנוניות היא לא בהכרח גורם לסתימת נקבוביות.
ולבסוף, היזהרו ממרכיבים מגרים. לא נדרש הרבה אלכוהול, מנטול, אקליפטוס, קמפור (מור), מנטה, לימון או אשכולית כדי לגרום לתגובה שלילית של העור, העלולה לפגוע בתהליך ההבראה שלו.

 צימרים צימר לפי שעה צימרים לפי שעה אורחנים קידום אתרים   וילה  חדרים לפי שעות  וילה ©  All rights reserved 
 

צימרים לפי שעה בתל אביב

צימר לפי שעה

חדרים לפי שעה

צימרים לפי שעות

חדרים לפי שעה במרכז